• BIST 9814.19
  • Altın 2435.362
  • Dolar 32.3524
  • Euro 34.3983
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 16 °C
  • Antalya 24 °C

Kamp ve karavan tatili bu yıl zirve yapacak

Tümay Mercan

Koronasız günleri özlüyoruz hepimiz. Havaların ısınmaya başlamasıyla, baştan çıkarıcı bahar kokularıyla ve güneşle, hafızalarımızda taze tatil anılarımız, yeni tatil isteğimizle ev karantinalarından sonra tatil arzusu herkeste tavan yapıyor. Hayalimiz açık hava, doğa.

Tatil alışkanlıklarımız mecburen değişecek. Kitle turizmi kalmayacak. Her şey dahil bitecek öngörüleri herkesin dilinde. Turizmi önemli değişim ve dönüşüm bekliyor.

Tesisler değişecekse turist beklenti ve alışkanlıkları da değişecek elbette.

Küçük butik oteller tercih edilir olacak ama bir önemli konu daha var.

Bireysel tatil, kamp ve karavan turizmi sanırım bu yıl zirvesini yaşayacak ve devam ettirecek.

Kamp ve karavan satışları şimdiden artmış durumda. Firmalar siparişe yetişemiyorlar. Şubat ayında yapılan Boat Show’da kamp ve karavan bölümü ziyaretçisi oldukça fazlaydı. Hemen ardından pandemi konusu tatilcilerin kararlarını karavandan yana daha hızlı vermelerini etkilemiş.

Bu zamana kadar çok bilinmediğini, yeterli desteği görmediğini söyleyen kamp ve karavancılar sayıları artınca istedikleri bazı konular da daha kolay gerçekleşecektir.

Kamp ve karavan tatilcisi sayısının artması bir yandan iyi ama bir yandan da akla şu soruları getiriyor.

Kamp ve karavan yerleri yeterli gelecek mi (Bu konuda Tarım ve Orman Bakanlığı’nın çalışmaları olduğunu biliyoruz son durum nedir?)

Yeni/ acemi kamp ve karavancılar, hızlıca kamp ve karavan kurallarına adapte olabilecekler mi? Özellikle çevre koruma ve çöp atmama, kamp alanlarını kullanma konusunda karavan tatilcileri son derece dikkatlidir. Yeni tatilcilerden de bu beklenecek.

Yeni karavan alanlara kamp ve karavan tatilciliği kuralları bir kitapçık halinde verilir mi ya da internette bulunur da ilgili web sayfasına yönlendirilirler mi?

Virüs dolayısıyla kamp ve karavan tatilcisi sayısı artarsa bu konuda ekstra düzenlemeye gerek duyulur mu?

Kamp ve karavan derneklerinin etkinliği/etkililiği nedir, Kamp ve karavan federasyonu bu işin neresindedir. Federasyonun Sayın Leyla Özdağ başkanlığında son derece gayretkar ve sorun çözücü bir yönetimi olduğunu biliyoruz.

Heveslenip karavan alanlar hevesleri veya virüs riski geçince konfor alanlarına dönmek istediklerinde ortada kalan 2. el karavanlarda durum ne olacak?

Bu soruların ilgili birimlerinde cevabı elbette var. Kamp ve karavan tatilcilerinin rahat etmesi için çalışanlar da var.

Görünen o ki, doğada, bireysel, fiziksel mesafede yakınlaşmadan tatil yapmak isteyenler bu yıl ve önümüzdeki yıllarda sayı olarak artacak. Ayrıca virüsün gidişatına gör yurt dışından da gelenler olacaktır. Bütün dünya mevcut durumdan sıkılsa da seyahat sınırlandırmaları ne zaman kalkar meçhul.

Önümüzdeki birkaç yıl içinde kamp ve karavan tatili ve sektörünün gidişatı belli olacak. Şimdilik beklentimiz pandeminin bitmesi.

Sözün özü; her ne olursa olsun bu yıl kamp ve karavan yılı olacak.

Bu yazı toplam 4943 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.