• BIST 10737.67
  • Altın 2523.135
  • Dolar 32.2072
  • Euro 35.0479
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 20 °C
  • Antalya 26 °C

Perşembenin gelişi, çarşambadan belli

Osman Özbuldu

Türkiye,Turizm için olağan üstü potansiyeli olan, ama bir türlü akılcı politikalar üretilip, Ülke insanının beklentilerine,henüz umut olamamış.oldurulamamış, canım ülkem,

 

Rehberlik mesleğimi icraa ederken,bir kaç günlük türkiye proğramı sonrası, turizmci  yabancı bir konuğum ,hicivli bir anlatımla, Türkiye turizmi hakkındaki görüşünü paylaştı...

 

''Tanrı, yeryüzünü yaratmış ve melekleri, içi çeşitli dünyevi cevherler dolu bir çuval vererek,yeryüzüne dağıtmak üzere görevlendirmiş.

Bir süre sonra,melekler panikle Tanrı'nın huzuruna dönmüşler ve cuvalın altının yırtılıp,hemen hemen her cevherin bir bölge'ye döküldüğünü söyleyip.o bölgede yaşayacak insanların bu cevherlerle çok güçlü olacağı endişelerini, paylaşmışlar.

 

İlginç cevap Tanrı'dan gelmiş; Merak etmeyin,oraya Türkleri yerleştireceğim!

 

Sizce, bunu bir iltifat olarak mı, anlamalıyım?

 

Türkiye'de yapılan Turizm ve gerekenleri yapma sorumluluğundaki yöneticilerin tutum ve davranışlarını bire bir bilen ve yaşayan bir sektör temsilcisi olarak, malesef ,gülümseyemiyorum!

 

Gerçi,Turizm yapıldığı izlenimi verircesine, 2008 yılı Ülkeye gelen turist sayısı ve elde edilen gelir, Bazı cevreler tarafından,ballandıra ballandıra anlatılmakta ve neredeyse  her yıl, bir öncesi yıla benzer kutlamalarla büyük başarı kutlanmaktadır,

 

Ancak, Turizmdeki işini iflas ettiği veya işsizlikten,kayıp etmiş olan,pek çok yatırımcı,acentacı,rehber,sektör çalışanı ne yapacağını bilemez bir halde buhran geçirmektedir..

 

Genel turizm sektörü ve çalışanlar açısından pek değişen bir şey yoktur. yüksek sezonda, yoğun mesai ve az kazanç, düşük sezonda iş yok, aş hiç yok...

 

2009 yılı turizm göstergeleri, önceki yıllarda,olduğu gibi artış gösterse de, içi su dolu bir bardak gibi olupta,dışa nemi dahi yeterince yoksa ,sektör adına, pek değer taşımaz...

 

Turizmi yapılır kılarak, Ülke insanı'nın refahına ve mutluluğuna önemli katkılar sağlanacağına,ihtiyaç duyulan düzenlemeleri ve çalışmaları yapmayıp, makyaj ve yama tedbirler alınmakta izlenimi vardır. Dünya'da yaşanan ekonomik krizin olumsuz yansımaları, sektör tarafından dile getirilmekte, 2009 ve sonrası  endişeyle beklenmektedir.

 

Türkiye'de turizm amaclı toplantılar yapılmakta,sözler sölenmekte,vaadler verilmekte ama asıl yapılması gerekenler geçiştirmektedir.Turizm çevreleri iyi bilir, her biri bir birinden değerli görüş sahipleri, turizm adına yapılması gerekenleri genel ve özel bir şekilde turizm bürokratlarına ulaşmaktalar. pek fazla değişen yoktur...olmaz, Bakan'a, Başbakan'a veya Cumhur Başkan'ına hitaben yazarlar,söylerler, değişen bir şey yine de yoktur..!

 

Turizm işini'de allaha havale etmeyelim, lütfen..!

 

Ne oluyor,diyenleriniz cıkabilir, neler olmuyor ki!

 

20 yılı aşkın bir süredir, turizmin farklı alanlarında edindiğim tecrübeyle,anladım ki Turizm için bukadar olanağa sahip ülkemde ,Turizm yapılmaması için birileri diretmekte, çözüm üretecekler işini savsaklamakta yada ülke olanakları birilerine servis edilmektedir.

 

Ülke insanının ekonomik sıkıntıları ortada ! Turizmin bu sıkıntıların aşılmasında önemli bir umut,heyecan olmaya potansiyelleri olduğunu bilmeyen yok gibi,Ama, Ne yazık ki, şu ana kadar yapılır görülen,yap boz işler..!

 

Hal böyleyken, Bakanlık, çeşitli isimler altında toplantılar ve ,zirveler  yapa gelmekte, Ancak, Reel sektöre yansımış olumlu bir hava henüz tesis edilememiştir. genel kanaat, geçmiş yıllarda olduğu gibi,çok konuşulup,sadece özel birilerini taltif eden sonuçların uygulanacağı yönündedir.

 

Umarım, bu kez biz yanılırız!

 

Dostlukla,

Bu yazı toplam 3777 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.