• BIST 10771.36
  • Altın 2445.083
  • Dolar 32.7509
  • Euro 35.0444
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 19 °C
  • Antalya 27 °C

Aykut Bakay - Otel Müdürü

Aykut Bakay,  Dokuz Eylül Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Bölümünden 1986 yılında mezun oldu.

Kariyer hayatına, Türkiye’nin ilk butik oteli olan, Türkiye Turing ve Otomobil Kurumunun Yeşil Ev otelinde resepsiyonist olarak başladı.

Turizm kariyerine Marriott International markası Polat Renaissance Otel’de Ön Büro Müdürü olarak devam etti.

Sultanahmet bölgesinde yeni açılacak butik otellerden gelen istekler doğrultusunda, otellerin açılış öncesi dönemlerinden başlayarak,  kuruluş ve işletmelerini yaparak tarihi yarım adanın en güzel butik otellerinde toplam 7 yıl Genel Müdür olarak görev yaptı.

Daha sonra, resepsiyonist olarak başladığı 27 odalı Yeşil Ev Otel ine bu kez genel müdür olarak geçti. Sultanahmet bölgesindeki Turing Otomobil Kurumunun turistik tesislerinde farklı tesislerde 9 yıl çalışan  Bakay, Ayasofya Konakları ve Sarnıç Restoranda da yöneticilik yaptı..

2013 yılında yeni açılacak Uluslararası IHG zinciri markası Crowne Plaza OryaPark’a geçti. Çalışmaya projeden başlayarak, otelin kuruluş aşaması, belgelendirilmesi ve satışa açılmasına kadar tüm teknik ve fiziki alt yapısını oluşturdu. Ön büro, kat hizmetleri, satış ve pazarlama, güvenlik, satın alma, insan kaynakları, bilgi işlem ve yiyecek içecek bölümleri gibi tüm departmanların kurulması, otel gelirinin yükseltilmesi ve misafir memnuniyetinin hedeflenen uluslararası standartlara uygun şekilde yürütülmesi gibi sorumlulukları yerine getirerek, beş yıl görev yaptı.

Aykut Bakay, otellerin inşaat ve kuruluş aşamasından itibaren otel departmanlarının tüm yapılandırmalarında uzmanlığa sahip olup, uluslararası otelcilik uygulamaları da dahil olmak üzere en alt birimden en üst birime tüm detaylarla akademik seviyede bilgilidir. Bu konudaki bilgilerini www.aykutbakay.com web sitesinden ve çeşitli turizm gazetelerindeki yazılarından paylaşmaktadır.

Evli ve bir çocuk sahibidir.

 

Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.