• BIST 11091.4
  • Altın 2636.701
  • Dolar 33.0651
  • Euro 36.0704
  • İstanbul 32 °C
  • Ankara 31 °C
  • Antalya 33 °C

Fiyasko: Rehberlik Meslek Yasası

Osman Özbuldu

Öteden beri, Kültür ve Turizm bakanlığı bürokratları bir yandan, bazı rehberlik meslek kuruluşu yöneticileri öte yandan, Turist rehberliği meslek yasası çıktı, çıkacak denilerek, umut verilerek, katmerleşen sorunlar ötelenerek.mesleki kaygı içindeki turist rehberleri yaşadıkları sıkıntılarla baş başa bırakılmışlardır,

Ve nihayet, Şubat 2011 Rehberler günü etkinliklerinde, Turist rehberlerine bakan konuşma yapacak denilerek, duyurular yapılmış ve rehber toplumundan geniş katılım istenmiş. Bunun üzerine, Rehberler işini gücünü bir yana koyarak toplantıya koşmuş, yıllardır umutla beklenen rehberlik meslek yasasıyla ilgili müjde verilecek diye kulak kabartılmış…!

Bakan Ertuğrul Günay; şahsi niyetine, isteğine, gayretine ve hazırlanan taslak bakanlar kurulu üyelerince imzalanmış olmasına rağmen, turist rehberlerine sözünü verdiği rehberlik meslek yasasının bir başka bakan’a kaldığını deyivermiş.

Ve koca bir sessizlik !

Ancak, Bu gelişme şaşırtıcı mı ! hiç de değil !

Bakan Ertuğrul Günay bir siyasi kimliktir. Siyasilerin işi bu değil mi, bu bir ilk değil, son hiç olmayacaktır. Daha önceki bakanlar da benzer konuşmalar yapmışlardı. Turist rehberleri hemen bugün yada yarın, olmadı şimdi nakaratlarıyla uzunca bir süredir meşgul edilmişlerdir.

Ne yazık ki, bazı rehber meslek kuruluşları yöneticileri de bu avutma siyasetine ortak olmuşlardır! Aslında, bu kadar olumsuzluğun bir araya geldiği öngörülünce, bir rehberlik meslek yasası çıkarma becerisi gösterilmesi şaşırtıcı olurdu, Ama, asıl düşündürücü olan, birilerinin bugün,yarın, inşaalah ve dahi maşallah temennileriyle bugünlere gelmiş olmamızdır.…!

Koca bir fiyasko !

Turist rehberleri adeta uyutulmuştur !

Dünya ölçeğinde, bir endüstriye dönüşmüş turizm sektörü sorunlarıyla cebelleşirken, sorunların çözümüne yasal tedbirler alması gerekenler, her nedense yavaş davranmakta, görevlerini savsaklamakta, ihmal etmekte ve daha vahimi gerekenleri yapmamakta, direnmektedirler !

Anlaşılan, bu konuda yetkili olan bürokratlar niyetsiz, yetersiz veya yeteneksiz olunca ve benzer şekilde, onlarla işbirliği yapan meslek örgütü temsilcileri bürokratların yol ve suyundan gidince, onların görevlerinin gereğini yapmasını bekleyen turist rehberleri çok yıllar beklemesi kaçınılmaz olacaktır…

El yordamıyla, ikili ilişkilerle çözümler üretilmekte ve herkes kendi çözümüne bir yol bulabilmekte olsa bile, bu türk turizminin elde ettiği başarılara, üstelik en çok tercih edilen ülkeler arasında 7.sıraya ulaşmışken yakışmamaktadır.

Bakan iyi niyetli olsa bile, bilgi ve tecrübe yetersizliğinden konuya teğet geçebilmekte, buna bürokratların donanım yetersizliği ve iyi niyet yokluğu eklenince her şey dostlar alış verişte olsun’a dönüyor. Bu arada, zaman beyhude işlerle sarf edilmekte, sorunlara yeni sorunlar yüklenmektedir.Üyelerinin tam sahiplenmediği derme çatma oluşumlara dönüşen meslek örgütleri ise, bu olumsuz gidişe seyirci kalınca, meslek yasasını kotarmak bir yana, rehberlerin ayakta kalmaları mucize olabilecektir.

Ortalık yangın yeridir, tez elden bir hal çaresi gerekir !!!

Turizm toplumunun işi adeta Allah’a kalmış, her gelen vuruyor, turist rehberleri kim ola ki!

Bu yazı toplam 6881 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.