• BIST 10792.53
  • Altın 2415.411
  • Dolar 32.2063
  • Euro 34.8143
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 14 °C
  • Antalya 19 °C

Bodrum’da vurgun!

Osman Özbuldu

Heyecanlı ve sevinçliydiler, İnsanlarının dost canlısı olduğu, kültürel zenginliğin, doğal güzelliklerin ve coşkunun yaşandığı turizm ülkesi, Türkiye’ye yolculuk vardı!

Türkiye turizm yapılabilen ilk 7. ülke seviyesine gelmiş, dünya turizm destinasyonları arasında son yılların beğenilen, pek çok kişi tarafından tatil yapmak için, tercih edilen ülke’ye geliyorlardı!

Umutlarıyla, sevdalarıyla ve yaşamlarıyla ilgili tasarımlarıyla, tecrübeleriyle, paylaştıkları sinerjileriyle, Türk turizmine hizmet katmada türk turizm çalışanlarına omuz veriyorlardı!

Geldiler, mutlu oldular. Fakat, ülkelerine ve ailelerine elem olarak geri döndüler!

Yaşamlar yitiyorsa, canlar yanıyorsa, mekan nerede olursa olsun, Dün; Antalya, Bugün; Bodrum, yarın ? bir tekne turu, yada bir restaurant veya konaklama tesisi !

Bundan gayrı, önleminizi almadan ağız tadıyla bir kadeh içki almak, zor iş…

Her kim sebep olmuşsa, nice canların yitmesine sebep olan alkol’ü üretenlere ceza olarak zehir şişelerindeki zıkkım’ı içireceksin!

Daha fazla para kazanma hırsıyla, insanlık değerleri yozlaşmış bu mahluklar dün tatil amaçlı gelen yabancı turistlere, bugün ülkemize sevinç çığlıklarıyla koşarak gelen, türk turizminine gönül vermiş yabancı uyruklu çalışanlara kıydılar, Yarın kim’e ?

Ülkemize gelmiş misafirleri korumak sadece devletin değil, bu ülkede yaşayan hepimize sorumluluktur. Evet, Turist geliş sayısallığında olaganüstü başarılar elde edilmekte. Ama, konuk getirdiğimiz turistleri ve dahi çalışanları yeterince etkin koruyamadıysak, bunun neresi övünç olacak, kendimizi kandırmayalım.

Oysa ki, Alo 179, Gıda 174, 155 vb telefon numaraları devlet tarafından, turizm bölgelerinde hizmete sunulmuş ve yapılan etkin denetimlerle, kalite arayış amacına dönük çalışmalar yapılmaktaydı, artık yüz kızartıcı benzeri olaylar yaşanmayacaktı!

Ne yazık ki, olanlar oldu…

Turizmciler, bürokratlar, turist rehberleri ve pek çok kişi turizm adına, daha iyi yapılabilsin diye, çırpınıyor iken, bir bakıyorsun, bir kendini bilmez, yapıyor yapacağını! demek ki, sadece turist getirmekle olmuyor, yurt içinde de yapılması gerekenler var ve turizmdeki herkes, her organizasyon ve tedarikciler sebep sonuç ilişkileriyle ele alınmalı, sıkı denetlenmeli ve yanlış yolda olanlar saha dışına alınmalıdır !

Ucuz fiyatla satılan tatil paketleri ve de içki fiyatlarına yapılan aşırı zamlar kısmen, bu olumsuzluğun nedenleridir. Demek ki, turizm politakımızı tekrar gözden geçirmeliyiz.

Bodrum’da yaşanan vurgun türk turizminin güvenirliliğini de tartışılır kılmıştır, olumlu düşünelim ve tartışmalıyız ki, gelişim ve iyileşme olsun…

Ve son söz, Yitirilen yabancı uyruklu turizm neferleri türk turizminin arabeskliğinin kurbanlarıdır.

Bu yazı toplam 4490 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.