• BIST 10868.11
  • Altın 2449.434
  • Dolar 32.1979
  • Euro 34.9451
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 16 °C
  • Antalya 24 °C

Sokak köpekleri turizm ve turist için ciddi bir tehdit

Tümay Mercan

Sokak köpekleri insanların hayatını, güvenliğini tehdit eden boyutta.
Seveni var, korkanı var.
Her ne olursa olsun fıtratında saldırganlık, ısırmak, vahşilik olan insandan güçlü ve insanı savunmasız bırakan bir canlı.
İnsana ciddi zarar veriyor, travma yaratıyor, öldürebiliyor. Her gün böyle vakaları duyuyoruz.

Ben bizzat yaşadım. Önce 2 köpek saldırdı. Onların sesine 3. köpek koşarak üstüme gelirken zaten yere düşmüştüm ve savunmasızdım. Yoldan geçen biri beni kurtarmasa bu satırları okuyamayacaktınız.

Şok, korku, acı, panik ardından acil servis ve uzun acılı, yaşamımı alt üst edecek tedavi süreci. Anlatılır gibi değil. Fena bir durum. Dilerim kimse yaşamaz ama siz bu satırları okurken birileri daha saldırıya uğramış olabilir.

Gelelim turizm tarafına;

Turist olarak gittiğiniz ülkede köpek saldırısı ile tatilinizin, sağlığınızın, hayatınızın mahvolmasını istemezsiniz değil mi? Hatta köpek tarafından korkutulmak da istemezsiniz.

Güzelim ülkemize gelen turist de istemez.

Bir turizm paydaşı olarak da misafirinizin köpek saldırısına uğramasını istemezsiniz değil mi?

Ya da siz her an risk altındasınız. Neden?

Fıtratında saldırganlık, ısırmak, vahşilik olan bir hayvanla birlikte yaşıyoruz. Hayvan hakları demeyiniz. Hayvan hakları bütün hayvanları kapsar ama nedense köpekler bu konuda ayrıcalıklı. Sahipli ve kontrollü olanları ayrı tutuyorum.

Konumuz sokak köpekleri ve turizm. 81 ilimizi 12 ay turizme kazandıralım diyoruz. Yerli veya yabancı turist fark etmez. (Bizim turizmcilerimiz yerli turisti pek sevmez ama) Bu turist sokakta köpek korkusu ile nasıl dolaşacak. Sabah erken kalktı, şehri keşfedecek. İlk keşif acılı ve sokak köpekleri ile olursa ne olacak (Böyle vakalar da var)?

Sanırım konu anlaşıldı.

Belediyeler şu anda kanun gereği aşılayıp, kısırlaştırıp bakım yapıp yine aldıkları yere yani sokağa, insan yanına bırakıyorlar. Hepsi kısırlaşıyor mu? Hayır. Milyonlarca köpek var. Her bir köpek yılda 2 kez doğurup 24 civarında yavru yapıyor. Her bir yavru 7 ayda ergin olup bunlar da yılda 2 kez doğuma geçiyor. Hamileliği 60 gün sürüyor. Varın gerisini siz hesap edin. Hepsinin barınakta olması gerekiyor.

Bu haliyle turist güvenliğini ciddi şekilde tehdit ediyor. Sokak köpeklerinin insanların özgürlük alanına girip çeşitli tehlikelerle hayatımızı zorlaştırması farklı açıdan ele alınması gereken bir problem.

Türkiye Belediyeler Birliği’nin, ilgili aktörlerin konuya bir çözüm bulması gerekiyor. Ne insanlar sokak köpeklerine şiddet uygulasın, ne de hayvanlar insanlara.

Şu bir gerçek ki bu sorununun çözümünü insan bulmak zorunda. İnsan çözüm bulmak yerine işin kolayına kaçıyor.

Elbette bu sorunu yaya olarak şehirde bulunduğunuzda yaşıyorsunuz. Hep araçta ya da korunaklı alanlarda gezenler bu sorunun farkına varamıyorlar ve çözüm üretilemiyor.

Sözün özü; sokak köpekleri turist ve ülkemiz turizmi için bir risk. İlgili kurumların konuyu etraflıca düşünüp çözüm bulması şart.

Bu yazı toplam 2580 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.