• BIST 11156.2
  • Altın 2545.653
  • Dolar 32.8875
  • Euro 35.8578
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 27 °C
  • Antalya 29 °C

Manşetlerdeki “Rus Rehberler”

Osman Özbuldu

Söz konusu haberler, Bodrum’da yaşanan ve hiç kimsenin tasvip edemeyeceği hazin bir olay ile ilgilidir. Türk toplumunun üzülmesine ve sert eleştirilere sebep olmuştur. Türkiye ve yurtdışı turizm gündemini meşgul etmiş, bu olay turist rehberleri olan bizleri de üzmüştür.

Ancak, söz konusu olayla ilgili görsel ve yazılı basında yer alan haberler, haberi hazırlayan basın mensuplarının turist rehberliğiyle ilgili yeterince bilgi sahibi olmadığı gerçeğini bir kez daha ortaya koymuştur. Rehber Meslek Kuruluş yöneticilerinin bu konuda daha etkin çalışma yapmaları gereği aşikardır.

Turizm yapılan güzergâhlarda, seyahat acentelerince düzenlenen turlarda, turist grubunun başında olup onları yönlendiren her kişi turist rehberi değildir., T.C. vatandaşı olmayan bir kişiden turist rehberi diye bahsetmek ise yasal olmayanı özendirme riski taşımaktadır. Turist rehberliği mesleğini yapanlar olarak bu durumu hoşgörüyle karşılayamayız.

Günlerce bu elim olayda hayatlarını kaybetmiş Rus rehber diye sözü edilen seyahat acente çalışanları olup bu kişiler turist rehberi değillerdir.

Yasal mevzuata göre, Türkiye’de turist gruplarına rehberlik yapabilmek için; Profesyonel Turist Rehberliği Yönetmeliği’nde belirtilen özellikler ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca verilen yetki belgesine sahip olunması gerekmektedir.

Bodrum’da yaşanan bu üzücü olay yabancı uyruklu kişilerin hiçbir gerekçeyle tur gruplarında rehberlik yapamayacağını bir kez daha dile getirmemize neden olmuştur.

Bununla birlikte, Bakanlık yetkililerince yapılan denetimlerde tutulan tutanaklara göre, Seyahat acentelerinin düzenledikleri tur organizasyonlarında turist rehberi alma zorunluluğu olmasına rağmen, özellikle müze ve ören yeri ziyaretlerinin olmadığı gece veya gündüz tur programlarında turist rehberi yerine dil bilen bir çalışana rehberlik yaptırıldığı tespit edilmektedir.

Bu nedenledir ki, Türk turizminde yer yer yaşanan bu gerçek, basında rus rehberler yanılgısına neden olmuştur.

Turlarda rehber olarak yer alan yabancılar acenteler arasında haksız rekabet’e sebebiyet vermenin yanı sıra, Türkiye’nin menfaatlerine de zarar vermektedir. Üstelik, denetim esnasında hakkında tutanak tutulan seyahat acenteleri ülkemizde tanınmış acenteler da olunca, bu durum, Türk turizmini daha iyi yerlere getirmek isteğinde olan biz turist rehberlerini ve yasalara uygun çalışan seyahat acente yetkililerini rahatsız etmektedir.

Tur grupları da yetkisiz kişiler rehberlik yapabilmekte midir ki, diye sual eden olabilir!

Denetim yapılmayan günlerde tur güzergahlarına giderseniz, mevzuata rağmen, rehberlik yapan yabancı çalışanların sayısına şaşıracaksınız! Garanti veriyorum,

Bu yazı toplam 6271 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.