• BIST 10471.32
  • Altın 2446.35
  • Dolar 32.8093
  • Euro 35.1341
  • İstanbul 29 °C
  • Ankara 28 °C
  • Antalya 29 °C

İlhan Açıköz - Otel sahibi

Bodrum, Fethiye ve Marmaris'te 8 otel işleten Noa Şirketler Grubu'nun 3 şirketi, mali krizi aşamadı, iflas erteleme istedi. Mahkeme isteği kabul etti, şirketlerin faaliyetlerinin yönetimi için kayyum atandı

Ege ve Akdeniz sahillerinde 8 oteli bulunan Noa Şirketler Grubu, mali zorluğu aşamayınca çareyi mahkemede aradı. Mahkeme, üç şirket adına yapılan iflas erteleme istemini yerinde buldu, tedbir kararı aldı. Noa Şirketler Grubu'nun patronu İlhan Açıkgöz kısa bir süre öncesine kadar Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği'nin başkanıydı.

16 yaşındayken turizm sektöründe çalışmaya başlayan, köklü çok sayıda firmada yöneticilik yapan Açıkgöz (42) Marmaris Palas'ı kiralayarak işe başladı. 6 yılda hızla gelişen Grup, Fethiye, Bodrum ve Marmaris'te bir dizi otel açtı. Grup açısından zorlu süreç ise çalıştığı tur operatörlerinden biri ile yaşadığı mali sorun sonrası ortaya çıktı. Şirket içine girdiği mali zorluğu aşamayınca iflas erteleme talebinde bulundu.

Kadıköy 5. Asliye Ticaret Mahkemesi, bilirkişi raporunun hazıardından, şirketin talebini yerinde buldu. Verilen tedbir kararı ile 3 şirket, alacaklılara karşı korunmaya alınmış oldu. İşçi alacakları hariç, SGK, vergi ve şirket alacakları tedbir kararının uygulandığı süreç boyunca tahsil edilemeyecek. Bilirkişi raporunda Noa Grup'un 3 şirketinin borca batıklık durumu 7 milyon lira olarak belirtildi. Grup bünyesindeki otellerin 3 bini aşkın yatak kapasitesi ve 750 kadar çalışanı bulunuyor. İflas koruma sürecine giren şirketlerin denetimi atanan kayyumda olacak.

TURİZME SIFIRDAN BAŞLADI

İlhan Açıkgöz, henüz 16 yaşındayken çalışmaya başladığı turizmde zamanla ünlü turizm şirketlerinde yöneticilk yaptı, daha sonra kendi şirketini kurdu. Açıkgöz, sektördeki deneyiminin de katkısı ile faaliyetlerini genişletti, 8 oteli Grup bünyesine kattı.

Grup; Ölüdeniz Resort Otel, Clup Sun City Oteli, Javelin Beach Clup& SPA ve Clup Nergis Beach Otel gibi sektörün önemli isimlerinin bulunduğu 8 otelden bazılarında işletmeci olarak bulunuyordu.


NOA'NIN İFLASINA 5 YIL SONRA KARAR VERİLDİ

Bir dönem GETOB Başkanlığı da yapan Açıkgöz'ün sahibi olduğu Noa Otelcilik Ege ve Akdeniz bölgesinde sekiz oteli işletiyordu... İlhan Açıkgöz’ün Noa Şirketler Grubu bünyesindeki üç şirket için iflas kararı verildi. Noa Şirketler Grubu’nun sahibi Açıkgöz 2006 – 2012 yılları arasında Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nin(GETOB) başkanlığını da yapmıştı.

2014'te 1 yıllık iflas erteleme verilmişti

Noa Şirketler Grubu çalıştığı tur operatörlerinden biri ile yaşadığı mali sorun sonrası mali krize girmişti. Şirket mali zorluğu aşamayınca zordaki şirketi alacaklılara karşı korumaya alan iflas erteleme talebinde bulunmuştu. Kadıköy 5. Asliye Ticaret Mahkemesi Noa Grup şirketleri Yılmaz Efe Otelcilik Turizm Tic. Ve İhracat LTD şirketi, IG Turizm Yatırımları ve İşletmeleri, Doru Efe Otel ve Turizm İşletmecilik için 25 Aralık 2014'ten başlamak üzere 1 yıllık iflas erteleme kararı vermişti. Kararla birlikte, mahkemenin atadığı kayyum görevini sürdürmeye devam etti.

5 yıl sonra iflas kararı verildi

2014'ten 2019'a kadar gelinen süreçte şirketler yaşadığı mali zorluğu aşamayınca mahkeme iflas kararı verdi. İstanbul Anadolu 3. Asliye Ticaret Mahkemesi Yılmaz Efe Otelcilik Turizm Tic. Ve İhracat LTD şirketi, IG Turizm Yatırımları ve İşletmeleri, Doru Efe Otel ve Turizm İşletmecilik için 22 Ocak'ta iflas kararı verdi.

Bir dönem 8 otel işletiyordu

İlhan Açıkgöz henüz 16 yaşındayken çalışmaya başladığı turizmde zaman içinde Diana, Thomas Cook, TUI, Tan Tur ve Yazıcı Grup gibi şirketlerde uzun bir süre yönetici konumda çalıştı. En son Yazıcı Grup’ta 8 yıl çalıştıktan sonra ayrılan Açıkgöz kendi şirketini kurdu. Marmaris Palas’ı kiralayarak faaliyetine başladı. Açıkgöz, sektördeki deneyiminin de katkısı ile faaliyetlerini genişletti. Başında bulunduğu grup yakın bir zamana kadar 8 otel işletiyordu. 2014'te grubun bünyesindeki otellerin yatak kapasitesi 3 bine, çalışan sayısı 750'ye kadar çıkmıştı. Açıkgöz, 2006 – 2012 yılları arasında Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nin (GETOB) başkanlığını da yapmıştı

Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.