• BIST 1.910,41
  • Altın 779.61577
  • Dolar 13.7178
  • Euro 15.5042
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 10 °C
  • Antalya 19 °C

İstanbullular yüzlerce şarap tattı

Öner Y. Ilgaz

Yer İstanbul Kanyon…
İstanbullular için, Perran - Jean Luc-Şakir 13 şarap üreticisini bir araya topladı…

Böylece Türkiye’de bir ilk gerçekleşti…İstanbul'un en popüler AVM si Kanyon'un giriş katında 13 Türk şarap üreticisi stantlarını kurdular…Jean Luc ‘un deyimiyle "amaç nihai tüketiciye ulaşmak" fikrinden hareket ederek uzmanlarıyla şaraplarını tattırmak ve sokaktaki vatandaşa şarap hakkında bilgi vermek…
Bu tadımların yanına Perran,  “Keyfe Gezer&Bir Gezginin Anıları”, “Yemek ve şarap uyumu sırları”, “Şampanya mı köpüklü şarap mı?”, “Hangi şarap ve hangi kadeh”, “Yurt dışından şarap alırken…”, “Bilinmeyen yönleri ile peynir ve şarap”, “Şarap hakkında merak ettikleriniz”, “Sağlıklı yaşam önerileri ve şarap” gibi enteresan konuları seçerek söyleşiler sorulu cevaplı muhabbetler oluşmasını sağladı.

Diren, İdol. Büyülübağ. Vinkara, Doluca, Likya, Pamukkale, Sevilen, Silent Valley, Umurbey, Urla, Vinoluus, Yücel 4Tepe şarap üreticileri bu organizasyonun paydaşları olarak yer aldılar.

Bütün üreticilerle konuştum. Hepsi bu organizasyondan memnunlar. Günde asgari 200-250 insana şarap sunduklarını, bilgi verdiklerini dile getirdiler. AVM’ye alışverişe gelen nitelikli müşterilerin Kanyon'un bu hizmetinden mutluluk duyduklarını da gözlemledim. 

Şarap firmaları Kanyon’a bu tadımlar için en gözde ürünlerini getirmişlerdi.Vinovasyon olarak yapılan bu organizasyonda Diren, Mahlep tattırıyordu.
Veni Vidi ve Collection serilerinin yanı sıra, Büyülübağ kendine has ve özgüvenli duruşuyla bir Shah kupaj yapmıştı. Nefis, beyaz Chardonnay’de öyleydi ve 13 ürününden örnekler sundu. Ziyaretçilerine.Vin Olus’u… Vinoluş’ta okuyabilirsiniz,… Bağlarından getirdiği nefis şaraplarıyla, Umurbey  9 ürünü tüketiciyle tanıştırdı. Chardonay beyaz ferahlatıcı ,taze ve meyveli bir  ürün olmuş.
Sevilen madalyalı şaraplarını servis ederken gururluydı.
4tp Yücel Vineyards yeni bir marka olarak görüldü. Tüketicilere 4tp Rose Shiraz ve Öküzgözü kupajı meyve aromalı rahat içilen bir ürün olarak görüldü.
Likya’nın  katıldığı 9 ürünü içerisinde madalya alanları da var. Kalecik Karası+Malbec karışımı şarabın yoğunluğu idealdi. Sonunda kuru meyve tatları ön plana çıkan bir ürün olarak tadımda yerini aldı.
Diğer firmaların ürünleri tadımda büyük bir keyifle insanlarla kaynaştı. Firmalar heyecanla ürettikleri şarapları anlatmanın keyfini yaşadılar.
Bu arada Doluca’nın neden çok az çeşitle katıldığını anlayamadım. Mey, Kavaklıdere, Corvus gibi şarap üreticilerinin böyle bir etkinliğe neden katılmadıklarını anlamakta zorluk çekiyorum.
Bu organizasyon Türk şaraplarını tanıtmak için yapılıyor.
Şarap İstanbullularla buluştu….
İstanbullular yüzlerce şarap tattı....

Organizasyonu yapanları, katılanları kutluyorum.
Türk şarapçılığı için bir ilk gerçekleştirdiler.

Bu yazı toplam 3997 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.