• BIST 4.827,52
  • Altın 1068.315
  • Dolar 18.6405
  • Euro 19.5838
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 6 °C
  • Antalya 14 °C

Türk şarabının başına gelenler nedir?

Öner Y. Ilgaz

2006 da “1.Ulusal İstanbul Şarap Yarışması” organizasyonunu yaptığımızdan bugüne, nerede, hangi konumda olursa olsun Türk şarap üreticileriyle, Türk üzüm bağcılarıyla iletişimim sürüyor.
1972 de Paris te başlayıp, 1976 dan sonra Madrid te devam eden neredeyse 14 yıl “yemekten lezzet alma”, “yemek şarap uyumu” yaşantım, deneyimlerim, üstatlardan aldığım dersler; neden üzüm kütüğünün anavatanı Anadolu da Avrupa standartlarında bir şarapçılığının olmayışına öykünürüm.
Tezgah altı denilen, kaçak satılan ve kaçak imal edilen şarapların varlığı, vergi koyucuları, bu konuda karar vericileri epeyce rahatsız etti yıllardır. Sonra bir bandrol ama ona bağlı birde ÖTV ile bir sürü öteberi vergisi dürüst şarap üreticisinin başına dert oldu.
Dert oldu derken haksızlık etmeyelim. Yıllardır kontrolden uzak sayılabilecek şekilde üretilen şaraplara birden bire bir fren yapma gerekliliğini kabul etmek hemen mümkün olmadı. İtirazlar yükseldi, battık batacağız feryatları gazete sayfalarını süsledi.
Ancak eğri oturalım, doğru konuşalım.
Bizde nihai tüketicinin isimlendirdiği (öküz öldüren VB) enteresan şaraplar da yerli üreticiler tarafından satılmıyor mu?
Adeta meyve suyu gibi şaraplara hiç denk gelmediniz mi?
Özellikle güneydeki otellere plastik bidonlarla denetimden uzak şarapların taşındığını herkes bilmiyor mu?
Ülkemizde bir çok sektörde olduğu gibi şarap sektöründe de birlik yok. Dernekleri var ama tüm şarapçıları kapsamıyor.Kendilerine “büyük” diyenler, biz en eskiyiz diyenler yeni şarap üreticileriyle bir araya gelmek istemiyor. Babadan kalma teknolojiyle şarap üreten de var, son teknolojiyi uygulayanlar da…
İkinci kuşak genç, entelektüel, donanımlı özellikle bayanların yönetiminde bulunduğu şarap ürettim kuruluşlarına şimdilerde bakıp “hanım eli değdiği belli” ifadesini kullanabiliyoruz, zerafet ve çağdaşlık kazandırmaya çalıştıkları için sektöre.
Hükümet senenin son günü şaraptan aldığı %63 oranındaki ÖTV vergisini sildi. Baktığınızda çok güzel bir gelişme gibi görünüyor. Ama, sektörde birlik olmadığı için mutlaka çok memnun olmayan kuruluş çıkacaktır.
Zira ÖTV kalktı, ancak maktu vergiyi LT başına 1.95 yaptı. Öncesinde 1.75 idi. Şimdi ne olacak, pahalı şarap-ucuz şarap tartışmalarını beraberinde getirecek bu karar.
Kulakları çınlasın Artun Ünsal’ın “Neden ucuz sofra şarabı yapmıyorsunuz?” diye sorardı. ÖTV kaldırıldı ama sanıyorum sofra şaraplarını yine ucuz masalara taşıyamayacağız.
Bu vesileyle, tüm Türk şarap üreticisi (kahraman) kuruluşlara sağlıklı hasat ve üretimler diliyorum 2010 da.
Dostlukla kalın

Bu yazı toplam 6156 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.