• BIST 9347.17
  • Altın 2021.063
  • Dolar 31.0721
  • Euro 33.6584
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara -3 °C
  • Antalya 8 °C

Turizm, Hestorex 2021 ile tazelenecek

Tümay Mercan

Dünyada kapalı kalınan her gün turizm ihtiyacı daha bir fark edilir olmaya başladı. İnsanlar adeta seyahat etmek için bileniyorlar. Yeni yerler, yeni keşifler yanında doğa,ve hareket bir çok kişinin hayallerini süslüyor. 

Ülkemizin turizm alternatiflerinde zenginliği malum. Doğa, spor, kültür, yaz turizminde şeçeneklerimiz çok.  Covit-19  insanlara iyi olma hali, zindelik, sağlıklı yaşamı daha fazla düşündürdü. 

Sağlıklı yaşam kamplarında sağlıklı yaşamı deneyimleyerek tatil yapmak yani sağlıklı yaşamı öğrenmek bir tatil seçeneği olarak daha fazla düşünülmeye başlandı. 

Bunu ister zayıflama kampı olarak düşünün, isterseniz doğada tatil yapmak veya kamp karavan olarak düşünün.

Termalleri de unutmamak gerekiyor elbette. Termaller SPA, welness ile bir arada birçok  insanın hayalini süslüyor diye düşünmekteyim.

Covid- 19 birçok insanın hayatını, düzenini değiştirdiği gibi birçok kurumun da durumunu değiştirdi. 

İşte şimdi varlığını sürdürenin “ben buradayım misafirlerimi bekliyorum” deme zamanı.

Medikal sağlık turizmi yapan kuruluşlar, tedavi için bekleyen yurt dışı hastalarına daha bir güvenle “buradayız” demeli.

Termal işletmeler şifalı sularını, SPA ve welness imkanlarını hatırlatmalı.

Nefes eğiticileri nefesin önemini anlatmalı.

Doğa ve spor ile ilgili kuruluşlar “hazırız, bekliyoruz “ diyebilmeli.

Dünyadaki kamp- karavanın tatilcilerinin dikkatini Türkiye’ye çekebilmeliyiz.

Destinasyonlar kendini fark ettirmeli.

Kapadokya, Pamukkale gibi özel destinasyonlar misafirlerini çağırmalı, yeni bağlantılar kurabilmeli, İşletmeler lüks turizmden konaklamasından daha uygun alternatiflerle daha faklı turizm imkanlarını sunabilmeli ve tanıtabilmeli.

Cazibesini her daim canlı tutan İstanbul bile kendini hatırlatmalı. Kalkınma ajansları ve turizm imkanı olan, yapan, geliştirmek isteyen bölgeler turizm değerlerini fark ettirmeli.

Yani topyekün bir turizm tanıtımını topluca, güçlü bir şekilde yapmalıyız.

Yılın üç ve özellikle son çeyreğinde Covit-19 konusunda dünyada da epeyce yol kat edilmiş olunacağı öngörülüyor. 

HESTOUREX 2021’ DE TÜRKİYE TURİZMİ GÖRÜNÜR OLACAK

Bütün dünya aynı durumda ve ülkemiz gerek salgın döneminde verdiği sağlık sınavı gerekse turizm alt yapısı, mücadeleci insanı ile avantajlı konumda. Bunlar çok yazılıp çizildiği için bu konuya girmeyeceğim.

Yukarıda saydığım sektörleri bir araya getirecek hem de yüz yüze ortamda bir araya getirecek  Hestourex 2021  mayıs sonunda gerçekleşecek.

Bu yıl doğa ve spor, temalarıyla fakat geçtiğimiz yıllardaki sağlık ve kültür temalarını da koruyarak Hestourex turizm sektörünü bir araya getirecek. Yurt dışından alım heyetlerinin geleceği uçuşları açılmış ülkelerden katılımcıların olacağı bu fuar ve kongre HestourexDanışma Kurulu Başkanı Emin Çakmak’ın deyimiyle “sektörün üzerindeki pandemi toprağını kaldıracak“.

Evet salgın boyunca yazdık dünya ve turizm müşterisi değişiyor, turizm aktörleri bir araya gelmeli, Konu ülkemiz için önemli, “birlik” olunmalı dedik. 

YÜZYÜZE İLK FUAR VE ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ

Cumhurbaşkanlığımızın himayesinde 4. gerçekleşecek olan Hestourex salgın sonrası yüz yüze ilk turizm fuarı olacak. Turizm sektörü ve aktörlerinin Türkiye olarak gücünü göstermesinin zamanı geldi. Yeterince ağladık, zarara uğradık. Şimdi kayıpları telafi etme zamanı. Çalışmak, gayret göstermek, yurt dışına bir bütün olarak kendimizi ifade etmek zorundayız. 

Şöyle hayal ediyorum; Hestorex’ e farklı turizm alanlarından katılan her firma, her ziyaretçi Fuar boyunca kendi yerli ve yabancı çevrelerine fuarı, turizm değerlerini anlatsa ve sosyal medyada ülke içi ve dışına yönelik bir çalışma yapsak güçlü bir Türkiye, destinasyon tanıtımı olmaz mı? Olur herhalde. Fuara ne kadar çok katılım olursa o kadar çok ses getirir. 

“YIKILMADIK AYAKTAYIZ” DİYEN KURUMLAR HESTOUREX’ E KATILACAK

“Türkiye üst başlığımız”, “Memleket İçin çalışıyoruz” diyen herkesin bu tür çalışmalarda bulunması gerekiyor. Zaman kibir, üstten bakma, havaya girme, kurumsal egoyu şişirme zamanı değil. Farklı bir döneme girdik. Bütün dünya aynı durumda. Artık dünya ile tam rekabet halindeyiz. Seyahat etmek, tatil yapmak, kendini iyi hissetmek isteyen insanlara kendimizi hatırlatmak, anlatmak, ülkemize getirmek zorundayız. Yani konu memleket meselesi. 

Sözün özü; Artık toparlanma, tanıtım ve katılım vakti. Hestourex 2021’de Turizm konusunda birliğimizi, dirliğimizi, enerjimizi gösterelim, ne dersiniz?

Bu yazı toplam 11604 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.