• BIST 11134.08
  • Altın 2625.74
  • Dolar 33.0895
  • Euro 36.271
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 19 °C
  • Antalya 28 °C

Turizmde ınfluencer etkisi

Tümay Mercan

Her sektör ve kurum hedef kitlesi tarafından kolayca tanınmak ve bilinmek ister. Oysa tanınmak ve tanıtmak o kadar basit bir konu değil. Herkes farkında. Ama farkında değilmiş gibi yapıp günü kurtarmak da herkesin işine geliyor.

Ülkemizde işletmeler bin bir emekle kuruluyor. Mimarisine, iç dekorasyonuna, masasında tuzluğuna kadar detaylı düşünülüyor. Ama iş tanıtım kısmına gelince profesyonelce çalışılmıyor.

Tanıtım önemli bir mesele ama işletmeler kulaktan dolma, rasgele görme, taklit ile tanıtımı kendileri yapmaya veya “bizim oğlanın arkadaşı bu işlerden anlıyor” lafının arkasına takılmaya veya sadece sosyal medyadan medet ummaya çalışıyorlar. Yani aslında işi ucuza getirmeye çalışıyorlar.

Sadece sosyal medya tanıtımında bile fotoğraf ve içerik üretimi ayrı bir uzmanlık, tecrübe, iletişim ve iletişim strateji bilgisi gerektiriyor. Ve konu sadece teknoloji tarafından düşünüldüğü için iletişim tecrübeleri es geçiliyor.

TURİZMDE TANITIM CİDDİ İŞTİR

Bir de epey yüksek meblağlar ile Influencer kullanarak tanıtımını yapmak isteyenler var. Çoğunluğu sosyal medyadan bulunan sayıca takipçisi yüksek kişiler turizm tanıtımının özellikle otellerin odak noktası.

Yabancı veya Türk bu kişiler bazıları amatörce, bazıları profesyonel bir ekiple otellere gelip genelde otellerin aynı noktalarında aynı pozları veriyor. Influencerların takipçi sayılarına göre otelin ınfluencerlı fotoğraflarının beğenisi oldukça az. Ama ne gam. İş yaptık mı yaptık. Modaya uyduk mu uyduk.

Influencerın bir gün deniz otelini tanıtır, yarın dağ başındaki oteli, yani samimiyet yok. Parayla tanıtım yapıyor ve inandırıcılığı düşük. Ayrıca sizin zaten güzel bir manzaranız, gün doğumu, batımınız, harika özel bir havuzunuz varsa bunu faklı hikayelendirebilirsiniz. Ama içerik üretmek poz vermek kadar kolay değildir.

INFLUENCER SİZİ Mİ TANITIYOR, KENDİNİ Mİ?

Çoğunluğu vücudunu sergileyebilen, estetikli ve mutlaka çokça makyajlı genç kadınlardan oluşan bu ınfluencerların takipçi grubuyla işletmenin hedef kitlesi ne kadar uyuştu da istenilen ülkede beklenen tanıtım oldu? Otelin mi tanıtımı oldu ınfluencerin mi tanıtımı oldu tartışılır. Oteli bilmem ama bu tarz ınfluencerin kendi reklamını yaptığı kesin. O yüzbinlerle takipçilerin de büyük bir bölümü muhtemelen bot hesap. Olsun, otellerimizin elbet bir bildikleri vardır.

A ve A + grubunu hedefleyen lux bir otelin kendi değerleri yerine dikkat çekmek için tuhaf hareketler yapan ve canlı yayında pek de uygun olmayan bir tarzda çekirdek çitleyen, bir Influencerden nasıl bir beklentisi olabilir? Hiç mi incelemezler tanıtımlarını yapacak kişileri? Eh herhalde bir bildikleri vardır.

NEDEN ÜRÜNÜNÜZÜ GÖLGELİYORSUNUZ?

Tanıtımda ünlü veya ünsüz kullanımında bir kural vardır. Tanıtan kişi kurumun, ürünün öne geçmemelidir. Bu gün Influencerli yapılan tüm tanıtımlarda ınfluencer ön planda. Evet, birçok konu, bilgi değişiyor ama tanıtımda temel değerler, bilgiler, kurallar değişmez.

Influencerın neden ürün veya kurumun önüne geçmesine izin verilir? Güzel bir kadın her zaman dikkat çeker. Tanıtımlarda öyle bir dikkat çekiyor ki, manzara, havuz, ürün vs. geri planda kalıyor. Bu durumun ne kadar farkındalar? Farklılıkları ile tanınmış oteller bile bunu yapıyor. Eh herhalde bir bildikleri vardır.

Turizm işletmeleri bu zamana kadar tanıtım için bildik çalışmaları yaptılar ve belli bir noktaya geldiler. Ama bilmedik, bilinmedik bir zamandayız ve bu bilinmez zamanlarda ilerlemelerimiz devam edecek gibi görünüyor.

Dünya para verip dünyanın bir ucundan gelen insanlar ile tanıtımlarını elbette yapsınlar ama ürünlerini öne çıkarsınlar. Mevcut durumda müşteriyi kim kazanıyor? Müşteriniz bot hesaplar mı olacak? Bu oteller aslında kendi imajlarına zarar veriyorlar.

INFLUENCER VEZİR DE EDER REZİL DE

Ayrıca ömürlerini verdikleri turizm işinde uğraşıp didinerek yaptıkları işletmelerini, bir şey üretmeyen ve kendi tanıtımıyla uğraşan insanlara teslim ederek bir anlamda birçok insanı özellikle gençleri üretmeden kazanmaya özendirmiş oluyorlar.

Ülkemizin bu güzel coğrafyasında çok özenle yapılmış bir benzeri daha olmayan, çok kıymetli işletmeler var onların lux hedef kitlesine bu çekirdek çitleyen veya göğüs, bacak gösterip kendi reklamı yapan kişiler ne kadar uygun?

Hele şu uçurumdan atlıyıverecekmiş gibi duran gamlı, kederli tek başına kadın görüntüleri. Gezmeye mi geliyor intihara mı belli değil. Otel yalnız ve mutsuz kadınların oteli gibi duruyor ama olsun. Ama yine söylüyorum. Elbet bir bildikleri vardır.

Bu dönemde kaliteli tanıtımdan anlayan da az. İşletmelerin birçoğu da kolaycı. Yani alan da satan da aynı düzeyde ve memnun gibi duruyor. Yazık.

Tanıtımın daha kaliteli, etkili yolları da var. Tanıtım yoldan geçenin yapacağı bir iş değil. Turizmde bütün dünya daha kıyasıya bir rekabette olacak. Bu rekabete böyle mi hazırlanacağız. Herkesin yaptığını yaparak mı?

Üstelik influencerlerın satın alma davranışına etkisi oldukça az. İnsanlar güzel kadına veya tuhaf hareketlere bakıyor ama ürünü almıyor. Çünkü onun o işi parayla yaptığını biliyor. Yani “güvenmiyor”.

DAHA ETKİLİ TANITIMA İHTİYAÇ VAR

Tanıtımda artık şapka çıksın ve gerçek görünsün. Güzellikleri şapka ile saklamayın. Şapkanın geçeği kapatmasına izin vermeyin.

“Zaten A ve A + grubuna çalışıyorum, pandemide de doluydum” demeden, yabancı yayınlarda adından bahsediliyor diye havaya girmeden işbirliğine ve kendi insanına önem vermenin, kaynakları zerrece değerlendirmenin zamanı.

Ülkemizdeki yabancı hayranlığı hala devam ediyor. Havalara girip yerli turisti veya bu ülkenin insanının fikrini, bakış açısını küçümsemek son derece yanlış. Yerli hikayeler bu dönemde önemli. Yerliyi küçümseyerek aslında kendinize engel oluyorsunuz. Bu güzelim doğa harikası topraklarda iş yapıp, doğa harikalarına oteller kurup bu toprağın insanını küçümsemek de yakışık almıyor.

Sözün özü; Tanıtım sahicilik, samimiyet, bilgi, strateji ister. Siz otel olarak kimin/ kimlerin tanıtımını yapıyorsunuz? Her tanıtım, gerçek tanıtım değildir.

Bu yazı toplam 2520 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.