14 Haziran 2024
  • İstanbul25°C
  • Ankara24°C
  • Antalya29°C

KAYI İNŞAAT 2 MİLYAR BORÇLA BATTI

Kayı İnşaat geçen yıl alınan konkordato kararının ardından iflas etti. Şirketin iki milyar liralık borcunun en büyük alacaklısı ise bankalar.

Kayı İnşaat 2 milyar borçla battı

23 Aralık 2022 Cuma 17:17

İSTANBUL- Kayı İnşaat geçen yıl alınan konkordato kararının ardından iflas etti. Şirketin iki milyar liralık borcunun en büyük alacaklısı ise bankalar. Yurtiçi ve yurtdışında projeleri olan şirket, 11 işçinin yanarak öldüğü Marmara Park AVM'nin de yüklenicisiydi.
Birkaç yıl öncesine kadar dünyanın en büyük 250 müteahhitlik firması listesinde yer alan Kayı İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş ile grup şirketi Bilyap İnşaat Enerji A.Ş için iflas kararı çıktı.

Coşkun Yılmaz’a ait Kayı İnşaat ve Bilyap İnşaat geçen yıl konkordato talebinde bulunmuştu. Mahkemenin, hacizlere karşı korumaya aldığı iki şirket için kritik karar ise geçen hafta görülen duruşmada çıktı.

kayi-insaat-.jpgSÜRE TALEBİNDE BULUNDU

Artı Gerçek'ten Dinçer Gökçe'nin haberine göre İstanbul Anadolu Üçüncü Asliye Ticaret Mahkemesi'nde görülen davaya çok sayıda alacaklı vekili katıldı. Şirket avukatı Asil Evirgen yaptığı savunmada, mahkemeden süre talebinde bulundu. Şirketin sahibi Coşkun Yılmaz ise, avukatının talebini yineledi.

EN BÜYÜK ALACAKLILAR BANKALAR

En büyük alacaklılar arasında yer alan Akbank ve Vakıfbank avukatları, şartların oluştuğunu belirterek, her iki şirket için de iflas kararı verilmesini istedi. Denizbank avukatı şirkete süre verilmesini isterken, Ziraat Katılım ve Türkland Bank avukatları ise 'takdir mahkemenindir' dedi.

BORCU 1.9 MİLYAR LİRA

Mahkemenin atadığı komiser heyeti de görüşlerini paylaştı. Komiser heyetinden Mert Erer "Her iki şirket de borca batık" dedi. Erer'in verdiği bilgiye göre, şirketin bankada 17 milyon euro parası bulunuyor. Şirket ayrıca 69 milyonluk liralık 5-6 taşınmaz ile 4,9 milyon lira değerinde araçlara sahip. Erer, söz konusu varlıklar dışında başka herhangi bir varlığın olmadığını açıkladı. Erer’in verdiği bilgiye göre şirketlerin toplam borcu ise 1,9 milyar lira.

İKİ ŞİRKET İÇİN DE İFLAS KARARI

Talep ve savunmaları aldıktan sonra kararını veren mahkeme, Kayı İnşaat ve Bilyap İnşaat Enerji A.Ş için 16 Aralık günü itibariyle iflas kararı verdi. Mahkemenin kararıyla birlikte her iki şirket için de tasfiye süreci başladı. Mahkeme, Kayı İnşaat için iflas idare memurluğuna Mert Erer, Özlem Çelik Kaya ile Melis Taşpolat Tuğsavul’u atadı.

Kayı İnşaat'in sahibi Coşkun Yılmaz, Erdoğan'ın elinden ödül almıştı.

EN BÜYÜKLER ARASINDAYDI

1991 yılında endüstriyel bina inşaatıyla işe başlayan Kayı İnşaat, 1994’e gelindiğinde yönünü yurtdışına çevirdi. İlk olarak Türkmenistan'da faaliyete başlayan şirket zaman içinde Azerbaycan, Rusya, Kazakistan, Cezayir, Ukrayna, Litvanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Bulgaristan, Irak ve Libya’da yüzlerce projede yer aldı. Yurtdışı projelerde elde ettiği başarı, Kayı İnşaat’ı dünyanın en büyük 250 müteahhitlik firması listesine taşımıştı.

11 İŞÇİ ÖLMÜŞTÜ

Kayı İnşaat’ın Esenyurt’taki Marmara Park AVM inşaatı, Mart 2021'de 11 işçinin yanarak öldüğü proje olarak gündeme gelmişti. Şirket en son, yapımı yılan hikayesine dönen Gaziantep Şehir Hastanesi’ndeki 4 yükleniciden biriydi. Kayı İnşaat bu projedeki hisselerini geçen yıl Rönesans İnşaat’a sattı.

Öte yandan, Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’nın eski başkanı Alpaslan Korkmaz bir dönem Kayı İnşaat’ın da bağlı olduğu Kayı Holding’in CEO’su olarak görev yaptı.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA