• BIST 4.804,81
  • Altın 1069.592
  • Dolar 18.6471
  • Euro 19.6214
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 6 °C
  • Antalya 14 °C

Çocuğunuza ne yediriyorsunuz?

Öner Y. Ilgaz

Yaz mevsiminin gelmesi ve sıcakların bastırmasıyla birlikte artan dondurma tüketimi farklı bir sorunu gündeme taşıdı. Sağlıklı Gıda Platformu Yürütme Kurulu Üyesi Dr.Serkan K. Büyükünal, “açıkta satılan dondurmalar konusunda ebeveynlerin dikkatli olmasını” önerdi.

Yaz aylarının vazgeçilmez yiyecek maddesi dondurma sağlığı tehdit eden bir silah haline dönüşebilir. Özellikle açıkta satılan dondurmaların, üretim niteliklerinin sorgulanmaması ciddi bir sıkıntıyı da gündeme getiriyor. Sağlıklı Gıda Platformu, ebeveynlerin özellikle çocuklarına dondurma alırken, sağlık koşullarına öncelik vermesi gerektiğine dikkat çekiyor. Çünkü gıdalarla yeni tanışan ve alerji riski yüksek olan çocuklarda dondurma sorun riski taşıyor. Özellikle inek sütüne ve yumurtaya alerjisi olan çocuklara dondurmanın yedirilmesi problemler haline dönüşebilir.  Ambalajlı dondurmaların ise etiket bilgileri, üretim ve son kullanma tarihinin mutlaka okunması gerekiyor. Üretim yeri ve üretim izni kontrol edilmesi, saklanma koşulları, eriyip tekrar dondurulup dondurulmadığı gözlemlenmesi tavsiye ediliyor. Asla tüketilmemesi gereken ürünler ise ambalajı yırdık ve bozulmuş dondurmalar. 


Sağlığı riske atmayın

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Sağlıklı Gıda Platformu (SGP) Yürütme Kurulu Üyesi Dr. Serkan K. Büyükünal, açıkta satılan dondurmalara özellikle dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Sokak satıcılarından dondurma alınmamasını tavsiye eden Büyükünal “Satışı yapan işletmenin üretim izinlerine mutlaka bakın’ tavsiyesinde bulundu. SGP Yürütme Kurulu Üyesi Büyükünal uyarılarını şu sözlerle sürdürdü: “Sadece satın alınan yer değil, bunların servis edildiği soğutulma derecesi de kritik bir konu. En önemli sağlıksızlık göstergesi, dondurmanın içinde buz kristallerinin olmasıdır. Bu uygun olmayan üretimin de bir göstergesidir.” Sağlık riskinin sadece açık dondurmalarda bulunmadığına da dikkat çeken Büyükünal paketli dondurmalar konusunda da şu uyarıları yaptı: “Pakette satılan ürünlerin mutlaka gramajına bakın. 1000 ml olarak sunulan bir ürün, gerçekte 570 gramdır. Dondurmayı hacimli gösteren ise katkı maddeleriyle kabartılmasıdır.”


Gıda boyası ve süt faktörü

Dondurma tüketiminin çocukların ve anne adaylarının kalsiyum gereksinmesine katkı sağlayacağının altını çizen Büyükünal, faydayı zararı döndürmemek için tüketim aşamasında hassas olunması gereğini vurguladı. Kritik konuyu ise süt ve gıda maddelerinin oluşturduğunu söyleyen SGP Yürütme Kurulu Üyesi şunları söyledi: Sağlığa uygun koşullarda üretim kadar dondurmanın pastörize edilmiş sütten imal edilmesi de hassas bir konudur. Çünkü süt mikroorganizmalar için iyi bir üreme ortamıdır. Bu nedenle pastörize süttün yapılan dondurmalar tercih edilmelidir. Bir diğer risk içeren kritik konu ise gıda boyaları… Gıda kodeksi tarafından izin verilmeyen ve özellikle meyveli dondurma imalatında kontrolsüz olarak kullanılan boyar maddeler temel anlamda sağlığa son derece zararlıdır. Eğer çocuğunuza değer veriyorsanız, kendinizin ve sevdiklerinizin sağlığı sizin için önemliyse, her yaştan insanın severek yediği dondurma tercihini doğru yapın. Besleyici bir serinliği yaşamak isterken, bu sağlığınızın düşmanı haline dönüşmesin.”

Dondurma protein, karbonhidrat, yağ ve A, B, C, D, E vitaminleri, kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko gibi mineraller bakımından oldukça zengin bir gıdadır. Dondurmanın süte göre 3-4 kat daha fazla yağ, 3-4 kat daha fazla karbonhidrat ve yüzde 15 daha fazla protein içerdiği unutulmamalıdır. Çocukların kalsiyum ihtiyaçlarını karşılamak için iyi bir kalsiyum kaynağı olan süt, yoğurt, peynir gibi besinlerin yanı sıra sütten hazırlanmış olan dondurmayı tüketmek de önemlidir. Fakat en önemli şart, bu ürünlerin sağlıklı gıda koşulların üretilmiş olmasıdır.

Bu yazı toplam 4357 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.