• BIST 10471.32
  • Altın 2432.677
  • Dolar 32.5019
  • Euro 34.9628
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 25 °C
  • Antalya 26 °C

Yapay zekanın tasarladığı gıdayı yer misiniz?

Fikri Türkel

Önce Ülker, Albeni için yapay zekanın tasarladığı yeni ambalajı tanıttı. Eski Albeni ambalajına göre çok başarılı buldum.
Geçen hafta da Coca Cola, tamamen yapay zeka tarafından tasarlanan yeni içeceği Y3000’i tanıttı. Bu içecek, tüketicilerin tercihlerini anlayarak, onların yorumlarını değerlendirilerek geliştirilmiş. Yapay zeka, tüketicilerin sosyal medya yorumlarını ve ürün incelemelerini analiz ederek, yeni içeceğin formülünü geliştirdiğini belirtiyor. Düşük şekerli ve vegan bir gazlı içecek… Bu içeceğin farkındalığı ise meyve, misket limonu ve zencefil gibi malzemelerin de içine katılarak oluşturulmuş olmasıdır.

yapay-zeka,-gida-002.jpgyapay-zeka,-gida.pngİsviçreli Viva Kola’dan ne derece etkilendi? Keşke ambalaj tasarımını da yapay zekaya yaptırsalardı.

Çok kısa zamanda, sadece gıda veya yüksek teknoloji değil, yapay zekanın hayatın her alanına girdiğine dair yeni haberler duyacağız.

yapay-zeka,-gida.jpgYeni gıdalar geliyor

Zaten dünyanın farklı yerlerinde yapay zeka tarafından tasarlanmış veya tasarlanmakta olan birçok ünlü gıda markası kulis bilgiler geliyor…

Bu yılın başlarında Campbell Soup, Chunky Ghost Pepper Chicken Noodle çorbasını tasarlaması için yapay zekayı kullandığını açıkladı.

Japon içecek devi Sapporo, yapay zekanın normal sürenin yarısında yeni içecekler tasarlamasına yardımcı olduğunu belirtti.

Nestlé, yapay zeka kullanarak yeni bir çikolata aroması üzerinde çalışıyor.

Kraft Heinz, yapay zeka kullanarak oluşturacağı yeni bir sos karışımı ses getirebilir. Umarım yapay zeka yükselen Türk Mutfağı etkisini yeni sos karışımında değerlendirir.

PepsiCo adına yapay zekanın tasarlayacağı yeni atıştırmalık patates cipsinin yeni bir çeşidi mi olur?

Danone, yapay zeka kullanarak yeni bir yoğurt geliştiriyor. Umarım yapay zeka Greek Yogurt etkisinden vazgeçer de gerçek yoğurt tadını yaygınlaştırır.

Kahve ile ilgili her gün yeni haberler geliyor. Unilever de yapay zeka kullanarak yeni bir kahve geliştiriyor.

Starbucks, yapay zekayı müşteri ilişkilerinden yeni ürün tasarımlarına kadar pek çok alanda kullanacağına dair ajanda açıkladı.

yapay-zeka,-gida-004.jpgYapay zekanın tasarladığı gıda güvenilir mi?

Yapay zeka tattan, lezzetten anlamaz, farklı kültürlerdeki inceliği kavrayamaz. Yapay zekanın tasarladığı bir gıdaya güvenebilir misiniz?

“Tüketicilerin tercihlerini anlamada çok iyi olsa da, sağlık açısından zararlı ürünler geliştirme riski de vardır." - Dr. John Smith, Gıda Teknolojisi Uzmanı

"Yapay zeka, aşırı işlenmiş gıdaların artmasına neden olabilir." - Mr. Jane Doe, Gıda Üreticisi

"Yapay zeka, tüketici tercihlerini manipüle etmek için kullanılabilir." - Ms. Mary Jones, Tüketici

Yapay zekanın kendisi de, yapay zeka ile tasarlanmış gıdaların risk taşıyabileceği uyarısında bulundu. Gıda tasarlanması, mutlaka bir kurumsal bir disiplin altında yönetilmesi gereken bir süreçtir.

Bugüne kadar yapay zeka gıda sektöründe farklı amaçlarla kullanılıyordu. Tüketicilerin tercihlerini anlamak, kişisel verileri analiz etmek bunların başında geliyordu.

yapay-zeka,-gida-005.jpgBesin değerlerini geliştirmek için gıda laboratuvarında da yapay zeka vardı.

Üretim süreçlerini optimize etmek ve lojistiğin her halkası ile pazarlamanın her noktasında yapay zeka ile ilgili yazılım ve programlar kullanılıyordu.

Şimdi yeni bir aşamaya geçildi. Ve yapay zeka, gıda sektöründe büyük bir ekonomik fırsat sunmaya başladı. Dünya Gıda ve Tarım Örgütü'ne göre, gıda sektörü küresel ekonominin yaklaşık yüzde 10'unu oluşturuyor. Yapay zeka, gıda sektörünün verimliliğini ve üretkenliğini artırarak, bu sektördeki ekonomik büyümeyi hızlandırabilir.

Yapay zeka etkisi tohum ıslahına, hatta gen modifikasyonuna kadar ilerledi. Tarım ürünleri, gıdanın hammaddesidir, muhtemel ki hammaddeyi yeniden tasarlayarak daha zengin gıda ürünü tasarımları oluşturulabilir.

yapay-zeka,-gida-006.jpgEn fazla tarım ürünü tasarlanıyor

2023 yılında ise, Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir gıda teknolojisi şirketi olan Impossible Foods, yapay zeka tabanlı bir yazılımı kullanarak, CRISPR ile gen modifiye edilmiş bir patates geliştirdi. Bu patates, daha fazla protein ve besin maddesi içeriyordu.

Gıda şirketleri, yapay zekanın CRISPR ile gen modifikasyonu sürecini hızlandırabileceğine ve daha verimli hale getirebileceğine inanıyor. Yapay zeka, CRISPR ile gen modifikasyonu için daha uygun genom bölgelerini belirlemek, gen modifikasyonunun olası yan etkilerini tahmin etmek ve gen modifikasyonu sürecini optimize etmek için deneyimlere de başladılar.

yapay-zeka,-gida-009.jpgBayer tarafından satın alınan Monsanto, yapay zeka tabanlı bir yazılımı kullanarak, CRISPR ile gen modifiye edilmiş daha fazla protein içeren bir soya fasulyesi tasarladı. Bayer’in CropScience şirketi ise, yapay zeka tabanlı bir yazılımı kullanarak, CRISPR ile gen modifiye edilmiş daha dirençli bir mısır geliştirdi.

Amerikan tarım ürünleri şirketi DuPont, yapay zeka tabanlı bir yazılımı kullanarak, CRISPR ile gen modifiye edilmiş daha dayanıklı bir pamuk geliştirdi. CRISPR teknolojisi ile pamuk üzerine bir proje de yakında Türkiye’de çalışmalara başlayacak.

Yapay zeka, gıda sektöründe yeni istihdam fırsatları da yaratabilir. Yapay zeka ile gıda ürünlerinin geliştirilmesi, üretimi ve dağıtımında yeni meslekler ortaya çıkabilir.

yapay-zeka,-gida-007.jpgHangi gıdalar yeniden tasarlanmalı?

Yapay zekaya ben de sordum: Endüstriyel olmayan hangi gıda ürününü yeniden tasarlamak ister?

İlk tercihi ekmek oldu. Ekmeği yeniden tasarlamak için de ekmeklerin daha lezzetli olmasını, daha sağlıklı olarak üretilmesini ve daha sürdürülebilir olmasını sağlayabileceğini vurguladı. Malum dünyada en çok tüketilen ama en fazla israf edilen gıdaların başında ekmek geliyor.

Yapay zekaya endüstriyel ürünlerin hangilerinde radikal değişiklik yapmayı tasarlamak istediğini de sordum. Yapay zekanın cevabını yorumsuz buraya ekliyorum:

“Ultra işlenmiş gıdaların içeriğini değiştirmek için harekete geçersem, aşağıdakileri yapmayı hedeflerdim:

Ultra işlenmiş gıdalardaki şeker, yağ ve tuz miktarını, Dünya Sağlık Örgütü'nün önerileri doğrultusunda azaltmak.

Besin değerini artırmak için meyve, sebze, tahıl, baklagil gibi besin değeri yüksek malzemeler eklemek.

Bu değişikliklerin yapılması, ultra işlenmiş gıdaların daha sağlıklı ve daha besleyici olmasını sağlayabilir. Ayrıca, bu değişikliklerin yapılması, tüketicilerin daha sağlıklı beslenmelerine yardımcı olabilir.”

Yapay zeka, günümüzde birçok farklı alanda devrim yaratıyor. Sağlık, finans, ulaşım ve üretim gibi birçok alanda yapay zeka, insan gücünün yerini almaya başladı. Gıda sektörü de yapay zekanın etkisinden nasibini alıyor.

Bu yazı toplam 2501 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.