• BIST 10771.36
  • Altın 2452.525
  • Dolar 32.7573
  • Euro 35.0389
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 17 °C
  • Antalya 26 °C

İskender Çayla - Retur Turizm

1964 yılında İstanbul’da doğdu. İlköğretimi İstanbul ve Bursa’da tamamladıktan sonra orta öğrenimini Galatasaray Lisesi’nde tamamladı. Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nden mezun olan İskender Çayla, Fransızca, İspanyolca ve İngilizce dillerini konuşmaktadır.

 

Turizme, 1981 yılında Gürkay Turizm’de İstanbul içinde havaalanı-otel transferleri yaparak başladı. İlk Anadolu Turunu 1983 yılında gerçekleştirdi. Türkiye’nin bir çok turistik bölgesinde acenta yöneticiliği, yurt dışında tur operatörlüğü, havayolu şirketi yöneticiliği gibi, turizmin çeşitli dallarında deneyim kazandıktan sonra, Kemal Suman tarafından 1976 senesinde kurulmuş olan Retur Turizm Şirketi’ne 1994 yılında ortak ve yönetici oldu.

 

Bir süredir, Türkiye’nin yurtdışında tanıtımı konusunda çalışmalar yapan İskender Çayla, İspanya ve Güney Amerika pazarlarında iş yapan 19 acentanın ortaklaşa düzenledikleri etkinliklere öncülük etti. Aynı ülkelerle çalışan turizmcilerin bir araya gelerek, çok yüksek bedeller ödemeden, yaratıcı, etkili ve sürekli bir tanıtım gerçekleştirebilmelerine örnek olacak bu uygulama İtalya pazarında da başlatıldı. Değişik dönemlerde TÜRSAB bünyesinde kurulmuş olan komitelerde görev aldı.

 

İskender Çayla, bölgesel tanıtım ve Uluslararası Fuarlara etkin katılım konusunda da çalışmalar yapmaktadır. Bedelsiz ve gönüllü olarak, İspanyolca çıkarmaya başladığı TR Dergisi aracılığıyla ise, Türkiye’nin çağdaş yüzünün, tarihi ve doğal zenginliklerinin, güncel olaylarının yurtdışında tanıtımını yapmaktadır. Derginin başarılı olması üzerine İtalyanca ve İngilizcesi de yayınlamıştır.

 

2006 senesinde konuşmacı olarak katıldığı toplantılar:

 

Mayıs 2006, Garanti Bankası Anadolu Sohbetleri,

İspanya/Türkiye turizmi karşılaştırması, Antalya

Temmuz 2006 San Sebastian Üniversitesi, AB ve Türkiye

Aralık 2006, TUYED, Kültür Başkentliği İstanbul’a Ne Kazandıracak

Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.