• BIST 10710.69
  • Altın 2528.488
  • Dolar 32.2017
  • Euro 35.0269
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 24 °C
  • Antalya 25 °C

Kamp ve karavan turizmi girişimcisini arıyor

Tümay Mercan

Kamp ve karavan turizmi giderek daha çok ilgi görüyor. Biraz konar-göçer ruhumuza uygun, biraz ekonomik tatil, biraz özgürlük ve doğa sevgisi ne derseniz deyin bu konuya ilgi çok. Karavan satışları tavan yapmış durumda. Sanırım karavanlar hiç bu kadar ilgi görmemişti. Bu konuya başka bir yayında 2019 yılında dikkat çekmiştim. Haklılık payım giderek yükseliyor.

Karavan sahiplerinin 2 seçeneği var. Ya beğendikleri bir yerde konaklayacaklar, ya da bir karavan kampına giderek konaklayacaklar.

Beğendikleri yerde konaklama güvenlik, uzun vadede çeşitli ihtiyaçlar gibi sebeplerle zor olabiliyor.

Kamp alanları ise yeterli gelmemeye başladı. Bu konuda çeşitli bölgeler ve belediyeler harekete geçtiler ve kamp/karavan alanları oluşturma planları yapıyorlar.

Bir de girişimciler var elbette. Kiraladıkları ya da sahip oldukları alanları kamp ve karavan alanı haline getirerek isteyenlerin hizmetine sunuyorlar. Bu özel alanların da bazıları iyi, karavanların ihtiyaçlarını karşılar nitelikte bazıları da henüz gelişmeye açık.

YATIRIMLARDA NELERE DİKKAT ETMELİ

Belli ki bu konuda gelişmeler yaşanacak. Yeni girişimciler ortaya çıkacak. Fakat gerek girişimcilerin gerekse yerel yönetimlerin ve karar vericilerin gözden kaçırmaması gereken konular var;

-Kamp ve karavan gelir durumu orta olan, doğada bulunmaktan hoşlanan, tatilde daha özgür olmak isteyen kişilerin tercihi. Fakat yeni girişimler bunu dönüştürerek pahalı ve lüks yapmaya çalışıyor. Bu değerlendirilebilir bir alternatif elbette ama yaygınlaşırsa işin özünü kaybederiz. Her şeyi dönüştürüp bambaşka yapmaya gerek yok.

- Kamp ve karavan tutkunları diğer turizm tüketicilerine benzemez. Sakin, çevreye duyarlı, başkalarına saygılı ve rahatsız etmeyen, çöpünü bırakmayan kişilerdir. Lüks, insanları dönüştürüyor bunu unutmamalı. Karavancılığı “ parayı verdim temizlesinler” moduna getirmemek gerek.

-Karavancılık mütevazidir, şımarıklığı kaldırmaz. Yeni planlanacak kamp ve karavan parklarının bunlar düşünülerek yapılması gerekir. Yani girişimciler “çok kazanayım, lüks yapayım, ille de A+ plus olsun, yabancı gelsin döviz ile kiralayayım” derse piyasa yükselir ve denge bozulur. Özü korumak önemlidir.

- Karavan tutkunları hem emeklilerden hem de çocuklulardan oluşuyor. Kamp ve karavan alanlarında çocuk faktörünü ve güvenliğini asla unutmamak gerekiyor.

-Karavan üretiminde dünyada söz sahibi bir ülke olabiliriz.

-Karavan üretim sektörü bir araya gelerek birbirleriyle değil, dünya ile yarışmanın yolunu bulmalı.

KARAVAN TURİZMİ ZİRVESİ

Geçtiğimiz günlerde Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansının (KUZKA) ev sahipliğinde başarılı bir “Karavan Turizmi Zirvesi “ yapıldı. Kamp ve karavanın dünyadaki durumundan Türkiye’deki durumuna, karavan üreticilerinden, tüketicilerine kadar her şey konuşuldu.

KAMP VE KARAVAN FEDERASYONU

Türkiye Kamp ve Karavan Federasyonu başkanı Sayın Leyla Özdağ yıllardır tatilini karavan ile yapan tam bir karavan tutkunu. Bu konuya gönül vermiş karavancılar ile ülkemizde karavan sektörü altın çağını yaşıyor.

KARAVAN TURİZMİNE HESTOUREX’İN KATKISI

Her yıl Antalya’da düzenlenen ve Kocaeli sağlık Turizmi Derneği Başkanı sıfatıyla danışma kurulunda bulunduğum Hestourex Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Kongre ve Fuarında karavan turizminin yer alması gerektiği konuşulup Antalya kamp ve karavan Derneği başkanı Leyla Özdağ’ın Hestourex danışma kurulunda yer almasıyla karavan daha çok gündeme geldi. Federasyonun çalışmalara katkısı büyük. Leyla Hanımın sektör için çözüm odaklı ve net bakışıyla birçok alanda son dönemde karavan sektörü konuşulmaya başlandı. Bundan sonra daha da gelişecek.

Bu konu dünyada da önemli. Ülkemiz karavan tutkunları için bir çekim merkezi. Daha yolun başında sayılırız. Birçok açıdan geç fark edilmiş ve bu zamana kadar önem verilmemiş bir alan. Oysa ülkemizin her yerinde harika doğal alanlar var ve yeni karavan rotaları oluşturulabilir.

Bu konunun şehir yöneticileri ve girişimciler için bir moda, heves olmasından öte, ülke için stratejik planının yapıldığı ve buna göre hareket edilen ülkesel bir konu olması gerekiyor. “Ben yaptım oldu” ile olmaması gereken bir iş. İyi bir karavan kampı dikkatli bir yatırım gerektiriyor. Elbette çeşitli donatılarla abartmamak da lazım. Karavan alanını 5 yıldızlı otel moduna getirip doğayı ötelemenin anlamı yok.

Sözün özü; Bu konuda daha çok çalışılacak. Kamp ve karavan sektörü farklı konularda yasal düzenleme, inceleme, araştırma ve ülkesel stratejik plana muhtaç. Rastgele devam ederse kaynaklar heba olur. Yolun başında planlı gitmekte fayda var.

Bu yazı toplam 3989 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.