• BIST 8059.36
  • Altın 1900.643
  • Dolar 28.9387
  • Euro 31.8162
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 10 °C
  • Antalya 14 °C

Turizm mi, kara delik mi ?

Osman Özbuldu

2008 Turizm sezonu için, Turizm amaçlı ziyaret yapan sayısı Türkiye'ye 25 milyon'u ve Antalya'ya ise 9 milyonu aşmıştır ve konuklar kutlamalarla karşılanmıştır. Sezon öncesi hedefi olan 25 milyon turist gelişi öngörerek, bunu bir başarı öyküsü diye niteleyebilirmiyiz.! 
 
Türkiye, özellikleri itibariyle bir turizm ülkesidir ve özellikle, son 30 yılda turizm amaçlı yapılan yasl düzenlemeler (yeterli olmamakla birlikte..) ve açılımlarla,turist gelişinde önemli artışlar, yakalanmış,turizm destinasyonu ülkeler sıralamasında ilk 10 arasına girilmiş olması, benzer amaçlar yürüten rakip durumdaki ülkeleri kıskandırmaktadır. Üstelik, bu henüz, Türkiyenin bütün potansiyeli tam olarak değerlendirilmemiş durumdayken elde edilmiştir.
 
Ancak,bunu bir başarı olduğu söylemeden önce, turizm yapılan bölgelere gidip, turizmcileri dinlemek ve esnafa kulak vermek gerekir.
 
Geçenlerde, bir TV proğram'ında Antalyalı bir konuk katılımcının turizm nedeniyle şehirde yaşanan rant ve sebep olduğu sorunlara değinerek 'Turizm kenti Antalya' olmak istemedikleri yönündeki serzenişlerini hatırlamaktayım.
 
Turizmde sürdürülebilirlik üzerine hemen hemen herkesimin görüş birliği içinde olduğu ve çalışmaların bu doğrultu'da yapılması gereği vurgulandığı halde,
 
Bir umut olarak Turizm srektöründe iş olanağı arayan  yatırımcı,işveren ve iş görenin yaşadıkları hüsran ve kırgınlılar da değerlendirince, Kendileri, sektördeki, adeta, geçici yatırımcı ve sektör çalışanı durumuna düşmüşler. Yani, özverilerle Türk turizmini buraya kadar taşımışlar,ama başarı öyküsünde bitiş noktasına varamamışlardır.(Vasco  v.b.) 

Kayıt dışılığın yoğun yaşandığını bilsemde, yetkililere yazılı ve sözlü pek çok kez sormama rağmen, henüz cevap alamadım.
Turizm adına ilk günden beri, devlet ve özel sektör turizm amaçlı olarak toplam ne kadar yatırım yapmış,kaç acenta ve otel ve restaurant kurulmuş ve kaçının sahibi ilk günden günümüze değişmeden gelebilmiş,sektörde çalışan kaç otel,acenta personeli, rehber,şoför,taşımacı,otel işletmecisi bu güne kadar sektörde kalabilme olanağı bulabilmiştir.

Sadece turist gelişlerini gösteren sayılar ve ışıldayan gözlerin fırıl fırıl döndüğü, gülümseyen yüzlü turistlerin, mutluluk ve neşe içinde Türkiye'nin olanaklarından yararlandığı, turizm sektörden resimler ve kamera çekimlerini ön tarafa taşıyıp, sektörün mutfağının sorunlarını yok saymak türk turizmine ve Türkiye'ye fayda sağlamamaktadır.

Çoğumuzun bilgisayarı'ndaki, cezbedici görüntülerle dekor edilen bir ekran koruyucu misali, ülkenin sınırlı olanakları ve değerleri sarf edilmekte,ülke insanı bu sektöre yönlendirilmekte,sonuç itibariyle,pek çoğu bu sektörde kalamamakta,bir umutla geldikleri turizm sektöründen hüsranla ayrılmaktadır.
Ülkenin ve ülke insanı'nın zamanı,sermayesi telef olmaktadır. Pek çok seyahat acentesi, otel el değiştirmiş ve Turizm çalışanı sektör dışına çıkma zorunda kalmıştır.Turizm ilişkili yan sektör de benzer yansımalar yaşamıştır, yaşamaktadır ve iflaslar olmaktadır.

Turizmde geçici yer alanlar veya giriş yapanların  pek çoğu ise, ekonomideki sıcak para gibi, kendi beklentilerini temin ettikleten sonra,arkaya bakmadan çekip gitmekte, geriye bazen telafi edilmeyecek zararlar bırakmaktadırlar.
Şimdi, birileri çıkacak serbest piyasa ekonomisi diyecek,ama bu o kadar kolay değil...

Bu ülke'de yaşayan, ülke insanı olarak kaygıları olan ve sektörde uzun süreçli hedefleri olanlar,kelimenin tam karşılığı dibe vurmakta ve yok olmaktadırlar.
Bu durumda,sadece sayısal artışı esas kabul ederek, bir başarı öyküsü olarak nitelemek mi  abartıdır, yoksa ....

' Turizm bir Kara Deliktir !'

Gökyüzü bilicilerine göre; kabaca karadelik uzayda bir sonsuz yoğun-süper çekim noktasıdır. Çekim gücü o kadar yüksektir ki hızı saniyede 299798245 km olan ışık bile bu çekimden kaçamaz. Çekim sahasına giren her şeyi (ışık dahil) yutan, çok büyük çekim gücüne sahip uzay bölgesidir. Işığı bile sogurdugu için kara delik adı verilmiştir. 

Karadelik de nerden çıktı diyelerimiz olacaktır,
Turizm'in cazibesi ve yaşanan sonuçları birlikte değerlendirince, sizce, turizmi bir karadelik şeklinde sorgulamak abartı mı dır?
'' Türkiye yapılan turizm mi yoksa bir kara delik mi ? ''

Bu yazı toplam 1876 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.