• BIST 10676.65
  • Altın 2423.447
  • Dolar 32.2006
  • Euro 34.9235
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 12 °C
  • Antalya 16 °C

‘Muhteşem’ işbirliği

Osman Özbuldu

Umutsuzlukların yoğunlaştığı bugünlerde, TURSAB Türkiye Seyahat Acentaları Birliği ve İRO- İstanbul Turist Rehberleri Esnaf Odası yetkilileri toplantı yapmış ve belgesiz (kaçak) seyahat acentacılık ve rehberliğe karşı işbirliği yapacaklarını duyurmuşlar.

TURSAB ve İRO (Tureb ?)’nun yaptığı duyurular birbirinden farklı içerikle olsa da, belgesiz seyahat acentacılık, rehberlik ve belgesiz rehberlik faaliyetine sebep olanlara karşı işbirliğiyle, mücadele edileceğinin duyuruları işsizliğin ve sorunların yoğunlaştığı kış günlerinde tek kelime ile ‘Muhteşem’.

Belgesiz rehberlik faaliyetleri almış başını arşa kadar yürümüş, yasadışı faaliyet yapanlar cirit atmaktadır. Siz birkaç tane mutlu acenta ve rehber grubuna kanmayın, kanunlara uygun çalışma yürüten seyahat acentaları ve rehberler mağdur olmuş, tıkanmıştır. Belgesiz rehberlik faaliyetleri
sektördeki herkesin, özellikle yetkililerin bildiği ve açıkca göz yumduğu bir sorundur, kangren olmuştur.

Turizm sektöründe, turları denetim yetkisine sahip tek kurum bakanlıktır. Türkiye’deki tur faaliyetleri TURSAB belgeli bir seyahat acentasınca düzenlenmesi ve bir profesyonel turist rehberince tanıtım yapılması zorunluluğu vardır. Ancak, Türkiye’nin her tarafından çeşitli çevrelerce, yerli veya yabancı kişilerce düzenlenen kaçak acentacılık ve rehberlik faaliyetleri uzunca bir süredir şikayet konusudur.

Denetimler esnasında, bakanlıkca duyurusu yapılan taban ücretin altında çalışan, tur esnasında grubun başında bulunmayarak, gruba eşlik etmeyen rehberler hakkında da tutanak düzenlenecek olması güzel mesajlar...

Yıllardır yapıla gelen denetimlerde tutulan tutanakların sonuçları ne oldu diye sormadan, Havaalanı, Liman ve Karayolları giriş kapılarından itibaren denetim yapılmasını önemli bir değişimdir. Öyle ki, Mevcut düzenlemelerde seyahat acentalarının tur faaliyetlerinde mekan sınırlaması getirmediği ve yapılan turların pek çoğu ören yerini teğet geçerek düzenlendiği bilinmesine rağmen, nedendir bilinmez, TURSAB tarafından ören yeri civarında uygulama yapma ısrarcılığı vardı. Anlaşılan, Bu aşılmıştır.

Sektörde belgesiz rehberlik faaliyetleri, Türkçe dahil, her ülke pazarı için söz konusu iken, denetim yapılacak gruplara yunan ve güney kore diye sınırlama getirme, ne ola ki… Rus, Arap, Çek, Polanya, Romanya v.b. pazarlardaki belgesiz rehberlik faaliyetleri ne olacak…!

Duyuruları yapılan bu kararlar geçmişten günümüze ulaşan’ tavşan kaç, tazı tut’ formülleri düşünülünce, ne kadar uygulanır bilinmez…

Kanun ve nizam var, ama, işler bir başka yürütülmekte, göreceğiz, ne değişecek…

Her ortamda ve fırsatta bir araya geldiği iddia edilen TURSAB ve İRO (Tureb?) yetkilileri, sanki daha önce bir işbirliği yokmuş gibi, bu toplantıyı öyle bir duyuruyor ki , Sanırsın ki, belgesiz seyahat acentacılık ve rehberlik bitecek, bu güne kadar neredeydiniz, rehberlik mesleği ve türk turizmini tüketen bu sorunları çözüme kavuşturma’da işbirliği yapmanıza engel olan, sizi tutan mı vardı, diye soranlar olacaktır.

Bu gibi durumları tam olarak ifade eden ‘Atı alan Üsküdar’ı bulmuş ve ‘Üsküdar’da sabah olmuş’ gibi güzel atasözlerimiz vardır. Duyurusu yapılan bu toplantı ve alınan kararlarla kim ikna edilmek istenmektedir. Aksine, bu duyuruyla, yapılması gereken ve yapılmamış olanların farkında değildik, ikrarı anlaşılmaktadır.

Acınacak halimize güldürecekler, kayıp edilmiş çocuğu bulacaklarının duyurusu marifetmiş gibi yapılmaktadır. Sektör yöneticileri bulundukları mevkilerdeki varlık nedenleri olan, temsilcisi oldukları üyelerin sorunlarını çözme için bir araya gelebilmelidir, nitekim, bu tür toplantılar kurumlar arasında her zaman yapılmıştır.

Yanlış anlaşılmasın, yapılan toplantıyı ve alınan kararları küçümsediğimden değil, ancak, benzer pek çok toplantı sonrası yaşama geçirilemeyen, uygulanamayan kararlar çok olmuştur…

Alınan bu kararlar ne kadar etkin uygulanabilecek, birlikte yaşayacağız, ya kahraman olacaklar yada belgesiz olarak seyahat acentacılığı ve rehberlik yapanlara espiri konusu olacaklardır…

Karar alıp, duyuru yapılması önemli, ancak, arkasında durabilme daha muhteşem ve saygın işbirliğidir.

Dilerim ki, Bu kararlar kararlılıkla uygulansın ve Türk turizmine olumluluk taşısın…

Bu yazı toplam 4451 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.