• BIST 1.857,40
  • Altın 752.72753
  • Dolar 13.2429
  • Euro 14.9204
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 4 °C
  • Antalya 14 °C

İDO güzel şeyler de yapıyor

Öner Y. Ilgaz

Son zamanlarda İDO ile ilgili birçok haber var medyada. Olumsuzluklar dile getiriliyor. Ancak İDO öyle şeyler de yapıyor ki takdir etmemek elde değil…
Şimdi anlatacağım olay yeni yaşandı.
Çeşitli vakıfların mütevelli heyeti üyesi olan, sosyal sorumluluk projeleri uygulayıcısı Hatice Eser evlatları ve torunlarıyla birlikte Bursa’ya gitmeye karar verir.
Hatice Eser yeni torunu Ali Aden’e taze mamalarda alıp ayrı bir çanta yapar. Ataköy’den İDO ile Bostancı’ya gidecek orada evlatlarıyla buluşup Bursa ya devam edecekler.
11 Mayıs Cumartesi Saat 16.00 deniz otobüsü ile Bostancı ya geçmek programlanır. Otolobilini Ataköy’e park eden Hatice Eser Ataköy deniz otobüsü iskelesine gelir, turnikelerden geçip bahçe kısmına yürür. Hava güzeldir, deniz kokusu sinmiştir.
Bu noktadan sonra yurdum insanının toplum tepkileri başlıyor. Saat 16.00 da kalkacak Ataköy-Bostancı deniz otobüsü Çallıbey iskeleye yanaşır. “Kapılar açılmıştır” anonsu ile deniz otobüsüne bir halk hücumu başlar. Önüne ne katarsa sürükleyip deniz otobüsünün içine kadar sürükler bu insan seli.
Hatice Eser de hazırlıksız olduğu bu durumda kendisini deniz otobüsü içinde bulur, yer bulup oturur. Ancak içinde tüm şahsi eşyalarının, telefonunun, paralarının bulunduğu çantasının yanında olmadığını fark eder. Hepsini iskele turnikesinde kaldığını şaşkınlık ve kızgınlıkla anlar.
Derhal kaptan köşküne çıkar, kaptan köşkü kapısı açılmaz, zaten deniz otobüsü de denize açılmıştır.
Tam bu sırada deniz otobüsü hoparlöründen şu anons duyulur “Sayın Hatice Eser hanım, çantanız Ataköy iskelede İDO yetkililerince muhafaza altına alınmıştır. Bir sonraki deniz otobüsü ile Bostancı’ya gönderilecektir, meraklanmayınız.”
Hatice Eser duyduklarına inanamaz, büyük bir üzüntünün kenarından dönmüştür. O arada kaptan köşkü aralanır, Çallıbey deniz otobüsü kaptanı Selçuk Koray ve baş mühendis Ahmet Uysal Hatice hanımı kaptan köşkünde ağırlarlar.
Kendi cep telefonlarından Hatice hanıma yakınlarına ulaşma imkânı sağlarlar. Kahveler ısmarlanır, kadın teskin edilir ve çantası teslim edilinceye kadar yanında olacakları konusunda sözler verilir.
Hakikaten bir sonraki deniz otobüsü ile Hatice Eser in çantası hiç eksiksiz olarak Bostancı’ya gönderilir ve Çallıbey kaptanı tarafından kendisine teslim edilir.
Hatice Eser bunca tatsız olayların, bunca can yakan haberlerin arasında bu insanca, dürüstce ve zerafetle davranan İDO çalışanlarına nasıl teşekkür edeceğini bilemez.
Çocukları ile buluşma yerine doğru giderken yüreği böyle insanlar olduğu için sevinç içindedir. Kendisini duydulandıran bu olaylar zincirinde göz pınarlarındaki gurur ve şükür göz damlalarını sevgiyle siler…

 

Bu yazı toplam 2621 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.