• BIST 10991.57
  • Altın 2548.274
  • Dolar 32.8607
  • Euro 35.6375
  • İstanbul 31 °C
  • Ankara 32 °C
  • Antalya 32 °C

Erkan Yağcı - YKÜ

1979 doğumlu olan Erkan Yağcı,  Bilkent Üniversitesi - Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünü birincilikle bitirdi. Üniversite öğrenimi yıllarında Uluslararası Etik ve Kalite Enstitüsü tarafından Türkiye’den lider kişi seçildi. Lisans çalışmalarının ardından uluslararası eğitimine Amerika Birleşik Devletleri, Boston şehrinde,  Northeastern Universitesi D’Amore-McKim School of Business’ da işletme ana bilim dalında yüksek lisansını tamamladı (MBA).  

2005 yılından itibaren bu güne Concorde Hotels Yönetim Kurulu üyeliği bünyesinde konaklama sektörünün içerisinde işletme anlamında yeniliklere öncülük ederek, değişime farklı bakış açısıyla turizm sektöründe aktif olarak yer almaktadır. Özellikle turizm sektörünün çift haneli büyüme gösterdiği yıllarda, sektörün yapısal anlamında gelecek vizyonunda sürdürülebilir gelişimine katkı sağlaması noktasında fikir öncülerindendir. 

Sektördeki aktif çalışmalarının yanı sıra sivil toplum örgütlerinde de çalışmalarını yürüten Yağcı;  Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir. Ulusal anlamda da turizm sektörünü Türkiye Otelciler Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi (TÜROFED) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Turizm Meclis üyesi (TOBB) olarak temsil etmektedir.

Ulusal turizm örgütlerinde aktif rolünün yanında, turizm işletmeciliği alanında edindiği çeşitli tecrübelerin sonrasında, sahip olduğu ilgi ve küresel bakış açısının sektörün uluslararası alanında çalışmalar yürütmesine aracı olan Yağcı, kamu alanında en büyük turizm örgütü olan Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü ( UNWTO) İş Konseyi Üyesidir.  Ayrıca; özel sektör alanında dünyanın en önde gelen turizm örgütü Dünya Turizm ve Seyahat Konseyi ( WTTC)’nin de üyesidir. 

Yeni nesil otelciliğin öncülerinden olan Yağcı, akademik alandaki çalışmalarına da devam ederek Turizm ana bilim dalında doktorasını Akdeniz Üniversitesi’nde tamamladı. Doktora çalışmalarında özellikle konaklama sektörünün daha da güçlenmesi ve ileriye dönük sektörün geleceği anlamında konaklama sektöründe kurumsallaşma seviyesi ve neler yapılması gerektiği alanında çalışmalarını yürüttü.

Kendisi ayrıca, ulusal ve uluslararası turizm örgütleri tarafından yaptığı çalışmalar nedeni ile çeşitli ödüllere layık görülmüştür.

Halen Concorde Otel bünyesinde yönetim kurulu üyesi olarak çalışmalarına devam eden Yağcı, evli ve bir çocuk babasıdır.

Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.