• BIST 10716.25
  • Altın 2419.889
  • Dolar 32.1804
  • Euro 34.9311
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 14 °C
  • Antalya 23 °C

Kocaeli’de tiny house ve karavan tanıtımı

Tümay Mercan

Son yıllarda tatil ve konaklamada Tiny House (tekerlekli küçük ev) ve karavan gözde barınaklar oldu. Bunda pandeminin de etkisi var elbette.

Pandemi sonrası turizm fuarlarında Tiny House ve karavan daha fazla yer almaya başladı.

Hala ilgi gören bir konu. Kocaeli’ de 18-22 Ekim tarihlerinde İnterteks Açık fuar alanında düzenlenecek olan Tiny House ve karavan tanıtım etkinliği ise bu ilgiye, meraklılarına ve yatırımcılara, konaklama sektörüne yön gösterecek.

Doğu Marmara Bölgesi olarak tanımlanan Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Yalova bir Bungalov cenneti.

Sadece Sapanca’da 600 bungalov tesis var. Sayı bölge özelliklerine göre o kadar artmış ki, belediyeler yeni bungalov yapımına izin vermiyor.

Bungalov ahşap bir malzeme olduğu için de yapımı da zor, usta bulunması da zor. Türk insanı, buna çare olarak Tiny House bulmuş. Altına da bir römork ekleyerek, imar sorununu da aşmış. Tekerlekli olduğu için, istediğiniz yere götürebiliyorsunuz.

Ayrıca çokça rağbet gören Tiny House konaklama tesisleri de unutmamak lazım.

Bir diğer model ise kooperatifleşme ile Tiny House tatil sitelerinin kurulması.

Karavan kampları için de Kocaeli çok önemli bir lokasyonda. Şu anda kamp alanları yetersiz görülse de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin konuyla ilgili çalışma ve düzenlemeleri devam ediyor. Kocaeli bilinenin aksine 4 mevsim kamp ve karavan ve turizmine oldukça elverişli bir şehir.

DOĞU MARMARA TİNY HOUSE VE KARAVAN TANITIM GÜNLERİ

Kartepe Fuarcılık A.Ş Koordinatörü Şener Meral Tiny House ve karavan etkinliği ile amaçlarının bölge ve ülke yatırımcılarına Türkiye’nin en iyi ve en güvenilir Tiny House ve karavan üreticilerini tanıtmak olduğunu belirtti. Çünkü bu konuda sosyal medyada çok dolandırıcı varmış. Güzel web siteleri, cazip instagram sayfaları olan ama adresi olmayan yerler mevcutmuş.

Bu etkinliğin, bölge, ülke ve dünya için önemli olduğunu düşünüyorum. Bu tür yapılara talep çeşitli sebeplerle giderek artıyor. Konaklama sektörünü 18-22 Ekim tarihlerinde Kocaeli’ ye Tiny House, bungalov ve karavanları incelemeye bekliyoruz. Kocaeli tarih ve doğasını görebilmek için seyahatinizi en az 3 günlük planlamanızı da öneriyorum.

TİNY HOUSE AKIMI

2007 yılında Sarah Susanka tarafından yayımlanan "The not so big house" (Büyük Olmayan Ev) kitabı, Tiny House akımının isim kökenini oluşturmuş. 2008’ de yaşanan küresel ekonomik kriz döneminde ABD’de maliyeti az olan alternatif mülk arayışı ile ortaya çıkmış. Son yıllarda sadeleşme, minimalizm akımı ve pandemi ile ilgi daha da artmış görünüyor.

Aslında bu durum zaman içinde kendini belli etmişti. Deyim yerindeyse “Perşembenin gelişi, Çarşambadan belliydi.” Pandemide ve sonraki zamanlarda https://www.turkiyeturizm.com/ da yazdığım yazılarda konuya işaret etmiştim.

12.04.2020 Kamp ve karavan tatili bu yıl zirve yapacak ( https://www.turkiyeturizm.com/kamp-ve-karavan-tatili-bu-yil-zirve-yapacak-1835yy.htm )

02.09.2022 Kamp ve karavan turizmi girişimcisini arıyor ( https://www.turkiyeturizm.com/kamp-ve-karavan-turizmi-girisimcisini-ariyor-2275yy.htm )

Yazılarımı okuyabilirsiniz.

Sözün özü; Barınma turizm ve günlük hayat için hala önemli bir konu ve az maliyetli, güvenli barınma arayışı devam ediyor. 18-22 Ekim tarihlerinde Kocaeli’ de Tiny House ve karavan etkinliği ilgililerini bekliyor.

Bu yazı toplam 1910 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.