• BIST 10899.28
  • Altın 2461.417
  • Dolar 32.1748
  • Euro 34.8331
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 17 °C
  • Antalya 21 °C

Turizmdeki hainler kim ola ki !

Osman Özbuldu

Turizm’den beklenilen geliri temin edemeyen bazı kişilerce, yıllardır dille getirilen bir iddia, ATSO (Antalya Ticaret ve Sanayi Odası)’da gündeme ateş topu gibi düştü. Oteller ve benzeri Konaklama Yerleri sahiplerinden oluşan 40. Meslek Komitesinde, Turizm sorunları, çözümleri ve işsizlik, temcit pilavı gibi, bir kez daha tartışılmış.
Turizm’den umduklarını bulamayan bazı kişiler bir kara kedi arayışına girmişler, Turizm sektöründe yaşanan bunca kargaşaya ve orta yerde duran sorunlar yumağına dokunmadan, Turistlerin bireysel olarak tesis dışına çıkmamalarının sorumlusu olarak acenteler ve rehberleri hedef göstermişler.
Bu iddia sahiplerine göre, Şehir merkezine çıkarak, alış veriş yapma ve bireysel seyahat edip, şehri tanıma isteğinde olan turistler şehirde gaspçıların cirit attığı, terör nedeniyle can ve mal güvenliğinin olmadığı yönündeki söylem ve çeşitli uygulamalarıyla ‘’ Acenteler ve Rehberlerce’’ engellenmektedir.
ATSO’nun aylık dergisi Vizyon’da yer alan bu konuyu değerlendiren, Antalya’da bir yerel gazete başlık atmış ‘’Turizm Hainleri’’ … .
Söz konusu gazete bu başlıkla ne amaçlamıştır, bilinmez, baş yazar yorumunda, genelleme yaparak, Acenteler ve Rehberler ‘’ Antalya Haini”, “Ahlaksız’’ olarak nitelenmiş ve biraz daha ileri giderek polisi göreve çağırıp, en az 6 ay hapis istemiş…
Yetmez, Efendim, Acenteler ve Rehberler nazi kamplarına gönderilmeliler !
Turizmdeki işleri turistleri ağırlama organizasyonu olan acenteler ve onların temsilcileri olan turist rehberlerinin çalışma koşullarını bilen de konuşuyor, bilmeyen de! Sözümüz, yanlış yapan cezalandırılmasın yönüyle değildir, yanlış anlaşılmasın…
Her meslek grubunda zararlı münferit olaylar olabilir ve bir eleştiri yapılınca, kimsenin diyeceği olamaz, Ancak, Bu toplantıda, konuyu gündeme getiren kişiler sektör dışı kişilerden oluşmadığına göre, yurtdışı yayınları, internet olanakları, ulaşım ve alt yapı eksiklikleri, turizm’deki yetkisiz faaliyetlerin yoğun yaşandığı gerçeği, her biri birer sağlık, alışveriş ve eğlence merkezine dönüşmüş ve 24 saat HD hizmetleri veren konaklama tesisleri, şehir merkezlerinin turizm amacına uymayan tasarımları ve dahi, bazı esnafın ahilik felsefesinden uzak tutum ve davranışı yok sayılarak, sorunun kaynağını sadece acente ve rehberlerle sınırlayıp, genelleme yaparak iddia etmek, konuyu gazete’de ‘ Turizm Hainleri ve Ahlaksız’ nitelemeleri yapmak çözüme yardımcı olmadığı gibi haksızdır.
Yerli veya yabancı aklına turizm koyan herkes ülkemizde çok rahat olanak bulabilmektedirler. Turizm adı kullanılarak, şehir merkezleri, yaşam alanları, ülke toprakları, ormanları bazı özel çevrelere tahsis edilebildiği yaşana gelmektedir…
Hal böyle iken, Bakanlık övüçle, Kişisel harcama ve turizmle kazandırılan gelir, genel maliyet konuşmaksızın, ülke’de yapılan turizm adındaki garabet yok sayılarak, yıllardır dile getirilen sorunlar için gerekli yasal ve alt yapı ihtiyaçlarına ve bu turistlerin pek çoğu dar bütçeli turistler olmalarına karşın, Sadece, Türkiye’ye yönelen turist sayısıyla övünmektedir.
Kim kimi kandırmaktadır…!
Hain arama başlarsa, işler karışabilir…
Galiba, Ülkemizde idam kalkmamış olsaydı, Korkarım ki, Acenteler ve Rehberler işaret edilerek, gazete manşetleri ‘’Turizm Hainlerini asalım’’ şeklinde olabilirdi !
Sorunlar ve çözümler herkes tarafından bilinmektedir.
Atıp, tutmak yeterli olmamaktadır.
2011 turizm sezonunda yasal düzen’in sağlandığı, sorunların aşıldığı bir yıl olmasını dilerim…

Bu yazı toplam 5141 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.