• BIST 10739.57
  • Altın 2500.459
  • Dolar 32.1992
  • Euro 34.9816
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 15 °C
  • Antalya 20 °C

Yalova Sağlık Turizmi Çalıştayı’nda termal turizmi konuşuldu

Tümay Mercan

Sağlık turizminde ülke olarak hedefimiz var. Bu hedeflere ulaşmak için bütün ülke birlikte çalışmak, bütün iller gayret sarf etmek zorundayız. Bazı iller sağlık turizmini kolayca yapabiliyor, bazıları yeni başlıyor, bazıları gelecekte başlayacak. Her ilin farklı bir özelliği var ve sağlık turizminin her türü için ülkemiz uygun. Sağlık turizmi ülkemiz için çok önemli.

Yalova denince birçok kişinin aklına “termal” geliyor. Daha çok yerli termal turizme hizmet veren Yalova neden daha fazla yerli ve yabancı turist ağırlamasın, neden termal turizmle birlikte medikal ve yaşlı turizmini geliştirmesin?

Vali Muammer Erol bu soruların cevaplarını bulmak, Yalova’da sağlık turizmini geliştirmek ve şehre bu konuda değer katmak amacıyla “Yalova Sağlık Turizmi Çalıştayı” na destek verdi. Şehrin ortak akıl ile bu sorulara cevap vermesi ve konuyu sahiplenmesini önemsedi. Paydaşları Kültür ve Turizm Bakanlığı, Üniversitesi, Yalova Tanıtım Birliği oldu. ELTÜRKDER başkanı Murat Solmaz’ın organizasyonu ile konu canlandı, paydaşlar bir araya geldi.

yalovada-saglik-turizmi-calistayi-001.jpgMurat Solmaz’ın açılış konuşması ile başlayan program, Yalova İl Kültür ve Turizm Müdürü Şeref Tali, Yalova İl Genel Meclis Başkanı Hasan Soygüzel, Sağlık Bakanlığı Sağlık Turizmi Daire Başkanlığı’ndan Gülay Atay Köse, Yalova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Refik Arıca’nın konuşmaları ve Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdür Yardımcısı Alperen Kaçar’ın Ticaret Bakanlığı Sağlık turizmi destekleri konusunda bilgilendirici ve termaller açısından müjdeli sunumu ile devam etti.

yalovada-saglik-turizmi-calistayi-002.jpgPANEL

Moderatörlüğünü yaptığım “Yalova Sağlık Turizmine İnovatif Bakışlar” konulu panelde konuşmacılar termal konusunda inovatif yaklaşımlarda bulundular. Jeotermal Ve Doğal Mineralli Su Yatırımcıları Derneği (JEMYAD ) Başkan Yardımcısı Ömer Tosun, Yalova’nın bir cennet olduğunu, birçok farklılığının bulunduğunu belirterek bunların nasıl avantaja dönüştürülebileceğinden bahsetti ve dünyadaki örnekleri anlattı.

Türkiye Kaplıca Talasso ve Kür Merkezleri Derneği (TÜRKAP) Onursal Başkanı Köksal KÖSE Fizik tedavi ve termalin bir arada başarılı sonuçlar verdiğini vurgulayarak bu alanda yapılabilecek çalışmalardan söz etti. Yalova Üniversitesi Öğr. Gör. Yasin ÖZASLAN Yalova ve Karlovy Vary’yi karşılaştırdı. Yalova Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü adına Semra Ayan Kocabaş bakanlığın yaşlı ve engelli çalışmaları konusunda bilgilendirdi. Panelistlere plaketlerini Yalova Valisi Muammer Erol verdi.

ÇALIŞTAY

Çalıştay da ise Yalova’da termal sağlık turizmi, medikal sağlık turizmi, yaşlı ve engelli turizmi ile Yalova’nın destinasyon ve markalaşma çalışmaları tartışıldı. Özellikle Termal Sağlık Turizmi kapsamında “Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon”un yapılabilirliği, konuşuldu.

Panel ve çalıştay bölümü moderatörlüğünü üstlendiğim organizasyon başarılı, faydalı ve verimli oldu. Panel ve çalıştay katılımcıları Yalova için değerli fikirlerini ortaya koydular ve ortak akıl ile kararlar verdiler. Sorunları tekrarlamak yerine, çözümler üzerinde durdular. Bundan sonrasında yapılacak çalışmalar belirlendi ve bu çalışmaların alt yapı hazırlığına hemen başlandı. Her açıdan Yalova için çok değerli bir çalışma oldu.

Yalova valisi Sayın Muammer Erol’un katıldığı toplantı, konunun paydaş ve ilgilileri tarafından destek gördü.

TERMA CİTY OTEL’DE AÇILIŞ

Yalova Terma City Otel’de gerçekleşen “Yalova Sağlık Turizmi Çalıştayı” sonrasında Yalova Terma City Otel’in fizik tedavi bölümü törenle açıldı. Burada termal ve fizik tedavi alanı birlikte kullanılarak hastalara şifa verebilecek. Terma City Otel ile termal+fizik tedavi imkanı olması Yalova’nın iç ve dış müşteri açısından değerini artıracak. Bu değer sağlam ve sağlıklı iken tam anlaşılamıyor. Ancak ihtiyaç hissettiğiniz zaman tam anlaşılabilir.

Yalova’da termal su imkanı bulunan çok sayıda otel bulunmakta. Yalova termal sularının en önemli özelliği kullanılabilir olması yanında içilebilir nitelikte olması. Dünyada çok az yerde bulunan bu özellik Yalova’da var.

Hepimiz biliyoruz. Ülkemiz eşsiz güzellikte. Ülkemizin her bir bölgesinde termal havuzlardan “altın’dan daha değerli termal su akmakta ve şifa vermekte. Yalova’nın suyu ise kendine has özellikler taşımakta. Planlı bir şekilde bu kaynaklarımız hem kendi insanımıza hem de dünya insanlarına şifa vermeye devam edecek. Nasıl? Doğru kullanıp, doğru değerlendirip, her anlamda geleceği düşünerek ve verimli çalışarak.

“Yalova Sağlık Turizmi Çalıştayı” na katılan, destek veren, emeği geçen herkese teşekkürler. Yalova’da bir kez daha gördük ki ülkesini seven, toprağına bağlı çok insan var.

Sözün özü; termal sağlık turizminde Yalova kaybettiği zamanı hızla telafi edecek.

Bu yazı toplam 1893 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.