• BIST 10711.2
  • Altın 2523.135
  • Dolar 32.2072
  • Euro 35.0479
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 20 °C
  • Antalya 26 °C

Devlet gözünde turist rehberleri yok!

Osman Özbuldu

Başbakan’ın açıkladığı ‘Turizm Acil Eylem Planı”nda, turist rehberleri için ber tek kelime bile yer almadı. Turizmde Türkiye’nin en önemli ‘tanıtım yüzü’ ve ‘tanıtım elçisi’ olan turist rehberi, aynı zamanda, müşteri memnuniyetinin garantisi olan turist rehberleri yine unutuldu ve gözardı edildi. Yani devetin gözünde turist rehberlerinin esamisi bile okunmuyor. Turist rehberinin değerinin hükümete veya yetkililere yeterince anlatılmadığı anlaşılıyor. Bu sahipsizliğin arkasında meslek örgütlerinin seslerini yeterince duyuramadıkları anlaşılıyor.
Bunun sonucunda ise meslek örgütü temsilcileri sorunları yetkililere defalarca anlatmalarına rağmen, turist rehberleri yetim evlatlara döndü !

DEVLET TURİZMİN TÜM DİNAMİKLERİYLE HAREKET ETMELİDİR
Turist seyahat ettiği ülkede, kültür ve tarih eser zenginliği ve herşeyden önce ‘ güvenlik‘ ister. Ülkemiz ise, özellikle, güvenlik ile ilgili kaygıların sebep olduğu kaçınılmaz bir krizin ortasına doğru sürükleniyor. Bunu aşmak mümkün mü, elbette, mümkün!
Türk turizminin yakaladığı dünyada en çok tercih edilen 6. ülke olma niteliği bir tesadüf değildir. Devlet yetkilileri ve ülkenin turizm sektörünün tüm dinamikleriyle birlikte hareket ederek, ortak stratejiler geliştirdiğinde bu olumsuz yol alış önlenebilir. Bu durum, dikkate alınmış olacak ki, Başbakan Davutoğlu ve hükümet yetkililerince Turizm Acil Eylem Planı ve teşvik paketi açıklandı!

TURİST REHBERLERİ ENDİŞELİ
Ancak, adı ‘Turizm Acil Eylem Planı’ ve teşvik paketi olan bu açıklama irdelenince, turizm sektörünün önerilerinin önemli bir bölümünü dikkate almakla birlikte, sektörde yaşanan krizin gerçek derinliğinin farkında olunmadığı ve acil destek bekleyenlere ulaşılamadığı da anlaşılmaktadır. Beklenti içinde olanlar hayal kırıklığı yaşadı. Hükümet tarafından hazırlanan 9 maddelik turizm eylem planı sektörün konaklama kesimi açısından olumlu, ama tur operatörü olmayan kitle turizmi yapmayan dar sermayeli seyahat acenteleri, turizm taşımacıları ve özellikle, turist rehberlerinin endişelerini dağıtmadı.

TURIST REHBERLERI YETİM EVLATLARA DÖNDÜ
Kepenk kapatmama adına zor şartlarda çalışma yürüten butik tarzda konaklamacılık yapanlar, seyahat ecenteciliği, taşımacılığını yapma gayretinde olan işletmeler ve turizm çalışanlarının durumu Ankara’ya ulaşamamış olacak ki, Onların içinde bulundukları yangının şiddetine ses veren henüz yok! Geçimini turizmden temin eden küçük esnafın durumu zaten, Allah’a havale!
Öte yandan, kanuna göre, bakanlığın korumasında olmasına, meslek örgütü temsilcileri turist rehberinin sorunlarını yetkililere defalarca anlatmasına rağmen, turist rehberleri yetim evlatlara döndü !

TURIST REHBERI IŞSIZ VE UMUTSUZ!
Turist rehberinin sesini duyan ve ses veren yok mu! Turist rehberi Türk turizminin tanıtım sadece tanıtım elçisi değil, aynı zamanda, müşteri memnuniyetinin garantisidir. Turist rehberi işsiz ve umutsuz! ve Devletten teşvik edici destek tedarik edilmelidir. Düşük faizli kredi verilmelidir. Bağkur ödemeleri ertelenmelidir. Bugüne kadar sektörün sermaye gruplarına yapılan teşvikleri olumlu bulmakla birlikte, Turist rehberlerinin türk turizmine kattıkları katma değer göz ardı edilmemelidir. Turist rehberlerine yapılacak teşvik desteği devede kulaktır.

TURİST REHBERİ HAKKINDA BİR KELİME BİLE YOK
Ülke tanıtımı ağırlıklı çalışmalara öncelik verileceği vurgulanırken, Ülke tanıtımının en önemli unsuru olan turist rehberleri kendi başının çaresine baksın der gibi, eylem planının hiçbir yerinde söz edilmiyor! Turist rehberine sahip çıkmamak, Türkiye’nin tanıtımına destek oluyorum diyenlerin çelişkisi olmuştur.

TURIST REHBERLERINI YOK SAYAN TUTUMLAR
Bir sermaye grubu olmayan turist rehberlerinin pek çoğu 2016 yılı sezonunu kaygıyla bekliyor, bir kısmı sektör değiştirme kararı alma zorunda kaldı. Sektörde yaşanan olumsuz gelişmeler Turist rehberliği mesleğindeki erozyona karşı direnci kırmakta ve nitelikli iş güçü kaybına neden olmaktadır.
6326 sayılı Turist Rehberliği Meslek Kanunu’na rağmen, turist rehberlerini koruyan etkin bir bakanlık çalışmasının olmaması ve bazı bakanlık bürokratlarının ve bazı seyahat acenta yetkilisinin turist rehberlerini yok sayan tutumları, yakın bir gelecekte de turist rehberlerinin sorunlarıyla baş başa bırakılmışlığının göstergesi olsa gerek.

DEVLET TURİST REHBERİNE SAHİP ÇIKMALIDIR
Bakanlık yurtdışındaki tanıtım çalışmalarını teşvik edici tedbir alırken, yurtiçindeki tanıtım ordusu olan turist rehberlerini ihmal etmemelidir. Üstelik, tursit rehberinin kendisini geliştirmesine ve korumasına destek olmak ülkenin yurt dışı ve yurtiçi turistlerine verilen hizmeti önemsemek, kalıcı tüketici memnuniyeti ve sürdürülebilir turizmi desteklemek demektir ve bu durumun olumlu çarpan etkisi olması gibi, aksi durum da söz konusudur.
Halbuki, aklın yolu birdir. Turizm sektörünün geldiği başarılı seviye itibariyle, Turist rehberine sahip çıkma devletin ülke tanıtımına destekleyici tedbir olarak değerlendirilmelidir. 

Bu yazı toplam 61513 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.