• BIST 10391.89
  • Altın 2392.027
  • Dolar 32.473
  • Euro 34.7915
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 24 °C
  • Antalya 29 °C

@ttiizmir_ ; Turizme bir tuğla daha

Tümay Mercan

Bir turizm fuarını daha bitirdik. Bu kez İzmir’de, Travel Turkey İzmir 16. ‘’Uluslararası Turizm Ticaret Fuar Ve Kongresi gerçekleşti.

3 bölümden oluşan fuar ülkemizdeki illerin standları, oteller, acenteler, yabancı ülkeler, sağlık turizmi, alım heyetleriyle B2B’ler, Outdoor, farklı konu ve konuklar, paneller ile zengin bir içerik sundu. Fuar alanının şehrin merkezine uzak olmasına rağmen gerek profesyonel ziyaretleri gerekse halk günü ziyaretçileri oldukça yoğundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı himayesinde İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türsab ve diğer paydaşlarının organize ettiği fuar faydalanmasını bilene faydalarını sundu.

DOĞADA YAŞAM KAMP VE KARAVAN PANELİ

Doğada yaşamı pandemi ile yeniden fark edenler kamp ve karavana ilgi göstermeye devam ediyor. Bu alan yakın zamanda daha da gelişecek.

Fuarın ITT OUTDOOR bölümünde Ulusal Kamp ve Karavan Federasyonu (UKKF) Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Özdağ’ın moderatörlüğünde, Türsab Karayolları İhtisas Başkanı Kerem Serkan Çoban ile panelist olduğumuz oturumda kamp ve karavanın geleceği ile ilgili olarak kamp/karavan ve doğada yaşam konusunda sunumumuzu yapık. Lüks karavandan, sürdürülebilir karavan turizmine, karbon ayak izinden, çocuklu karavancılara, kamp alanlarına, karavan üretimine kadar konu başlıklarına değindik. Verimli, faydalı bir oturum oldu.

KARAVAN TURİZMİNİN SAĞLIK TURİZMİYLE İŞBİRLİĞİ

Bu arada sağlık turizmini bıraktın mı diyenlere cevabım elbette “hayır”. Turizm tüm çeşitleriyle bir bütün ve güzel ülkemizde turizmin her çeşidi yapılabiliyor. Turizm çeşitleri birbiriyle entegre edilebiliyor.

Tıpkı panelde önerdiğim karavan turizminin medikal ve termal turizme entegre edilebilmesi gibi. İyi bir stratejik plan ile kamp ve karavan alanları o şehrin medikal ve termal turizmi ile entegre edilerek turizm çeşitlerinin birbirinden faydalanması sağlanabilir/geliştirilebilir, farklı bir konsept olarak tanıtımı yapılabilir. Bu alanda inovatif çalışmalar yapmamız gerekiyor.

UKKF Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Özdağ ve yönetimi ile zirveye çıkan bu alan yeni gelişmelere açık. Mevcut sorunlar ilgili kurumların ilgisi ile kolayca çözülebilir. Biz de desteğe her zaman hazırız.

baskan-uysalmevlana--001.jpg

ITT İZMİR’DE SAĞLIK TURİZMİ

Ağırlıklı olarak İzmir sağlık kuruluşlarının katıldığı bu bölümde kuruluşlar sunumlarını ve yurt dışından gelen alım heyetleri ile B2B görüşmeleri yaptılar. Katılanlar memnundu. Yapılan her çalışmanın, görünür olunan her ortamın mutlaka kurumlara, ülkemize ve dünyaya katkısı oluyor. Fuardaki görüşmeler sonrası kim bilir kaç kişi daha ülkemizde şifa bulacak.

baskan-uysalmevlana--001.jpg.jpgOteller ve acenteler ise iyi hazırlanarak fuara katılmışlar. Türsab standı ev sahibi olarak buluşma noktası olmuş. Seçimden yeni çıkan Türsab üyelerinin ve başkan Firuz Bağlıkaya’ nın keyfi yerindeydi. Genel olarak paneller ise verimliydi. Tanıdıkları görmek, istişareler ise iyi bir bonustu. Yazacak çok şey var ama sırayla.

Şehir tanıtım stantlarını ise ayrıca başka bir yayında yazacağım. 5 yaşında İzmir Enternasyonel Fuarı’ yla fuar gezmeye başlayan, yıllardır fakültemde ve kurumlarda fuar iletişimi eğitimi veren, 40 yıldır kurumsal iletişim çalışmaları yapan bir iletişim uzmanı olarak ben ITT İzmir fuarını beğendim. Eksiklik ve olması gerekenler elbette her zaman bulunur. Mükemmel olmanın sonu yok. Bu tür organizasyonlara güzel ve eşsiz ülkem için hep “bir tuğla koymak “ olarak bakıyorum. Panel ile ben de fikir verebildiysem ne mutlu bana. Daha ne isterim. Zaten İzmir insanı mutlu eden bir şehir.

baskan-uysalmevlana--001.jpg-001.jpgSözün özü; ITT İzmir’e katılan firmaları, emeği geçenleri kutlarım. Turizm hem çeşitleriyle hem de bütün emek verenleri ve aktörleriyle bir bütün. Mevcut sorunların ise konuşularak akılcı yöntemlerle zaman kaybetmeden çözülmesi gerek. Yani iletişime/bizlere hep ihtiyaç var, hatırlatırım.

Bu yazı toplam 3743 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.