• BIST 10676.65
  • Altın 2420.531
  • Dolar 32.1983
  • Euro 34.9286
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 14 °C
  • Antalya 20 °C

Yerebatan Sanrnıcı'da tehlike alırmı

Osman Özbuldu

Türkiye,  çoğrafik konumu ve  uygun olanaklarıyla,  pek çok önceki ulusun yaşam sürdüğü ve onların izlerini sürenlere sonsuz boyutlu  bir açık hava müzesinde oldukları izlenimi vermektedir.  farklı medeniyetlerin  eserleriyle  her köşe’de  rastlaşma olasıdır. 

Somut veya  soyut kültürel varlıklar, sadece ülkemiz değil,  insanlığın kültür mirası değeridir.  Bu kültürel buluntular ülkemizin kimlik verileri niteliğindedir.

Bu değerin öneminin bilindiği vurgulanırcasına bir yandan turizm bakanlığı ve yerel idareciler diğer yandan ilgili belediyeler  bir  çok çalışmayı başarıyla yürütmektedirler…

Asya ve Avrupa kıtalarının eşiğinde,  eşsiz doğasıyla bir çekim merkezi, Avrupa 2010 kültür eş başkentlerinden  biri  olan İstanbul  yüzyılların kültür birikimlerini günümüze taşıyabilmiş küresel öneme haiz bir metropol…

Kent içinde yürütülen son kazılardan gelen  yeni bilgiler istanbul’un geçmişini bilinenin ötesine taşımıştır. Kültürel ve tarihi doku  geçmişin izleri ve geleceğe mirasıdır ‘anlayışıyla, Türkiye’nin  her bölgesinde  benzer  örnekler olduğu gibi,  İstanbul/ Fatih ilçesi, özellikle eski yarım ada bölgesindeki  tarih eserler  biz rehberlerce  kırmızı çizgilerle koruma kuşatmasına alınmıştır. Turist rehberleri  zaman zaman yetkililere ulaşıp, ikaz ve öneriler  yapmaktadırlar.

Istanbul  büyükşehir belediyesi  UKOME yetkililerince  yürütülen belediye çalışmalarından Sultan Ahmet ve Ayasofya  meydanları  ve çevresi  de nasibini  aldı, bölge araç trafiğine kapatılarak yayalaştırılmaktadır. Tur araçlarının alana girişlerinde bazı kısıtlamalar uygulamaya konmuştur. Turist kafileleri ring seferi yapan otobüslerle belirlenen indirme bindirme yerlerine getirilmektedir.

Turist rehberleri uyarıyor ; Yerebatan sarnıcı tehlike alarmı veriyor !!!

9.800 metre karelik alanı kapsayan tavanı taşıyan, su içinden yükselen 336 mermer sütunun ihtişamından olsa gerek, halk tarafından Yerebatan saray adı verilmiştir. Büyük sarayın su ihtiyacını karşılamak için, Tarihi yarımada’nın tam ortasında bulunan 532 yılı Roma imparatoru l . Justinianus  tarafından yapılan ve yılların yıkıcı etkisine direnen  sarnıç tehlike alarmı vermekte…!

Yerebatan sarnıcı kurulduğu günden günümüze çeşitli onarımlar geçirmiş,  Büyük şehir belediyesince 1987 yılında müze olarak turizme kazandırılmış olması yanı sıra, çeşitli ulusal ve uluslar arası etkinliğe ev sahipliği yapmış,  ABD eski başkanı Bill Clinton yanı sıra, pek çok uluslar arası önemdeki devlet, siyaset ve toplum önderi  bu sarnıcı ziyaret etmiştir.

İstanbul gezi programlarının ayrılmaz bir parçası olan bu gizemli mekan üzerine, yeni düzenlemelerle,  tur araçları inme binme noktasının taşınmasıyla,   üzerine binen ağır yükü taşıyamaz duruma getirilmiştir !

Derhal, geç olmadan, tur araçlarına yeni bir inme binme noktası oluşturulmalıdır..!

Sarnıç çöktü…! Haberini  yaşamak istemiyoruz.

Turist rehberleri uyarıyor ; Bir başka Yerebatan sarayı sarnıcı yok, Yerebatan sarnıcı tehlike alarmı veriyor !!

Bu yazı toplam 4049 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.