• BIST 1.408,810
  • Altın 489,93
  • Dolar 8,4300
  • Euro 9,9850
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 20 °C

Okullarda aşcıları kimler eğitiyor?

Öner Y. Ilgaz

Türkiye’de aşçılık mesleğinin önündeki en büyük tehlike niteliksiz çocukları üniversiteden mezun etmektir

Yeni eğitim yılına başlayacağımız şu günlerde Mutfak Sanatları, Gastronomi konusunda ne eğitim veriliyor ; şöyle bir irdelemek  gerek.

Özel vakıf üniversitelerimiz yükselen Trend  olduğundan,veya moda olduğundan 2 yıllık 4 yıllık Gastronomi bölümü açtılar bu eğitim döneminde.

Eğitimde en önemli konu eğitmen. 
Şimdi çok merak ediyorum,bu yeni açılan gastronomi bölümlerine eğitmen olarak kimler atanacak?
Bölüm başkanları kimler olacak?
Öğrencilere uygulamalı dersleri kimler verecek?

Önemli olan gençleri güzel bir mesleğin sahibi yapmak değilmidir?Aşcılığı eğitimli, bilgili, vizyon sahibi gençlere aktarmak değimlidir amaç?

Türkiye de aşcılık mesleğinin önünde en büyük tehlikelerden biri,vede bana göre en önemlisi  niteliksiz aşcı adayları yetiştirerek üniversiteden mezun etmektir.

Yüksek Öğrenim Kurumu'nun müfredatını istediğiniz kadar uygulamış da olsanız, aşcılık   eğitiminin esasını oluşturan uygulamaya gerektiği kadar yer vermiyorsanız mezun olan çocuklar tam yetişiyor diyemezsiniz.

Büyük paralar ödeyerek (yılda 18.000ytl gibi) 5 yıl ascılık eğitimi alan gençler sandılar ki, mezun olur olmaz okul kapısında 5 yıldızlı otellerin genel müdürleri  iş teklifi için kendilerini bekliyor.!!!
Bu çocuklardan en iyisi Nişantaşı'nda bir lokanta da görev yapıyordu, halen çalışıyor mu bilmiyorum.

Gastronomi, Mutfak Sanatları çok insana cazip gelebilir,r enkli gelebilir ama zor hemde çok zor bir eğitim işidir.
Fakat görüyorsunuz ki gazetelerde de bir çok insan yeme-içme üzerine yazılar yazıyor, kendini bu konuda yazı yazmaya yetkin görüyor.
Kimden bu yetkiyi almışlardır kimse bilmiyor.

Fakat eğitim için böyle değerlendirmek yanlış olur. İnsanlar çocuklarını bu okullara zaten YÖK onayıyla yetkinlerdir inanışıyla gönderiyor. Mezun olan çocuğunun da yeterince eğitildiğini, güzel bir meslek sahibi olduğunu düşünüyor. Ama o çocuk sektörde kabul görmeyince aile ne yapacağını şaşırıyor.

Bekleyip göreceğiz yeni kurulan Gastronomi ve Mutfak sanatları bölümlerini özel vakıf üniversitelerinde.
Bekleyeceğiz diyorum zira ben bir kaçını aradım telefonla ve bilgi istedim, maalesef eğitim kadrosu kimlerden oluşuyor cevabını bile veremediler.

Haydi hayırlısı.

Bu yazı toplam 5454 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.