• BIST 1.776,41
  • Altın 702,32
  • Dolar 12.2478
  • Euro 13.8849
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 15 °C
  • Antalya 19 °C

Aşçılık mesleği ve mutfağın geleceği

Öner Y. Ilgaz

Günlerdir, aşcılarımızın çeşitli yerlerde yazılı sözlü ifadelerini inceliyorum. Çok sevdiğim bir aşcıbaşının “biz aşcılar bir araya gelemeyiz”  karamizah ifadesinin anlamını çözmeye çalışıyorum.

Bilgisayar dünyasında bakıyorum neredeyse her aşcımızın web sayfası var. Kitap dünyasına bakıyorum her aşcımız bulduğu ilk fırsatta bir kitap yayımlamış. Yarışmalara bakıyorum ülke içerisinde (Neredeyse 81 ilimizin hepsinde şöyle yada böyle bir lezzet yarışması yapılıyor) orada da aşcılarımız var. Çıraklık eğitimi, ustalık eğitimi kurumlarına bakıyorum orada da aşcılarımız (sektörde çalışabilmek için mecbur) var.

Ama Antalya’daki aşcıbaşı, İstanbul’daki meslekdaşını arayıp, Van’daki meslekdaşıyla birlikte örneğin “Nasıl oluyor da yaprak sarmasında aynı lezzeti tutturmak için ayrı şehirlerde hiç güçlük çekmiyoruz” şeklinde bir arayış,bir araştırma içerisine girmiyor..

Aşcı patronun emrine bağlıdır, doğru mesayi saati içerisinde bu böyledir, mesayi sonrası aşcı  kendisine sosyal etkinliklere zaman ayıramazsa zaten hiçbir dernekte olmamalıdır.

Şu günlerde Amerika da, The Culinary Instute of America”çatısı altında, yemek üzerine konferanslar, uygulamalar ve tartışmalar yapılıyor. Bu etkinlikten Türkiye de kimlerin haberi var? Hangi aşcı derneği federasyonu bu etkinliği üyelerine duyurdu?

CIA (bu yemek okulu) Türkiye’den çok az kişiyi davet etti. Musa Dağdeviren, Nevin Halıcı, Vedat Başaran. Nevin hanıma ekmek yaptırmak istediler olmadı anladığım kadarıyla, Başaran da son anda vaz geçmiş. Şimdi tek başına Musa Dağdeviren orada ki Türklerden de yardım alarak görüntüsünde biraz kalabalıkmış gibi bir hava estirmeye çalışacak ama Türk Mutfak Sanatı Lezzetleri’ni tek başına sunacak..

Her sektörde olduğu gibi,aşcılarımız da derneklerine üye olurken beklentilerini açıkca deklare etmeli, menfaat beklentisi varsa belirlemeli ve hesap sorma hakkını ancak o zaman elde etmeli.

Var mısınız 1 nci Türk Aşcılar Kurultayı yapalım, dertleri, sıkıntıları, geleceği, lezzetlerimizi demokratik bir platformda tartışalım. Eğer kendinizle yüzleşmeye hazırsanız böyle bir organizasyonu yaparız, hemde üniversite de.

Ağız tadınız hiç bozulmasın

Bu yazı toplam 4328 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.