• BIST 10676.65
  • Altın 2420.719
  • Dolar 32.1917
  • Euro 34.9268
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 13 °C
  • Antalya 20 °C

Turizm akıncıları fuarlarda

Osman Özbuldu

Turizm sektörü; Bürokratı, seyahat acentecisi, konaklamacısı, rehberi ve niceleri... Her yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye adına tanıtım çalışmaları yapıp, turist getirebilmek için çeşitli ülkelerdeki turizmcilerle görüşmeler, sözleşmeler yapmak üzere yollara düştüler. Kapı kapı dolaşır oldular. Serhat ellere seferdeler  ( Berlin, Moskova, Milano,Madrid, Londra, Utrecht v.s.), helal olsun!

Turistleri taşıyan uçakların Türkiye havaalanı ve limanlarına inmeleri ve  konukların turist rehberleri eşliğinde, turizm amaçlı hizmet veren tur otobüsleriyle konaklama tesislerine doğru yönelmeleriyle binbir zorluklarla verilen mücadelelerin semeresi, hissedilir olur.
Fakat, bu henüz mutlu turist hedefinde başlangıçtır. Daha yapılacak çok iş vardır.

Sektör dışından olanlar pek bilmez. Çeşitli ulaşım araçlarıyla Türkiye’ye getirilen turist kafileleri veya her bir turist yoğun bir emek ve uzun süreç ardından tatil tercihlerini Türkiye olarak karar kıldırılıp getirilmektedir. Yani, Turist Türkiye'ye geliyorsa, bir getireni var!

Unutmamalıdır ki, rakip ülkelerin turizmcileri de benzer çalışmalar yürütmektedirler.

Turizmciler gece ve gündüz demeyip, zaman zaman yaşanan olumsuzluklara rağmen ülkeye duyduklaru sorumluluk ve türkiye sevdalarıyla, işleini daha iyi yapma adına heyecanlıdırlar.Turizm ekonomisi, günümüzde, olumlu getirileriyle öne çıkmış ve özellikle küresel yaşanan krizi aşmakta adeta dertlere deva özelliktedir.

Üniversitelerin 25’i bulan farklı fakülte ve yüksek okullarındaki eğitim programlarından mezun olanlar. Bakanlığın çeşitli illerde açtığı rehberlik kurslarında başarılı olup yetki almış sayıları 11 bini bulan , turist rehberleri,  yapılan tur programlarıyla, turistlerle Türkiye'ye özgü olan renk, tat ve kokuyu buluşturma misyonunu ve her bir mutlu turistin kendi ülkesine dönüşte, tatil yaptığı ülkemizdeki memnuniyetiyle, yeni kazanımlar sağlıyacağını bilmektedir.

Turizm elçileri olan turist rehberleri, turizm akıncılarının serhat boylarında elde ettikleri başarılara ve emeklerine saygı duymakta ve turizmde paylaşılan takım oyununun önemli bir parçası olarak gereğini yapmaktadır.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)'in ’Çıkış Yapan Ziyaretçilerle Giriş Yapan Vatandaşların Turizm Harcamaları ve Profili 2008 Yılı 4’üncü Dönem Sonuçları’na göre, Türkiye’nin turizm gelirlerinin geçen yıla göre yüzde 18.5 artarak, 21 milyar 910 milyon dolara çıktığını açıklandı.

Türkiye’yi geçen yıl 30 milyon 929 bin kişi ziyaret ederken, kişi başına ortalama harcama 708 dolar ve toplam turizm gideri ise 3 milyar 506 milyon dolar olarak hesaplandı.

Türkiye'de turizm adına mucizeler yaşanmaktadır. bugüne kadar kadarki kazanımlar, bürokrat ve sektör işbirliğiyle başarılmıştır. Ancak, yapılması gerekenler henüz tamalanmamıştır.Türkiye’de turizm yapılabilirliğini destekleyici programlar yürütülmeli ve sektörün sabırsızla beklediği yasal düzenlemeler artık geciktirilmemelidir.

Türkiye bir turizm ülkesidir ! Bunun gereği yapılmalıdır!

Dostlukla,

Bu yazı toplam 2425 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.