• BIST 10739.57
  • Altın 2500.459
  • Dolar 32.1992
  • Euro 34.9816
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 15 °C
  • Antalya 20 °C

Termal Sağlık Turizmi

Tümay Mercan

Termal ülkemizde bilinen ama mecbur olmayınca kullanılmayan, sağlıklı olma açısından genelde alışkanlık düzeyine gelememiş aslında kıymeti bilinmeyen bir alan.

 

“Balık suda yaşar, suyun ne olduğunu bilmez” sözündeki gibi, memleketin birçok yerinde termal su olmasına rağmen, ne yeterince kullanabiliyoruz ne de yeterince sağlık turisti çekebiliyoruz.

Ne de yatırımları sürdürülebilir yapıyoruz.

Yıllar önce ticaret bakanlığı teşvikleri yeni hazırlanırken, medikal kurumlar için düşünülen teşvikler için, “ bu masada termal tesis işletmecileri de olmalı, sağlık turizmi bir bütün ” dediğimde haklılığım o zaman anlaşılmamıştı. Şimdi sanırım anlaşılıyor. Aradan geçen bu kadar zaman içinde termaller için güzel teşvikler çıktı ama hala yatırım konusunda eksikler var.

Elbette çok iyi olan, kriterleri uluslararası standartlara veya anlaşmalı ülkelere uygun olan tesisler de var. Ama yetmez.

Termal fizik tedavi ile birleştiğinde daha verimli oluyor. Bu tür tesislerin artması, kür merkezlerinin artması gerek. Kısaca termal dediğimiz işletmeler de aslında kendi içinde ayrılıyor.

MARMARİSTE TERMAL SU YATIRIMCISINI BEKLİYOR

Ülkemiz deprem bölgesi olması dolayısıyla memleketin her yerinde farklı ve özel niteliklerde pek çok su var. Marmaris de bu bölgelerden biri. Marmaris deyince aklımıza “kum, deniz, güneş” turizmi geliyor. Ama dedik ya memleketin birçok yerinde termal su var.

Marmaris’in avantajı hem denizden hem de termal sudan faydalanılabilecek olması. Termal su kaynağı otel ve fizik tedavi alanı yapmaya uygun. Yani hem otel olarak hem de fizik tedavi için değerlendirilebilir.

Diğer yandan Marmaris iklimsel özellikleriyle 12 ay turizm yapmaya uygun olması açısından yaşlı ve engelli turizm yatırımları için de cazip.

Termal su, fizik tedavi, otel, teşvikler, üstüne bir de kum, deniz, güneş gelince, termal konusunda birçok bölgeden daha avantajlı bir bölge haline geliyor.   Buyurun size yatırımcısını arayan bir termal su kaynağı.

Marmaris genelde “kum, deniz, güneş” olarak akılda kaldığı için termal suyun farkına varılmasa da şu an bir otel orada bu suyu kullanıyor.

Termal sağlık turizmi- fizik tedavi- güneş,  yaşlı ve engelli turizmi önümüzdeki 3-5 yıl içinde daha da önemli olacak.

Eşsiz ülkemizin medikal sağlık turizmde adı bilinirken ve bu alanda dünya ölçeğinde iyiyken neden termal ve yaşlı turizmi konusuna eğilmiyoruz.

Devlet kolaylaştırıcı olarak gereken teşvikleri vermiş, yatırımcı için zor ve aşılması gereken noktalar varsa bunlar da çözülebilir.  Bu konuda STK yapılanmalarını önemsemek gerekiyor. Sağlık turizminde birçok teşvik STK önerileri ile gündeme gelmiştir ve gelmektedir.

Termal konusunda da elbette yapılacak iş ve işlemler vardır. Bunların konuşulması da önemlidir. Termal tesislerindeki fizik tedavi alanlarının artması yeni yapılan tesislerin standartlara uygun yapılması ve bu konudaki işbirlikleri önemlidir.

“Kadim ve Kutsal Su” olarak kabul edilen termomineralli kaynak, Marmaris’in Antik

tarihinde yer almış, Sağlık Ana HEMITHEA (Hemitya)‘dan esinlenerek AquaHemithea® adıyla tescillenmiş. Kısacası Marmaris Termal Hidrofizyoterapi ve Rehabilitasyon Merkezi yatırımcısını arıyor. Güzelim ülkemizin her karış toprağı ayrı bir değer. Yerin altı da üstü de kıymetli.

Sözün özü; biz dünyaya toprağımızla, suyumuzla, insanımızla şifa veren bir ülkeyiz. Tek sorunumuz bunu katma değerli hale getirememek. Elbette bunun da üstesinden geliyoruz. Ama kaybedecek zamanımız yok. Biline.

 

Bu yazı toplam 1830 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.