• BIST 10739.57
  • Altın 2500.459
  • Dolar 32.1992
  • Euro 34.9816
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 15 °C
  • Antalya 20 °C

Meslek Yasasıyla aydınlık beklerken

Osman Özbuldu

Gelecek günler, Turizm adına yeni önemli gelişmelere gebe ! Bakanlık sektörün olumlu gelişiminin önünü tıkadığı iddia edilen sorunları aşmak için bir dizi yasal düzenlemeye hazırlanıyor !

Ancak, bazı yaşanmışlıkların tekrar gündeme gelmesi tuhaf, değil mi! Daha da şaşırtıcı olan, olası gelişmelerden anlaşılmaktadır ki; Zihniyet değişmeyince, Turist rehberlerinin geçmiş kazanımları kayıp edilecektir !

Yıl 2006 ve 1972 tarihli 1618 sayılı TURSAB kanunu ihtiyaç gözetilerek güncellenmek istenmiş. Ancak, Turist rehberleri müze ve ören yerine ötelenmek istenmiş ve bu girişim ARO ve İZRO yöneticilerinin bazı duyarlı acentacılarla işbirliği yapıp etkin tepki vermesiyle, bertaraf edilmiş ve mesleğin çalışılabilme alanını daraltan bu tehdit savuşturulmuştu.

Geriye bakınca, zaman su gibi akmış! O günleri, duyarlı bazı acentacıları dahi rahatsız eden yaşanan ali cengiz oyunlarını ve şaşırtan gelişmeleri, dün gibi hatırlamaktayım ! Meclis Turizm komisyonunun itirazımızla toplanışı, Bazı rehber temsilcilerinin, ARO ve İZRO yetkililerinin karşısında yer alırcasına kayıtsız kalmasına rağmen, rehberlik mesleğinin aleyhine kötü gidişin önlenmesi unutulur değil!

Durum bugün değişti mi? Rehberlere reva görülen yetim evlat muamelesinin sebep olduğu mağduriyetler yetmezmiş gibi, güncellenmesi önerilen değişikle, Seyahat acentalarının çözümlenmesi gereken asıl derdinin turist rehberinin turdaki varlığı olduğunu izlenimi açıkca vurgulanmaktadır. Adeta, ‘En iyi rehber turlarda değil, evde oturandır ‘denilmektedir.

Türk turizminde, övünçle dile getirilen bir başarı varsa, Konaklama ve seyahat acentasının bu konudaki önemli katkısı hiçleştirilemeyeceği gibi, Turist rehberinin pozitif önemi de yok sayılamaz. Turist rehberi Türkiye’nin tanıtımı için bakanlıkca yetkilendirilmiştir. Keza Acenta da. Devlet birini diğerine tercih etmemiştir. Kaldı ki; Seyahat acentası seyahat organizasyonları yaparken, Turist rehberi seyahatlerde seyahat acentası’nın işini görmesi amaçlı olarak, Türkiye’nin tanıtımını yapar, sadece bir acenta çalışanı değil, serbest iş üretendir de.

Son yıllarda, Turistik amaçlı seyahatlerde, Müşteri memnuniyeti ve kaliteli rehberlik hizmeti arayışı yerini, fiyat rekabetine bırakmış, olumsuz yansıması rehberi tur dışına almıştır. Denetimlerin etkisizliğinden olsa gerek, haksız rekabet nedeni olan, yetkisiz kişilerce verilen rehberlik hizmeti ya da rehbersiz tur organizasyonları rahatsızlık verircesine artırmıştır.

Bazı acentacılar, tüketici ucuz istiyor, Turist rehberi isteyen yok ki diyerek, işin kolayını bulmuştur. Tur organizasyonunun başına bir çalışan veya sadece taşıt soförünü koyarak, işi en ucuza bitirme arayışındadır. Keza, Bakanlığın denetiminde olan ve duyurusuzunu yaptığı, pek çok acenta yetkilisinin itibar etmediği ücretler bir başka sıkıntılı durumdur. Düşük ücretler önerilerek talep edilen Turist rehberi arayışı bir yana, Rehberlerin teslimiyetidir, şaşırtıcı olan!

Bu değişiklik önerisi gerçekleşirse, uygulamadaki yasa dışılıklar bu söz konusu yasal düzenlemeyle kollanmış olacak, turizm seyahatleri içerik ve nitelik değiştirecektir.

Bilinmesinde fayda vardır ki; Rehberliğin çalışma alanının daraltılması neticesinde, Kayıp eden Türk turizmi olacak, Turizm tarihi için, kara bir leke olacaktır.

Bazı çıkar çevrelerinin ekmeğine yağ sürülmemelidir. Öncül olan, Türk turizminin geleceğidir.

Bu olumsuzlukları önlemek, Sayın Bakan Ertuğrul Günay, Sayın TURSAB Başkanı Başaran Ulusoy, Bakanlık bürokratları olmak üzere, Rehberleri temsil ettikleri iddiasındaki esnaf oda ve dernek yöneticileri ve Tüm rehberlerinin sorumluluğundadır.

Turist rehberi özel bir yasa çıkarılacağı müjdesiyle, Aydınlanmışken, Karalar bağlamasın!
 

Bu yazı toplam 9576 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.