• BIST 10643.58
  • Altın 2504.005
  • Dolar 32.1989
  • Euro 34.8984
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 26 °C
  • Antalya 26 °C

Müze kart zorlamasına akıl galip geldi

Osman Özbuldu

T.C. Kültür ve Turizm Bakanı  Ertuğrul Günay’ın özel olarak tanıtımını yaptığı, müze ve ören yerlerine yönelik ziyaretçi  sayısını artırmak ve bu mekanlara yönlenişi cazip kılmak amaçlı bir proje olan ''Müze Kart '' uygulamasına  profesyonel turist rehberleri  destek vermişlerdir.


Bu  proje, biz rehberlerce desteklenmekteyken,  turist rehberlerine ve turizimcilere yaşattığı sıkıntıları,  olumsuzlukları, özellikle turist grupların önünde rencide edilmemize sebep olacağını bilememişiz!


2008 müze ve ören yeri giriş esaslarını düzenleyen yönergenin ücret ödemeden istisna tutulanlar arasında  yer alması gereken , turist rehberleri  ve  turizimcilerin, kültür turizminin gelişmesine yönelik  sektörün işleyişindeki önemleri  birinci ağızdan sık sık övgüyle söz edilmekte iken çelişkili bir şekilde yok sayılmışlardır.

Bu durum, rehberler ve turizmciler arasında şaşkınlık yaratmış  ve tepki almıştır.

Bakanımızın sık sık desteklediğini ifade ettiği, rehberlikle ilgili özel bir yasa beklentisinde olan turist rehberleri arasında,  adeta bakanlık tarafından ötelenilmiş değerlendirilmesi yapılmıştır.


Bazı müze ve ören yerlerinde müze kart önerileri ve bazı seyahat acente yetkililerinin bilet tur maliyeti olduğu halde , bu müzekartın rehberce satın alınması yönünde, bizlere dayatmaları bu işin biberi olmuştur.


Söz konusu olay;  müze ve ören yeri girişlerinde önerilen ve 1 yıllık kullanım süreli 20 ytl bedelle  satılan müze kartın satın alınmasının ötesinde anlam taşımaktadır. 


Müze ve ören yerleri turist rehberinin turizm adına mesai harcadığı, tanıtımını yaptığı özel mekanlardır. Hiç bir meslek sahibi iş yerine giriş çıkış yaparken bedel ödemezken, turist rehberlerinden böyle bir talepte bulunulması  anlaşılır değildi.

Turist  rehberlerince  zamanında yapılan uyarılar ve akılcı temaslar neticesinde, DOSİMM yönetim kurulunun  konuyu tekrar ele alması sağlanmış ve sorumlu ve duyarlı bir yönetim kurulu öngörüsüyle sağduyu galip gelmiştir.


Rehber ve seyahat  acentesi yetkililerini kapsayan bir istisna olması önergeye eklenmiştir.

Bazı meslektaşlarımız 'müze kart satın almışlardır .  Ama, vatanahizmet sevdasında bu tür olaylar zaman zaman yaşanmaktadır.


Yanlıştan dönen bu karar değişikliği için destek verenlere teşekkür ediyoruz.

Bu yazı toplam 2394 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.