• BIST 9122.83
  • Altın 2043.965
  • Dolar 31.2204
  • Euro 33.9077
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 3 °C
  • Antalya 12 °C

Tek başına tatil yapana, neden tek kişilik oda yok?

Tümay Mercan

Dünyada turizm talepleri ve trendleri değişiyor. Korona turizm alışkanlıklarını değiştiriyor. Herkes değişimin farkında.

Dünyada tek başına tatilin arttığı, tek başına gezginliğin önem kazandığını biliyoruz. Yoğun çalışan insanlar da tek tatili tercih ediyorlar.

Yıllardır tek başına tatil yapanlar otellerde çift kişilik oda ücreti ödemekten şikayetçi.

Demek ki otellerin odalarının bazılarını tek odaya çevirmesi veya çift kişilik odadan tek kişi ücret alınması zamanı geldi. Yeni yapılacak otellerin mimarisinin de bu yönde düzenlenmesi, tadilat yapacak otellerin tek kişilik oda konusunu değerlendirmesi yakın geleceğe yönelik olarak faydalı olacak.

BU YIL OTEL ÜCRETLERİ UÇTU

Oteller elbette işin ticaretine bakarak, bir kişilik oda yerine çift kişilik odayı tercih ederek kazanmaya çalışıyorlar. Bu yıl otel ücretlerinin uçtuğu, tatil tapmanın neredeyse imkansız hale geldiği bir dönemde tek tatil yapanların çift kişilik ücret ödemeleri zor görünüyor. Herkes tasarruf peşinde.

Evet, anlıyorum bu bütün dünyada böyle. Otelcilik kuralı falan. Hani değişim, dönüşüm, yenilik, zamana ayak uydurmak, müşteri talebini önemsemek?

Müşteri tek kişilik oda talep ediyor. Var mı bu talebi karşılayacak otel? Bu durumu sadece tatil için düşünmeyin, kongreler, iş seyahatleri için de durum aynı.

Ülkemizde kongre turizmi gelişsin istiyoruz. Kongrelere tek gelen kişiler çift kişilik ücret ödüyor. Sonrasında fiyat yüksek geldiği için tek tatil imkanını da düşünmüyor.

Sonuç olarak tek başına tatil yapanlar tek kişilik oda talep ediyor.

Konaklama işletmeleri ne demek istediğimi anladı. Bu yazıyı okuyunca muhtemelen bazı işletmeciler “Daha çok beklersin” diyor. Bazıları da “Bu talebi nasıl değerlendirebiliriz?” diye düşünmeye başladı.

Elbette herkesin bakış açısı farklı. Ama konu üzerinde düşünülse butik oteller dahil konuya farklı bir yaklaşım getirilebilir. Tek konaklayan müşteri çift kişilik odada 3 gün kalacağına, 6 gün tek kişilik odada kalıp işletmenin diğer ürün ve hizmetlerinden faydalanabilir, geldiği bölgeyi de daha iyi tanıyabilir.

TALEP YABANCIDAN GELSE NE DÜŞÜNÜRDÜNÜZ?

Değerli konaklama işletmecileri konuya lütfen müşteri açısından bakınız.

Bir de işin bir diğer boyutu var. Türk otelci Türk müşteriyi beğenmez ve istemez.

Tek oda talebi bir yabancıdan gelse konaklama işletmeleri bunu hemen düşünmeye başlar. Böyle bir öneri bir Türk’ den gelince hele de bir kadında gelince pek önemsenmez. Buna “iletişimde algı” diyoruz. Yani mesajın kimden geldiği önemli.

Biz Türkler tarih boyunca kendimizden olana değer vermek yerine yabancılara ve onların söylem ve taleplerine daha çok önem vermişiz. Yabancı taleplerini yerine getirerek, onları memnun ederek kendimizi daha önemli hissetmişiz. Turizmde de durum aynı.

Talep Tümay Mercan’dan veya her hangi bir Türk’ den gelince değersiz, Luna, Cara, Delilah, Ellie’den gelince değerli olur. Çünkü bizim turizmcimiz yabancıyı müşteri olarak kabul eder. Türk müşteriler kriz zamanlarının zoraki kabul edilen müşterileridir.

Konaklama işletmeleri tek kadın ınfluencerları reklamlarında kullanıp tek kişilik oda sorduğunuzda yok derler. Bot hesaplı ve kendilerine müşteri olamayacak takipçi potansiyelli ınfluencerlara yüklüce para verirler ama single odayı düşünmezler, dönüşmezler. Influencerlar bedava konaklayıp, üstüne para alıp, kendilerini de güzelce pazarlıyorlar. Otellerin bu tür tanıtımları müşteri gözünden akıllıca görünmüyor aslında.

Elbette herkesin kendi işletmesi istediğini yapar, istediği müşteriyi tercih eder. Ama single oda talebini de görmek gerekir sanki. Hani farklılaşmak diyoruz ya. Neden bu konuda farklılaşılmaz? Önümüzdeki birkaç yıl içinde tek başına tatil, tek oda eğilimi artacak. Demedi, demeyin.

Sözün özü; Tek başına tatil için, tek kişilik oda konaklama işletmelerinden talep edilmektedir. Kim bu talebi ciddi olarak düşünmüştür veya düşünecektir? Cevapları bekler, single odası olanlara teşekkür ederiz.

Bu yazı toplam 3742 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.