• BIST 4.713,39
  • Altın 1181.843
  • Dolar 18.8104
  • Euro 20.7458
  • İstanbul 5 °C
  • Ankara -3 °C
  • Antalya 7 °C

Canım ülkemde müşteri hizmetleri

Öner Y. Ilgaz

Türkiye liberal ekonomiye geçtikten hemen sonra, yerli yabancı kuruluşlar hizmet binalarını tutar tutmaz, en kuytu yerlere telefon hatları, bilgisayarlar ve internet sağlayıcılar yerleştirip bu bölümün kapısına da "Müşteri Hizmetleri" yazıp altına da not koydular: İlgili personel dışında giriş yasaktır.!!!

Böylece o kuruluşun (çok önemli!) birimi oluştu.
Hemen sonrasında yapılan gösterişli web sayfası, kuruluşu parlatmaya yönelik tüm teknolojik olanakları kullandı. Renklendirdi, interaktif hale getirdi, müşterilerinin (tüketicilerin)hizmetine sundu.
Bu web sayfalarında “Bize Ulaşınız” bölümünü tıkladığınızda önünüze bir form çıkar, o formu doldurursunuz.
Sonra bir güvenlik yazısı çıkar onu boş kutuya yazın istenir. Çoğu kez de çalışmaz. Mesajınız da gitmez.
İletişim bölümüne tıkladığınız da "Bela ile tanışma anınızdır."
Zira otomatik santral, araya reklam koyarak "şu anda müşteri temsilcilerimizin hepsi meşgul bekleyiniz" anonsu yapar.
Gözün ağırıyorsa 4, karnın ağrıyorsa 6, gözünün üstünde kaşın varsa 7’ yi tuşlayınız gibi emirlerle sizi 10 dakika gezdirirler.
Sonra canlı bir ses duyarsınız
Buyurun ben Güzin Abla konu neydi?
Asgari ücretlerle buralara yerleştirilen bu kişilerin görevinin,"tüketicini ilk gazını alma"olduğu eğitimi verilir.
Bu kişiler, şeflerinin, müdürlerinin, patronlarını isimlerini bile bilmezler, genel müdürlüklerinin telefonlarını verme yetkileri bile yoktur.
Çok uzun yılların üst düzey yöneticisi ve de halen bir tüketici derneği yönetim kurulu başkanı olarak istedim ki turizm sektöründe de bu tip zorluklar yaşanmaktadır bilinsin....
Örneğin çok iddialı ve de tamamen yabancı sermaye tarafından satın alınmış bir gsm kuruluşu, telefon hizmetleri sunucusu var ülkemizde. Mr.V.C. nin ceo’luğunda 11 kişiden oluşan dev bir yönetim kadrosu var. En yetkililerden Mrs S.T’nin çok başarılı çalışmaları övülen bu kuruluşun,müşteri hizmetleri buna bir örnektir.
Hatta genel müdürlük santralini arayarak "ben tüketici haklarını arayan bir STK nın başkanıyım, lütfen beni bir yetkiliyle görüştürün ki bazı toplu şikayetlere çare bulmak için konuşayım...."deyin bakın başınıza neler gelir?
Sanırsınız aradığınız yer CIA veya M16, Mossad veya El Muhaberat, netice olarak bir yetili arıyorsunuzki tüketici dertlerini aktarabilesiniz....
Ne mümkün...
Bu örneği onlarca, yüzlerce örnekle desteklemek mümkündür.
Değerli kuruluşlar,tüketiciye,müşterinize “yolunacak kaz” olarak muamelesi yapmaktan vazgeçin, paralarını aldığınız gibi dertlerinin çözümünü de sağlayın.
Türk tüketicisi bunları hak etmektedir.....
 

Bu yazı toplam 2491 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.