• BIST 10643.58
  • Altın 2504.005
  • Dolar 32.1989
  • Euro 34.8984
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 20 °C
  • Antalya 24 °C

Musa Alioğlu - TÖSHİD Gen.SEk.

Musa Alioğlu, (TÖSHİD) Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği Genel Sekreteri, Saga Airlines Başkan Yardımcısıdır.
Trabzon'un Araklı ilçesinde 1956 yılında dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Erzurum'da bitirdi.. Yüksek öğrenimini ise, Türk Dili ve Edebiyatı alanında yaptı. Profesyonel çalışma hayatına 1980 yılında Trabzon'da yayınlanan Karadeniz Gazetesi'nde muhabir olarak başladı. Beş yıl genel yayınından sorumlu olduğu bu gazeteden 1987 yılında ayrılarak, İstanbul'da Hürriyet Gazetesi Yazı İşleri Müdürlüğü'nde göreve başladı.
Bu gazetede sayfa sorumlusu ve editör olarak 10 yıla yakın süreyle çalıştı. Bir süre Hürriyet gurubu gazetelerinden Son Havadis'te köşe yazarlığı yaptı. 1990 yılında TRT -2 Televizyonu'nda bir yıl süreyle aktüel bir programın sunuculuğunu yaptı. Bu dönemde, Londra'da devlet basın bursu ile bir yıla yakın lisan ve mesleki eğitim aldı. 1996 yılında Hürriyet Gazetesi'nden ayrılarak aktif gazeteciliğini bitirdi.
Gazetecilik döneminde üç yıl süreyle Türkiye Gazeteciler Sendikası'nın İstanbul Şube Başkanlığı'nı ve yine üç yıl süreyle Basın Konseyi Yüksek Kurul Üyeliği görevinde bulundu. Halen, Dünya Gazetesi'nde turizm ve havacılık, Karadeniz Gazetesi'nde ise günlük siyasi yazılar yazmaktadır. (FIJ) Uluslararası Gazeteciler Federasyonu, (TGC) Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Basın Konseyi, Ekonomi Gazetecileri Derneği , (TUYED) Turizm Gazeteci ve Yazarları Derneği'nin asil üyesidir. 23 yıldır taşıdığı sarı basın kartı sürekli hale dönüşmüştür.
1987 yılında kurulan Saga Tours fimasının kurucu ortağı ve halen genel müdürlüğünü yapan Musa Alioğlu, aynı zamanda Saga Havayolları şirketinin Başkan Yardımcılığı ve İstanbul Petrol A.Ş'nin genel müdürlüklerini de yürütmektedir.
TÜRSAB'da, sırasıyla Yönetim Kurulu Yedek Üyeliği, Boğaziçi BYK Üyeliği, Sosyal İşler Komitesi Genel Sekreterliği, Basın-Yayın ve Dergi Komitesi Başkanlığı ile TÜRSAB Dergi Yayın Kurulu başkanlığı görevlerinde bulundu.
Halen, kısa adı TÖSHİD olan Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği Genel Sekreteri, TOBB Sivil Havacılık Meclis Üyesi, ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Yedek Üyeliği görevlerini sürdürmektedir.
Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK), Trabzonspor Divan Kurulu Üyeliği, TEMA Vakfı, Doğal Hayatı Koruma Derneği, Greenpeace Çevre Örgütü, Karadeniz Vakfı ve Uluslararası Af Örgütü'nün üyesidir.
Evli ve bir çocuk babasıdır.

Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.