• BIST 9645.02
  • Altın 2409.117
  • Dolar 32.5689
  • Euro 34.7387
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 10 °C
  • Antalya 15 °C

Özkan Altıntaş - Gazeteci

2005 yılından bu yana turkiyeturizm.com adlı internet haber sitesinde turizm yazarlığı yapan Özkan Altıntaş, İstanbul Üniversitesi'nde öğrenim görürken 1970'li yıllarda Hürriyet Gazetesi'nde gazeteciliğe başladı. Türkiye'de iki kez 1 milyon tiraji geçerek rekorlar kıran Hürriyet Gazetesi'nin en değerli kadrosu ile çalıştı. Kesintisiz 20 yıla yakın aynı Hürriyet'te muhabir ve istihbarat şefi olarak çalıştı.
Bu arada Hürriyet'in bünyesinde "Hür-Güç"e bağlı Hürriyet-Güneş gazetesi ortaklığında kurulan ve çok başarılı haberlere imza atan, trirajı 1 milyonu geçen Gazete Gazetesi'nin İstihbarat şefliğini yaptı.
Daha sonra Milliyet Gazetesi'ne bağlı Meydan Gazetesi'nde Yazı İşleri'nde görev aldı. Bu dönemde Milliyet Grubu'nun Promosyon Sorumluluğunu da yürüttü. 

Flash TV'nin kuruluşunda yer aldı. 

Türkiye Gazetesi Yazı İşleri'nde görev yaptı. 
Bu dönemde İngiltere'ye gitti ve dönüşte Rumeli Holding'e bağlı Star TV ve Star Gazetesi'nde çalıştı. Halkla İlişkiler Birimi'nde grubun tüm etkinliklerinin sorumluluğunu üslendi. 
TRT Müzik (TRT4) kanalının açılışında yer aldı. Her pazartesi yayınlanan, tısa adı 'Bestekar' olan Türk Sanat Musikisi Külliyatı adlı 13 bölümlük belgeselin yapımcılığını ve sunuculuğunu yaptı. Airport TV'de iki yıl boyunca "Turizm Masası" adlı programıyla turizm sektörünün nabzını tuttu.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi, Balotaj Kurulu eski başkanı, Yüksek Senato Üyesi İstanbul Gazeteciler Derneği kurucusu ve yönetim kurulu eski üyesi, Dünya Turizm Yazarları Derneği- FİJET ve Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği- ATURJET, Türk Basın Birliği-TBB üyesi sürekli basın kartı sahibi gazetecidir.
Gazeteciliği boyunca polis-adliye, politika, magazin, spor gibi çeşitli branşlarda gazetecilik yaptı, 1970'den beri turizm yazarlığı yapıyor. Sanat Tarihçi olan Özkan Altıntaş, Türkiye Sanat Tarih Derneği'nın kurucuları arasında yer aldı ve üyesidir.
Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi-THTDC ile Dünya sağlık Turizmi Konseyi-GHTC Yönetim Kurulu Üyesi ve Basın Danışmanı"dır.

Özkan Altıntaş TurkiyeTurizm.com haber sitesi ile Fenerbahçe Spor Kulübü'nün yayın organı Fenerbahçe Gazetesi'nin yayın danışmanlığını yapıyor. 2000-2006 yıllarında Fenerbahçe Gazetesi'nin Yazı İşleri Müdürlüğü'nü yaptı. Fenerbahçe Spor Kulübü Yüksek Divan Kurulu üyesidir. 
Cen Ajans Grey-GCİ Halkla İlişkilerde Medya İlişkileri Sorumlusu olarak görev yaptığı dönemde Galatasaray Spor Kulübü'nün Su Sporları Branşı'nın gelişmesi için çalıştı.

EĞİTİM
Köy Enstitüsü Öğretmeni anne, sigortacı babanın (O tarihlerde TCDD CER Atölyeleri Şefi) oğlu olarak 1946 yılında Eskişehir Çifteler'de doğdu. Evli iki çocuklu sürekli sarı basın kartı sahibidir.
Özkan Altıntaş İlkokula Bolu Cumhuriyet İlkokulu'nda başladı.
Zonguldak Gazi Mustafa Kemal Paşa İlkokulu sonrası Mehmet Çelikel Lisesi Ortaokul bölümüne devam etti.
İstanbul Kadıköy Ortaokulu'ndan mezun olduktan sonra Vefa Lisesi'ni bitirdi.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde okudu. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü"nü bitirdi.Türk-İslam Sanatı üzerine "Osmanlı Bimarhaneleri' konulu yüksek lisans tezi bulunuyor.

Avrupa Sanatı, Bizans Sanatı, Osmanlıca, Arkeoloji. Yeniçağ Tarihi, Kütüphanecilik, Psikoloji ve Pedagoji sertifikaları ve Eğitim Lisansı bulunuyor.

 

FOTOĞRAFÇILIK VE SİNEMA

Gençlik çağlarında (14-15 yaş) eğitimini sürdürürken harçlığını çıkarmak için yaz aylarında Tahtakale'de kırtasiyeci ve benzeri bir çok yerde çalıştı.

Daha sonra Beyoğlu'nda Foto Nato, Foto Bella gibi Yeşilçam'da Türk sinemasının ünlülerinin geldiği fotoğraf stüdyolarında çalıştı.
Cumhurbaşkanı Celal Bayar'ın fotoğrafçısı ve Türkiye'de ilk kez Amerika'da fotoğrafçılık eğitimi görüp diploma alanlardan biri olan Kemal Baysal'ın sahibi olduğu Baysal Film'e asistan olarak girdi. Burada fotoğraf teknikleri, baskı, rotüş, film banyosu, stüdyo çekimlerindeki başarısı üzerine Ses ve Hayat mecmualarının renkli kapak ve poster çekimlerinde Kemal Baysal'a ve devrin ünlü fotoğraf ustalarına asistanlık yaptı.
Aynı dönemde takvim fotoğrafları sanatçısı Sami Güner'in asistanlığını yaparak manzara fotoğrafları çekimi için bir çok bölgeyi birlikte dolaştı.
And Film ile sinema sektörüne girerek Yeşilçam'da çalıştı. Film aralarında yayınlanan kısa metrajlı reklam ve çizgi filmlerinin çekimi, montajında asistanlık yaptı. 

And Film'in set çekimlerinde ünlü yönetmenlerin ve kameramanların asistanlığı yanında, o devirde sinemaların kapısına asılan film sahnelerinin siyah-beyaz fotoğraflarını çekerek set fotoğrafçısı olarak da çalıştı.

 

MÜZİSYENLİK DÖNEMİ

Lise dönemlerinde gitar çalıp şarkı söyleyerek müzisyenlik yaptı. Vefa Lisesi'nde sınıf arkadaşı Kemal Sunal tiyatro kolu başkanı olarak tiyatroyu seçerken, Özkan Altıntaş'ta müzik kolu başkanı olarak başladığı müzik yaşamını sürdürdü.
“Beyaz Kelebekler” grubunda solist Gül Ayşe'ye eşlik ederk gitar çalıp çeşitli konserlerle müzik yaşamını sürdürdü. 

Daha sonra arkadaşlarıyla kurduğu “Batılılar Orkestrası” ile Ömür Göksel, Mehmet Taneri, Tanju Okan, Salim Dündar, Ömer Tarıman, Gökben, Candan, Sevtap Eti, Asu Maralman, Selda Bağcan, Tülay German, Juanito, Semiha Yankı gibi çok ünlü sanatçıya eşlik etti. Türk sinemasının bir çok filminde Batılılar Orkestrası ile müzikli bölümlerde rol aldı.

Dönemin ünlü sesi Ertan Anapa Orkestrası'nda gitarist ve vokalist olarak yer aldı. Sanatçıya eşlik ederek bütün Türkiye"yi dolaştı. Ertan Anapa'nın sahibi olduğu Şişli Çatı Restoran'da efsane sanatçı Ruhi Su"ya eşlik etti.

Selim Özer Orkestrası ile Bebek Belediye Gazinosu"nda çalıştı. Bu dönemde Ergun Özer, Neco, Oya German, Öztürk Serengil, Nilüfer gibi sanatçılara eşlik etti.

Daha sonra “As Altılısı” ile Luna Park Gazinosu"nda çalıştı. Bu dönemde Salim Dündar, Tanju Okan, Juanito, Yurdaer Doğulu, Ajda Pekkan, Fikret Kızılok gibi sanatçılara eşlik etti. Müzik yaşamını çeşitli orkestralarda sürdürürken eğitimini sürdürdü.

 

SİGORTACILIK VE GAZETECİLİK

Evlendikten sonra müziği bıraktı. Bir süre sigorta prodüktörlüğü yaptı.
Hürriyet Gazetesi'ne başvurusuna cevap alınca gazetecilik mesleğine geçti.

Gazeteciliğe başladığı Hürriyet'te aralıksız (1970-1990) 20 yıl çalıştı. Muhabirlik ve İstihbarat Şefliği yaptı.

Aynı gazeteye bağlı Gazete Gazetesi'nde İstihbarat Şefliği yaptı.

Milliyet, Milliyet Haber Ajansı ve Meydan gazetelerinde yazı işlerinde görev yaptı.

Türkiye Gazetesi'nde yazı işleri, televizyon sayfası ve magazin bölümünde görev aldı

Star TV"de Halkla İlişkiler Bölümü'nde ve program bölümünde yönetici olarak görev aldı.

Rumeli Tanıtım'da Halkla İlişkiler Bölümünde görevli alarak Genç Parti ve Cem Uzan'ın yüzde 7 oy aldığı kampanyasını yürüttü.

Rumeli Hisarı Konserleri'nin yönetiminde iki yıl görev aldı

Alarko ve Sony işbirliğinde Metropol FM, Energy FM gibi radyoların kuruluşunu yaptı. Alo Tel adlı sistemde ünlü sanatçılaın program yönetmeni olarak yer aldı.

Flash TV'nin kuruluşunda görev aldı.
Türkiye'de ilk kez bir spor kulübüne gazete tasarlayarak 1999-2006 yılları arasında Fenerbahçe Spor Kulübü'nün Fenerbahçe Gazetesi'nin Yazı İşleri Müdürlüğü'nü yaptı.
Yapı Market, Süpermarket adlı sektörel dergilerden sonra Turizm Market adıyla turizm sektörüne yönelik dergi yayınladı.
1986 yılında internet yayıncılığıyla ilgilenmeye başladı ve dergileri internetten tanıtmaya başladı. İnternetin geliştiği dönemde sanal ortamı çok kullandı.
2005 yılında internet yayıncılığına geçerek turkiyeturizm.com adlı internet sitesinin kurulmasında yer aldı. 2007 yılından bu yana Türkiyeturizm.com'da yazarlığını sürdürüyor.

 

CEMİYET YÖNETİMLERİNDE GÖREV YAPTI

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesidir ve bir dönem Balotaj Kurulu Başkanlığı yaptı.

Türkiye Gazeteciler Sendikası'nın 3 dönem İstanbul Şube Yönetim Kurulu üyeliğini yürüttü

İstanbul Gazeteciler Derneği kurucusu ve başkan yardımcılığını yaptı

Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (ATURJET) üyesi ve Yönetim Kurulu üyeliği yaptı.

 

SEKTÖR YAYINCILIĞI

Sektör yayıncılığında Erem Tanıtım ile Nalburiye, Oto Yedekparça, Kırtasiye dergilerinin genel yayın yönetmenliğini yaptı.

Kendine ait Market Press Uluslarararası Basın Ajansı Ltd. Şti. ile Yapı Market, Süpermarket, Turizm Market, Alesta dergilerini yayınladı.

Energy FM, Metropol FM radyolarının haber ve program yönetmenliğini yaptı.

Global Publication USA"nın Türkiye Temsilciliği görevlerinde bulundu.

 

HALKLA İLİŞKİLER DÖNEMİ

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Basın Müşavirliği
Cen Ajans Grey-GCI Halkla İlişkiler"de Medya İlişkileri Sorumlusu  görevinde Koç Holding, Has Holding, Cıngıllıoğlu Holding şirketlerinin medya ilişkilerini yürüttü.

Elan-Altavia Halkla İlişkiler"de Medya İlişkileri Müdürlüğü yaptığı dönemde Çukurova Holding"e bağlı Enternasyonal Turizm A.Ş.'de Four Seasons Hotel, Swissotel Inn Göcek, Port Göcek gibi kuruluşların madya ilişkilerini yürüttü.

Daha sonra Galatasaray Spor Kulubu Başkanı olan Ünal Aysal'ın sahibi olduğu Unit Turizm Yatırımları A.Ş.de Basın Müşavirliği yaptı. Bu dönemde Four Seasons Hotel, Les Ottomans Hotel, Kemer Turistik Tesisler ve İşletmeleri A.Ş., Hotel Mabiche, Park Kimeros otellerinin medya ilişkilerin yürüttü.

Fenerbahçe Spor Kulübü"nün lisanslı yayın organı olan Fenerbahçe Gazetesi"ni yayınladı ve Yazı İşleri Müdürlüğü'nü yaptı.
Message İletişim Halkla İlişkiler'de  Medya İlişkileri Direktörlüğü ile Doğuş Holding'te Scania, Krone, Müller, Dahiatsu Türkiye ve Teknik Yapı'nın medya ilişkilerini yürüttü.
Halen
TurkiyeTurizm.com, Turizm Haber Ajansı.com internet haber sitelerinde editörluk yapıyor.
Ayrıca gezilerine yer verdiği "OzkanAltintasGeziyor.com' adlı blogu ve sosyal medya hesapları bulunuyor.
2009 yılı başında AirportTV'de "Turizm Masası" adlı programın yapımcılığını ve sunuculuğunu yaptı
2009 sonunda TRT'nin yeni açılan TRT Müzik kanalında "Türk Sanat Musikisi Külliyatı" ve "Bestekar" adlı 13 bölümlük dizi programının yapımcılığın ve sunuculuğunu yaptı.

 

İNTERNET GAZETECİLİĞİ VE YAYINCILIĞI

@turkiyeturizm.com
@turizmhaberajansi.com
@turizmmarket.net
@ozkanaltntas
@ozkanaltintasgeziyor
@ozkangeziyor
@turizmkonseyi


TELEVİZYON DÖNEMİ
Flash TV'nin
kuruluşunda görev aldı
Star TV'de program yönetmenliği yaptı
Airport TV'de 'Turizm Masası" adlı programı hazırladı ve sundu
TRT Müzik'te "Türk Sanat Musikisi Külliyatı adlı 13 bölümlük belgeseli hazırlayıp, sunuyor


ÜYESİ OLDUĞU KURULUŞLAR

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti / Basın Senatosu Yönetim Kurulu Üyesi

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Vakfı üyesi

Türk Basın Birliği Yönetim Kurulu Üyesi

Türk Basın Birliği Vakfı

İstanbul Gazeteciler Derneği / Başkan Yardımcısı ve Kurucu Üye

Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (ATURJET)  Üye

Dünya Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (FİJET) / Üye

Fenerbahçe Spor Kulübü, Yüksek Divan Kurulu Üyesi

Vefa Lisesi Mezunları Derneği Üyesi

 

ÖDÜLLERİ

 - 1986'da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nden Hürriyet gazetesinde yayınlanan "Esrar Gölü Akdeniz" adlı yazı dizisiyle "Seri Ropörtaj Dalında Yılın Gazetecisi" ödülünü aldı.
- 2022 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden meslekte kesintisiz 50 yılını başarıyla tamamlayanlara verilen, gazeteciliğin oskarı denilen “Burhan Felek Gazetecilik Onur Ödülü”nü kazandı.

 - 1988'de DİSK, Devrimci İşçi Sendikları Konfederasyonu'ndan 1980 yılında Sıkıyönetim Davalarını izlerken yaptığı haberlerle  "Yılın Gazetecisi" ödülünü şimdiki Four Seasons Oteli'nin yerinde olan ve otel olmayı bekleyen tarihi Sultanahmet Cezaevi avlusunda aldı.

- Bir çok kuruluştan gazetecilik dalında verilen ödülleri bulunuyor.

 

Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.