• BIST 10759.92
  • Altın 2523.135
  • Dolar 32.2072
  • Euro 35.0479
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 20 °C
  • Antalya 26 °C

TTI İzmir Fuarı 8 Aralık’ta

Tümay Mercan

Turizm canlandıkça turizm fuarları da canlanıyor. Fuara katılım bir zorunluluk, dosta düşmana boy gösterisi, kendine güven, gelişime açık olmak gibi birçok gizli mesajı içeriyor.

Fuara katılan firma hem kendi boyunun fark ediyor hem de kıyaslama yapabiliyor. Salgın sonrası hareketlenen turizm 2019 yılını geçecek duruma geldi, belki geçiyor. Yeter mi? Yetmez. Çünkü rakipler de boş durmuyor.

Sadece ülkemiz değil bütün dünya turizm, sağlık turizmi ve alternatif turizmde hareketli. Herkes yeni pazarlar peşinde. Aslında herkes herkesin pazarı. Çünkü turizm açısından devamlı bir dolaşımda olma hali var. Tercihleri ise görünür olma, fark edilir olma etkiliyor. Bu durum da ancak fuarlarla mümkün.

8-10 Aralık 2022 tarihlerinde TTI İzmir Outdoor Kamp, Karavan, Tekne, Outdoor ve Ekipmanları Fuarı konunun meraklılarını ağırlayacak.

Ayrıca bu yıl onur konuğu il olan Antalya’nın ticari ve yatırım fırsatları ile “Sağlık turizmi” ve “Kruvaziyer turizmi” yle dünya turizm trendleri konuşulacak. TTI Tech Sahnesi’nde de seyahat teknolojileri anlatılacak. Program yoğun.

2019’da İstanbul’da yapılan bir fuarda kamp ve karavan turizminin geleceğinin parlak olacağını görüp yazmıştım. Kamp ve karavan sonrasında aldı yürüdü. Kamp ve Karavan federasyonu Başkanı sayın Leyla Özdağ sektörün çıtasını yükseltti. Bakalım bu defa öngörümüzü harekete geçirecek neler olacak.

Sağlık turizmi açısından da bu fuarı önemsiyorum. İzmir Ticaret Odası öncülüğünde ve T.C. Ticaret Bakanlığı destekleri ile “Sağlık Turizmi Alım Heyeti” programı ile mutlaka sağlık turizminde fark yaratılacak. Fuarlar çok etkinlikli, çok yönlü hazırlanıyor. Faydalanmasını bilen faydalanacak.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde; İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, İzmir Ticaret Odası, TÜRSAB, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği ve İzmir Vakfı desteği ile İZFAŞ ve TÜRSAB Fuarcılık tarafından düzenlenen 16. TTI İzmir Uluslararası Turizm Ticaret Fuar ve Kongresi, dünyanın dört bir yanından turizm profesyonellerini ağırlamaya, uluslararası katılımcı ve ziyaretçileri yeniden buluşturacak.

Turizmle ilgili bütün aktörlerin bir araya gelmesi, haberdar olmak, fikir alışverişleri, B2B görüşmeler, farklı ülke kültürleri ve İzmir’in cazibesi. Daha ne olsun? Doğrusu bu hareket beni şimdiden heyecanlandırıyor. Fuarlar ne kadar hareketli ise o kadar da bereketlidir.

Turizmde “ben de varım “ diyen şirketlerin fuarlara katılması gerek. Bunu yurt dışından gelen katılımcı açısından da önemsiyorum. Ülkemizde yapılan bir fuara ülke içinden ilginin maksimum olması gerekir. Bu konu turizm ve dışı alanlar için de geçerli. Fuarlar iyi bir öğreticidir. Çabuk öğretir. Rakipler fark edilir. Fuarlar firmalar için strateji oluşturmada yol göstericidir. Elbette fark edenlere. Mesajı alan aldı.

Sözün özü; 8 Aralık’ da TTI İzmir bizi, sizi herkesi bekler. Turizm sektörünü hep birlikte varlığımızla, fikrimizle, inovatif bakışımızla güçlendirelim.

Bu yazı toplam 2473 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.