• BIST 9374.2
  • Altın 2031.88
  • Dolar 31.0075
  • Euro 33.5663
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 14 °C
  • Antalya 18 °C

Sağlık turizminde STK’ların Gücü-3

Tümay Mercan

Sağlık turizminde STK’ların Gücü-3

YERELDEN DESTEK ALAN ŞEHİRLER DAHA İYİ DURUMDA

10 yıl önce çeşitli şehirlerde sağlık turizmi olacağına inanmayanlar, destek vermeyenler veya önemli olduğunu fark edip yetkileri olduğu halde o güne özel destek vermeyenler bencilce davrananlar bugün o şehirlere yabancı hasta getirip tedavilerini sağlıyorlar. Geçen zamanın vebalini de alıyorlar.

10 yıllık bir süreçte Türkiye’de katma değeri çok yüksek bir sağlık turizmi sektörü yasal altyapısı ile birlikte oluştu. Bu bir başarıdır. Bu başarıda, devletin ilgili kurumlarının, özel ve devlet sağlık kuruluşlarının, sağlık turizmi STK’larının, birçok kişinin emeği bulunmaktadır.

Şehirlerin yerel yönetim aktörlerinin destek verdiği Sağlık turizmi STK’ları bu süreçte daha verimli olabildiler. Birlikten kuvvet doğduğunu defalarca yurt içi ve dışı sağlık turizmi etkinliklerimizde gördük, defalarca yazdık, konuyu dile getirdik. Ne kadar haklı olduğumuzu bugün görüyoruz. Kocaeli ise bu konuda zorlanan bir şehir oldu.

Türkiye’nin sağlık turizmi alanında daha iyi bir yerde olması için hep birlikte akılcı ve verimli, bütünleşik çalışarak, üst başlığı “Türkiye Sağlık Turizmi olarak görerek “ çalışmaya devam etmemiz gerekiyor.

TERMAL TURİZM GELİŞMELİ

Bu güne kadar medikal sağlık turizmi ön plana çıktı. Fakat termal- SPA, yaşlı turizmi henüz beklemede ve büyük bir potansiyel, fırsat. Bundan sonra bu alanlara yönelik çalışmaları yoğunlaştırmak, medikal turizmden elde edilen deneyimleri bu alanlar için değerlendirerek hızlı yol almak gerekiyor. Bizler sağlık turizminin gönüllü emekçileri ülkemiz için gönüllü çalışmaya devam ediyoruz. Sağlık turizminin bu günkü durumunda bir çimdik tuz olmak bizi mutlu eder.

ARACI KURULUŞLAR

Pandemi başlangıcında düşen hata sayısı, pandemi sürecinde yükselen bir ivme gösterdi. Sağlık bütün dünya insanları için önemli. Bu gün verilen bilgilere göre, pandemi öncesi hasta sayılarına ulaşılmakta ve geçmesi beklemekte. Bunda 48 saat içinde vize verilmesi de çok etkili olacak. Dünyada tedavi olmayı bekleyen binlerce hasta var.

Sağlık turizmi yapmak isteyen kuruluşların bu aşamada daha fazla tanıtım için gayret göstermesi, aracı kuruluşların gayretlerini artırması gerekiyor. Sağlık turizmi yapabilirlik belgesi olan tüm hastanelere hasta ulaştırılabilmeli ve hastalar belli şehir ve hastanelere yönlendirilmemeli.

HESTOUREX 2022

Bu konu milli bir mesele aracı kuruluşların bu konuda ulusal bir tarama yapması gerekiyor. Ayrıca 24-26 Mart 2022 Hestourex var. 4. Dünya Sağlık, Spor, alternatif turizm fuar ve kongresi Antalya’da yapılacak. Sağlık turizmi ile ilgilenen bütün kurumların stant açarak B2B lere katılması, ülkemizin bu konuda gücünü göstermek açısından önem taşıyor. Sektör birlik olursa daha çok kazanır ve güçlenir. “Her koyun kendi bacağından asılmaya” çalışırsa kendi bacağı kadar kazanabilir. Birlikten kuvvet doğduğunu unutmamak gerekiyor.

Evet, çok uzun 3 bölümlük bir yazı oldu, 10 yılı aşkın süreci ancak bu kadar özetleyebildim. Birçok kişinin adından, yapılanların detayından, harcanan saatlerden, koşuşturmalardan, kaygılardan, birçok güzel çalışmadan, diğer aktörlerden bahsedemedim, affola.

Sözün özü; Sağlık turizmi STK’ları, STK’nın gücünü göstermiş ve sağlık turizminin sektör olmasında önemli rol oynamıştır. Tüm sağlık turizmi STK’larına, bu alanda emeği geçenlere, destek verenlere dostlara selam olsun.

Bu yazı toplam 3777 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.