• BIST 1.776,41
  • Altın 702,32
  • Dolar 12.2478
  • Euro 13.8849
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 13 °C
  • Antalya 17 °C

Mzirut, Evçev, Ralnavya…

Öner Y. Ilgaz

Aylardır meydanlarda, televizyonlarda, yazılı basında, dağıtılan broşürlerde siyasi partiler, siyasi bağımsız adaylar, bağımsız adaylar anlatıp duruyorlar. Hatta Turizm Bakanımız da, Çevre Bakanımız da halka bir şeyler söylüyorlar…

Başlıkta kasten ters dizdim harfleri belki böylesi okunuyordur diye yetkililerce…

Turizm in bu ülke için gerekliliğinden, getireceği artı değerlerden, farklı kültürlerden insanlarla, Türk insanının diyalogunun faydalarından hiçbir lider, seçime katılan hiçbir bağımsız aday söz etmedi.
Turizm için gelecekte ne master planlar yapılacak, hangi  yatırımlar nerelere yapılacak, turizm sektöründe çalışanlar için nasıl bir eğitim sistemi öngörülüyor.
Güneş, kum, deniz artık demode hale geldiğine göre,Türk Gastronomisi,Türk şarapçılığı,Türk yerel ürünleri için ne gibi planlar yapılmalıdır?
Ne önlemler alınmalıdır?
Ören yerlerinin çoğaltılması, tarihi çarşılarımızın bakım ve onarımlarının turistlerin ziyaretine açmak için gündeme alınması gibi onlarca çözülmesi gereken sorun varken hiç ama hiç bu konular siyasilerce önemsenmedi…

Çevre zaten ülkemizin en ürkülen konusu siyasetçilerde…
Elinde kazma kürekle “yatırım” diye yola çıkan siyasetçi-iş adamlarının gözü ormanları, dereleri,gölleri, denizleri  görmez.
Yeni kabineye göre çevre tamamen ortadan yok olacak bir bakanlık çatısı altına sığınacak.
Ülkemi benden fazla mı seviyorsunuz?
”Ben bu ülke değerleri için çaba sarfediyorum” gibi söylemler topluma “ iz bizim işimize karışmayın”  demenin  nazikçesidir.

Çevre ile ayrılmaz bir bütün olan hayvanlarımızın hakları için de bir şey söylemedi siyasetciler miting meydanlarında. “Hayvanoğlu hayvan” diye küfrettiklerini sandılar,aslında hayvanlara hakaretler ettiler.Ne yapılması gerekli çağdaş hayvan barınaklarından bahseden oldu,ne de sokak hayvanlarıyla nasıl  bir proje yapılması gerektiğine  ait bir şey.Kaçak hayvan ithaline  ne önlem alınmalı sualinin cevabı araştırılmadı,belediyelerin hayvan itlafı anlayışı önüne nasıl geçileceğine dair bir plan ortaya konmadı.

BİNLERCE  CEVAPSIZ SUALLER VAR BU KONULARDA,ÇÖZÜM BEKLEYEN.

İnsanca,çağdaş bir  turizm ülkesinde,çevreye değer veren,hayvan haklarına saygılı yöneticiler  aramak bizim hakkımız.Ve böyle yöneticilerin olması dileğimiz….

Bu yazı toplam 5299 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.