• BIST 9645.02
  • Altın 2442.514
  • Dolar 32.5551
  • Euro 34.7328
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 10 °C
  • Antalya 15 °C

Hiç şaşırmadım, bekliyordum

Osman Özbuldu

Turist rehberleri meslek yasası taslağı geçen hükümet döneminde hazırlanmış ve meclise sevk edilmişti. Söz konusu yasa yeni dönemde güncellenerek meclise tekrar sevk edilmiş ancak bazı değişikliklerle, yeni sıkıntıların müjdecisi olacak gibi!

Hiç şaşırmadım, bekliyordum !

Antalya’da geçen yaz sezonunda, Almanca turist rehberlerince, özelikle seyahat acentalarının bünyesinde işci statüsünde rehberlik hizmeti veren meslekdaşların çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebiyle yapılan eylemin ardından, Turizm’i en tepeden yöneten oldukları iddiasındakilerin kendi aralarında yaptıkları konuşmalarda, Turist rehberlerinin tek çatı altında toparlanması ve örgütsel güçlendirilmesi halinde sektörde olabilecek sıkıntılar dile getirilmiş olduğu duyumunu almış idik…

Ankara’daki taslağı hazırlayanlar etkilenmiş olacaklar ki, önceki tasarı güncellenirken bazı değişiklikler yapılmış ve özel bir meslek yasası ile tek çatı altında toplanması beklenilen turist rehberleri sayısı meçhul oda ve birlikler altında kayıt olmaya yönlendirilecekmiş.

Kısacası, sayıca 12500’i aşmış olan turist rehberleri bu taslak değişmezse, parçala, böl ve istediğin gibi yönet stratejisiyle güç birliği değil, dağıtılıp güçsüzleştirilmek istenmektedir. Bu doğru arayış değildir.

Üstelik, Bakan Ertuğrul Günay bu yasa çıkacak derken, Esnaf Rehber Oda ve dernek yöneticileri, her fırsatta yasa ile ilgili her şey kontrol altında güvencesi vermekte iken, bu nerden çıktı. Birileri rehberleri hoş sözlerle aldatmayı beceri mi, sanıyor !

Bir yandan turist rehberlerinin ülke turizminin gelişimindeki önemi dile getirilecek, diğer yandan rehberlerin olumsuz çalışma koşullarını iyileştirmek adına yapılan eylem bahane ederek, Turist rehberlerinin uyarılarına rağmen mesleki örgütlenmeyi zayıflatan bir sisteme hizmet edecek yasa öngörülecek, Turist rehberleri olarak, benzeri olayların tarihte pek çok kez sahnelendiğini çok iyi biliriz…

Bu yasa henüz çıkmadan, tasası sinirleri gerdi, geç kalmadan bu yanlıştan dönülmelidir.

Bu yazı toplam 6998 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.