• BIST 5.031,98
  • Altın 1211.438
  • Dolar 19.0481
  • Euro 20.4952
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 5 °C
  • Antalya 13 °C

Bayılırım siyasetçi turizm bakanlarına

Öner Y. Ilgaz

RTL  Alman televizyonu, Antalya da  haber değeri olacağını sandığı bir çalışma yapmış. Bir Türk,bir Alman bayan çeşitli yerlerde harcamalar yapmışlar. Aynı mönüyü ısmarlamışlar, aynı mesafeyi taksilerle gitmişler, aynı kuaförü kullanmışlar vs.

Ve ortaya çıkmış ki bizim ‘Made in Turkey’ esnaf yabancıdan 110 euro fazla tahsilat yapıyor.

Bu haberlerin çıktığının ertesinde sayın Kültür ve Turizm Bakanı’mız bir televizyon kanalına konuşuyor ”Türkiye önemli bir turizm ülkesi, rekabet çok, olay ne kadar düzmecedir bilmiyoruz?!”

Hatta ilave ediyor, Antalya valiliği, esnaf odaları, ticaret ve sanayi  odalarıyla konuyu araştırıyoruz!?

Sanırsın ki bizim bakanımız Türkiye’de yaşamıyor. Antalya’da ki turizm... Pardon!  Kültür ve Turizm Müdürü’nün bu tür olaylardan hiç haberi yok.

Yani bizim turizmimize de “dış mihraklar” karıştı artık, ne söylesek boş.

Türk Turizm Bakanlığı’nın kaderi hep maalesef sektörü tanımayan bakanlarla yönetilmesi olmuştur.
Hoş sektörden gelen bakanlarında, bakanlık yapamadıklarını, sektöre katkı  sağlayamadıkları, politik kararların altına sanki turizm kararlarıymış gibi imza atarak, bir şeyler yaptıklarını sanan bakanları da gördük.

Sayın bakan Günay’ a soruyorum;

1) Türkiye de turizm olgusu üzerine, kitleleri eğitici, yönlendirici, bilinçlendirici bir çalışmanız varmı?

2) Serbest piyasa ekonomisi zırhının arkasına saklanan ve haksız kazanç sağlamayı hedeflemiş, esnafa uygulayacağınız cezai bir yaptırım var mı?

3) Bakanlığınızda, uluslararası platformlarda, Türk turizmini ve geleceğini savunabilecek, deneyimli, donanımlı ve yabancı dil bilen  elemanlarınız var mıdır?

4) Halen Türkiye’nin illerinde görev yapan turizm il müdürleri ne yaparlar?

AK Parti’nin turizm politikaları oluşturulur iken sevgili Ahmet Misbah Demircan’la yaptığımız çalışma, sevgili  Murat Mercan’ın da katkılarıyla belli hedeflere ulaşmış gibi görünmüştü. O sıralar sayın Güldal Akşit ‘in bakan olarak çabalarını unutamam.

AK Parti hükümetinin 4'ncü bakanı sayın Günay turizm sektöründe, popülizm çok güzel şey... Politikada belki... Bir de turizm sektörü keşke popülizmle yürütülebilse..

Dünya turizmi artık çok, ama çok konuda standart beklentisindedir. Japon kalacağı otel odasının perdesinin fotoğrafını çekerek kataloguna koyuyor. İnsanlar 15 günlük tatillerinde kaç gün güneş göreceklerinin sigortasıyla geliyorlar ülkemize... Ve daha ne beklentiler…

Türkiye “turist döviz getirir, ahlak götürür”politik görüşlerine de şahitlik yaptı. Şimdilerde affettik başka..

İnanmadıkça, turizm sektörünün reel meselelerine vakıf olmadan, çözüm üretmek, birlikteliği sağlamadan proje üretmek zordur. Bu bakan için de böyledir, bizim gibi yaşamını, hayatını Türk turizmine adamış insanlar için de..

Bu yazı toplam 2669 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.