• BIST 10899.28
  • Altın 2454.774
  • Dolar 32.1586
  • Euro 34.9206
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 17 °C
  • Antalya 21 °C

Ne, nasıl, nereye kadar...!

Osman Özbuldu

Ülkenin uluslararası tanınırlığı, ekonomik geleceğine katkısı ve toplumsal barış için, çeşitli çevrelerce, Turizm gündem yaratmakta ve ilişkili olarak, Devlet tarafından yetkilendirilmekte olan turist rehberleri turizm ve turist'e kazandırdığı itici motivasyon ile yıldızlı sıfatlarla yüceltilmekte ve onurlandırılmaktadır.

Ancak, öncelikle bir durum değerlendirmesi yapmamız yerinde olacaktır. Türk turizmindeki sayısal turist geliş artışına rağmen, Turist rehberlik mesleği taşıdığı yüksek niteliklerin aksine, uygulamada, saygın olmayan çalışma yada işsiz kalma riski yaşamaktadır.

Turist rehberlik mesleğinin sektör dedikoduları ve medyadaki spot ışıkları altındaki cazibesi, yerli ya da yabancı pek çok kişinin ilgisini ve iştahını artırmaktadır. Turist rehberleri gizli İşsizliğin yoğun yaşandığı gerçek yaşamda, kıskanç gözlerin baskısı altında işsiz bırakılmakta ve mesleğin göreceli olanaklarını kıskanan birileri bazen bundan sadistce keyif alabilmekte, sektörde ve tur güzergahlarında, rehberleri rahatsız edici davranışlarda bulunabilmektedirler.

Denetleme mekanizması yetersiz olduğu için, meslek bir başkası tarafından yasadışı yapılabilmekte ve emeğimiz; ekmeğimiz, gasp edilebilmektedir...

Rehberlik mesleği, Bakanlığın kendi mevzuatında tespit edilmiş çalışma koşullarının bakanlıkca koruma sorumluluğu olmasına rağmen, turist rehberleri kaderiyle kendi başlarına, yalnız bırakılmış, Mesleğin niteliği herkesin gözleri önünde, yozlaştırılmakta, yıpratılmakta ve sayıları 12000’i aşkın, en az bir yabancı dil bilen, yüksek okul mezunu, kültürel ve entelektüel bilgi donanımı olan turist rehberleri iaşe bekler duruma getirilmiştir.

Tur seyahat güvenliğindeki ihmal ve keyfiyetlerin sebep olduğu yollarda yitirdiğimiz meslektaşlarımız, şoförler ve turistler, dostlarımız.. Mesleğin geleceği, tehdit altındadır...

Durum böyle iken, sorunların aşılmasında, çözüm için, turist rehberleri adeta, bu olumsuz duruma kaderine razı bir şekilde sessizliğiyle yada insan olmanın zayıflıklarını yok sayarak, olağanüstü güç sahibi biri yada birilerinin kendilerini kurtarmasını beklenmektedir...

Her gün bir başka rehberin mesleğe küstüğüne, uzaklaşmasına şahit olmaktayız, daha ne kadar beklenecektir, yaşanan erozyon nasıl önlenecek ! nereye kadar !

Sorunların çözüm bulması için, birilerini suçlamaya veya birilerini aramaya son verilmelidir...

Halbuki, Bu olumsuz durumu tersine çevirecek güç; Turist rehberinin kendisinden başkasında olmasa gerekir.

Bu olumsuzluklara karşın, söz sahip olunan güçten açılmışken, İstanbul Sultan Ahmet ve Ayasofya meydanlarındaki yeni düzenlemelerin aksaklıkları ve yere batan sarnıcı üzerine yüklenen ağır trafiğin taşıdığı yıkıcı olabilecek riski dile getiren bir grup rehberin haklı tepkilerinin olumlu yansımaları, yabancı bir tur operatör’ünün hazırlattığı Türkiye haritası üzerindeki yanlış bilgilendirmenin bir başka rehberin tepkisiyle düzeltilmesi ve kişisel rehber girişimleriyle Türk turizmine yapılan olumlu katkılar, Turist rehberinin turizm içerisindeki öneminin ve güç’ünün etkin göstergesi olsa gerekir..

Bu güç, Türkiye'nin ve turist rehberlerinin yararına değerlendirilmesi gereklidir. Evet, Turist rehberleri turizm'de bir güçtür. Ancak, Ne demişler; ''Kontrolsüz güç, güç değildir.''

Saygın ve neşeli bir çalışma dileğiyle,

Bu yazı toplam 3133 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.