• BIST 4.812,18
  • Altın 1069.592
  • Dolar 18.6471
  • Euro 19.6214
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 6 °C
  • Antalya 14 °C

AB için sivil toplum kuruluşları

Öner Y. Ilgaz

Çok geniş bir STK katılımcısı,1000 kişilik salonu tamamen doldurdu, ayakta kalanlar fuayede izledi. Saat 13.30 da başlaması gereken toplantı saat 14 sıralarında volümü çok yüksek gümbür gümbür bir disco  müzikle katılımcılar sahneye neredeyse Ricky Martin çıkacak beklentisine girdi ise de baş müzakerecimiz sayın Egemen Bağış merdivenlerden sahneye inmeye başladı. Benzer bir görüntü CHP genel başkanının genel kurul toplantısına çıkışında da yaşanmıştı. Herhalde bu tür çıkışlar moda oldu.


AB genel sekreteri, İspanya temsilcisi büyükelçi, 4 İstanbul milletvekili, AB Parlamenterler Birliği başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, baş müzakereci Egemen Bağış ile AB Türkiye genel sekreteri büyükelçi Volkan Bozkır ile sekreterya yetkililerinin hazır bulunduğu toplantıda, Abdurrahman Dilipak tan, Ali Rıza Binboğa’ya kadar uzanan renkli katılımcılarda göze çarpıyordu.


Türkiye AB ilişkilerinin geleceğinde stratejilerini 4 platformda toplamıştı.
Birinci platform müzakerelere açılması muhtemel fasıllarla ilgili çalışmalar, açılmış fasıllardaki taahhütlerimizin ve strateji belgelerindeki hususların yerine getirilmesi oldu.
İkinci platformda;askıya alınmış fasılların ,askıya alındığına bakılmaksızın Türkiye’nin kendi öncelikleri,takvimi ve zamanlaması konularında  çalışmaların sürdürülmesi değerlendirildi.
Üçüncü platformda siyasi kriterle ilgili çalışmalar ve dördüncü platformda ise iletişim konuları yer aldı.


AB kriterlerinin iyi anlatılması amaçlı illerde bir vali yardımcısının  AB den sorumlu olarak görevlendirilmesi, kaymakamlarımızın daha önceden 15 günlük kurslarla aldıkları AB eğitimlerinin 6 aylık bir süreye çıkartılması, reform izleme komitesinin tam çalışmaya başlaması yeni genel sekreter Volkan  Bozkır’ın dile getirdikleri bilgiler olara sunuldu.


Egemen Bağış, gençliğinde STK larda Mevlüt Çavuşoğlu ile müşterek çalışmalar yaptığını, AB sürecinde hangi yasa,vs çıkartılırsa çıkartılsın Türk STK’larına eskisinden çok daha fazla gerek duyulduğunu, STK’ların bu konuda halkı doğruları anlatarak aydınlatacağını, hukuk ve adaleti birleştirecek sistemi STK’larla beraber kurmakta destek beklediklerini söyledi.


Bağış, ayrıca STK’lara tarım, balıkçılık, kültür, sanat konularında hibe projelerini hazırlamalarını ve başvurmalarını hatırlattı


Daha sonra TOBB temsilcisinden başlanarak STK’lar konuşmaya başladı.


Ama NGO dediğimiz anlamda Türk  STK’larının oluşması için daha ne kadar beklenecektir merak ediyorum.

Bu yazı toplam 7094 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.