• BIST 9688.41
  • Altın 2446.307
  • Dolar 32.5002
  • Euro 34.5935
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 22 °C
  • Antalya 21 °C

Sağlık turizminde Anadolu’nun potansiyeli

Tümay Mercan

Sağlık turizmi salgın sonrasında epeyce toparlanmıştı ve iyi gidiyordu.
Son yaşanan felaket sağlık turizmi hastalarını da tedirgin etti.
Ama artık yeniden işe koyulma zamanı.

Yıllardır söylüyoruz sağlık turizminde birkaç büyük lokasyona bağlanmak doğru değil.
Sebebi belli..

1- Sağlık turizmi ülkemizde istekli ve ilgili bakanlıklarca kriterleri sağlamış her bölgedeki ve şehirdeki sağlık kuruluşlarında yapılabilir.

2- Sağlık turizmi gelirleri sağlık kuruluşlarımız ve ülkemiz için önemlidir.

3- 1-2 Lokasyonu daima öne çıkarmak risklidir.

İstanbul ile ilgili son haftalardaki konuyu TV’lerde, dost sohbetlerinde vs. duyuyorsunuz. Yurt dışı da bunları izliyor, yorumluyor, anlatıyor.
Elbette hep zararımıza oluyor. Eh bir rakipler var biliyoruz. Zaten son zamanlarda sağlık turizmi ile ilgili üretilmiş birçok yalan haber vardı.
Demek ki alanı boş bırakmamak gerek.
Ne yapalım?

DOĞRU TANITIM ÖNEMLİ

Sağlık turizminde bilinen ve öne çıkan şehirler dışındaki Anadolu’daki sağlık kuruluşlarının harekete geçmesi gerek. Bu sağlık kuruluşlarımız bu zamana kadar yeterince kendilerini tanıtmış olsalardı. Şimdi uğraşmaları gerekmezdi. Her yazımızda yurt dışı tanıtımın, fuarların, B2B çalışmalarının öneminden ve sürekli olmasından bahsettik. Bilimle ilgili iş yapan sağlık kurumları konu “tanıtıma” gelince bilim, bilgi, tecrübe, uzmanlık gibi konuları genellikle önemsemiyor.

Hele Anadolu’daki firmalar bu konuda ellerini ceplerine atmak istemiyorlar. Hasta kendiliğinden gelsin istiyorlar. Değerli kuruluşlarımız, sağlık turizmi acentelerinin size hasta yönlendirebilmesi için yurt dışında görünür olmanız gerekli. Hatta o acentenin dikkatini çekmiş olmanız gerekli.
Mesele sadece komisyon meselesi değil. Herkes işini sürdürülebilir kılmak, garantiye almak istiyor. Sizi tanımadan size nasıl gelsin?

ki bir doktor bir hastalık belirtisinin nereye kadar varacağını bilirse, bizler de tanıtım konusunda kurumlar için aynı tecrübeye sahibiz. Ama toplum olarak ne yazık ki bir bilene sorma, söyleneni dinleme alışkanlığımız yok. Kurumlarda da yok. Sahte unvanlar kıymetli. Yaldızlı cümleler kullanıp, duymak istediklerinizi söyleyenler daha kıymetli. Ya da bizim söylediğimizi kim olduğu bilinmeyen bir yabancı söyleyince daha önemli oluveriyor.

SAĞLIK TURİZMİ ACENTELERI

Artık Anadolu’ da bulunan ve sağlık turizmi yapmak için belge almış olan sağlık kuruluşları harekete geçmeli. Kendinizi tanıtın. Yurt dışı tanıtım çalışmalarına katılın. Hele bu felaketten sonra bu tanıtımlar daha önemli. Ticaret Bakanlığı’mız masraflarınızın önemli bir bölümünü karşılıyor. Bundan faydalanın. Ekiplerinizi motive edin.

Sağlık turizmi konusunda canlanın.

Sağlık turizmi acentelerinin de bu konuda biraz canlanarak Anadolu’daki sağlık turizmi belgeli sağlık kuruluşlarını tanıması işbirliği yapması gerek.

Özellikle ekonomik olarak daha da zorlanacağımız bu dönemde sağlık turizmi kurumlar ve ülkemiz için daha kıymetli.

Artık ezberlerin bozulması gerektiği bir zamandayız. Bizleri arayın, yazın, sorun. Sağlık kurumlarımızın kurumsal iletişim sorumluları. Bizlerle istişare edin. Fikirlerimizi paylaşırız. 0 532 4813162 no lu telefonumuz ile daima ulaşabilirsiniz. Yeter ki Anadolu’daki sağlık turizmi potansiyelimizi hareketlendirelim. Yıllardır sağlık turizmi çalışmalarının içinde olan, takip eden ve yine yıllardır bu konuda dersler, eğitimler veren biri olarak elbette faydamız olur. Bu alanda da vakit ülkemiz için birlik vakti.

Sözün özü: Anadolu şehirlerimizin sağlık turizmi belgeli sağlık kuruluşları değerli potansiyelinizi harekete geçirelim. Çok ihtiyaç var.

Bu yazı toplam 3938 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.