• BIST 10643.58
  • Altın 2504.005
  • Dolar 32.1989
  • Euro 34.8984
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 26 °C
  • Antalya 25 °C

Turizmde bir hayalim var

Tümay Mercan

Yıl sonuna kadar dış turizmde beklenen performans olmayacak gibi görünüyor.  İç turizme mecburuz. İç turizm tüketicisi de dar alanda sıkıldığı için geniş alana, tatile, seyahate daima sıcak bakıyor. 

Döviz girdisi olmadan kar olmaz biliyorum ama şimdi önemli olan ayakta kalmak, sistemi çalışır tutabilmek, “tekeri döndürmek”  Teker dönmezse paslanır. 

Yabancı turistin gelmesi için temizlik, hijyen konusunda güvenmesi ve normal zamandaki diğer unsurların da yerine getirilmesi gerekli.

GÜVENLİ TURİZM SERTİFİKASI

Konaklama işletmeleri “Güvenli Turizm Sertifikası” nı aldılar. Kurallara uyduklarından ve  konuya titizlendiklerinden eminiz. Zaten hijyen konusuna eskiden de dikkat ediliyordu ama müşterinin bu konuda farkındalığı yüksek değildi. Ayrıca hiçbir işletmeci şu aşamada kurallar konusunda kendini riske atmaz.  Biz turizm sektörümüze, konaklama işletmelerimize güveniyoruz. 

Fakat işletmelerimiz “Güvenli Turizm Sertifikası”  konusunu yabancı turistten fazla umutlu olmadıkları için fazla ön plana sanki çıkarmadılar gibi. 

DİYORUM Kİ;

İşte tam da burada diyorum ki;

Bu yaz iç tüketici için bir çalışma yapılsa;

1-Oteller ve diğer turizm aktörleri iç tüketiciye makul rakamlar sunsalar ve iç hareketliliği misafirlerin de kurallara uymaları şartı ve yönlendirmesi ile artırsak. (Misafirler kurallara uyum şartı ile gelecek, uymayan gidecek, hiçbir misafir, tatil şımarıklığı ile bir başkasına zarar verme hakkına sahip değil bu hassas ortamda.)  

2- İç tüketici konakladığı oteli, kuralların uygunluğunu, Güvenli Turizm Sertifikası’ nı sosyal medyada anlatsa, yani misafirler tanıtım için doğru, planlı yönlendirilse ve yönetilse,  

3-Haftada belli gün veya her gün belli saatlerde sosyal medyada dış tanıtım ve turizmi olumlu etkileyecek etiketler ile sosyal medyadan dünyaya yayın, paylaşım yapsak. Bütün ülke turizm için seferber olsak? Ne dersiniz? 

Faydaları:

Turizm için; “Teker dönecek” , turizmde istihdamın devamı ile bir çok eve ekmek gidecek, motivasyon yükselecek, sinerji oluşacak, yurt dışına tanıtım yapılmış olacak. İçeriden dışarıya güven verilecek ve olumlu çarpan etkileri olacak.

Misafirler için; Daha fazla iç tüketici tatil yapacak moral kazanacak, tazelenecek, sinerjioluşacak,  bu çalışmaya katılanlar kendini turizmin parçası hissedecek. Toplumsal turizm bilincine önemli katkısı olacak ve olumlu çarpan etkileri olacak.

Hemen “hayır olmaz “ demeyin.  “Hayal kuruyorsun” demeyin. Bir düşünün.

“Her şey bir hayal ile başlar” diyenler, “hayal ettim bu noktaya geldim” diyenler destek bekliyorum. 

Evet bu bir hayal. Ütopya mı? Hayır. 

Gerçek olabilir mi? Evet.

TURİZM STK’LARI NE DERSİNİZ? 

Kim Üstlenecek?

TÜROFED,  TÜROB, TTDY ve diğer turizm STK’ları. Birlikte yapabilirler mi? Yapabilirler. Ama önce bir araya gelip, fikir birliğinde olmaları gerek. Ben bir iletişim uzmanı olarak gönüllü destek vermeye, bilgimi ve projenin detaylarını paylaşmaya hazırım. Sektör STK’larının bir araya gelip çalışma yapacağı konusunda da iyimserim. Sektörün hali ortada. Koltuk değil, ekmek derdinde olan herkes sektörü bir araya getirecek, canlandıracak çalışmalara onay verir, canla başla çalışır.

Bu önerime başka öneriler eklenebilir,  turizm sektöründeki duayen turizmcilerin eminim harika önerileri vardır. Ama konu dönüp dolaşıp “kim organize edecek” sorusuna gelir.  

Turizm STK’ları bu işin üstesinden gelebilirler. Birey, kurum ve sektör olarak, canlanmaya, tazelenmeye, pandemi toprağını üzerimizden atmaya ihtiyacımız var. Otel sahipleri nin de bu çalışmayı desteklemesi lazım. Bu sene yüksek kar değil, ayakta kalabilmek, devamlılık ve dilimizden düşürmediğimiz sürdürülebilirlik önemli.

CANLANALIM DİYEN KAÇ KİŞİ, STK VAR

Haydi gelin böyle bir çalışmayı yapalım. Ülkece yaptığımız bu çalışma ile ülkemize, insanımıza güvenimizi gösterelim, dünyada adımızdan söz ettirelim. Binlerce, milyonlarca kişi, ülkemiz için “tek yürek” olup kendi tanıtımımızı kendimiz yapalım. Dış turizm için tanıtım seferberliği olsun.  Biz ülke olarak dünyada böyle bir fark yaratalım. 

Arada kötü reklam yapmak isteyen, ülkesini sevmeyen, topluma, ülkeye katkıda bulunmak istemeyen,  güzelim ülkemizdeki her şeyi zaten her sebeple kötüleyen, kötü niyetliler olacaktır. Onlar da belli olacak zaten ve iyiler çok olunca kötüler barınamaz. 

BU KEZ DURUM FARKLI

“Turizm bitiyor “ söylentilerine kulak asmadan turizmi yeniden canlandıralım. “Biz bize yeteriz” bunu unutmayalım.

Her ne kadar bizim turizmcimiz iç turisti pek dikkate almayıp önemsemezse de bu defa durum başka. Ezberleri bozup yenilikler denemek, dış turizme güven yatırımı yapmak gerek. 

Sözün özü; İçeriden dışarıya reklam, tanıtım daima ve hala önemlidir. Bir düşünün derim. 

Bu yazı toplam 2495 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.