• BIST 10391.89
  • Altın 2392.027
  • Dolar 32.473
  • Euro 34.7915
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 24 °C
  • Antalya 29 °C

Fethi Pirinçcioğlu - Vip Turizm

14 Şubat 1926 doğumlu Fethi Pirinçcioğlu'nin halen VİP Turizm'in yönetiinde bulunan Ceylan ve Yasemin Pirinçcioğlu adlı iki çocuğu bulunuyor.
1952 yılında Türk turizmini başlatanlardan olan Fethi Pirinççioğlu, sektörün duayeni. New York Haberler Bürosu''nda mahalli sekreter olarak başlayan gazetecilik meslek yaşamını, VİP Tourism''i kurup, geliştirerek sürdürdü. Halen aynı kuruluşun onursal başkanlığını yürütüyor.

 

Fethi Pirinçcioğlu Türk turizminin öncüleri arasında, iş yaşamına, Cumhuriyet Gazetesi yazarı olarak Abdi İpekçi ile birlikte çalışarak başladı, ardından halkla ilişkiler uzmanlığı da yaptı. İstanbul ve New York"ta, Türkiye"nin Basın Yayın ve Turizm Tanıtma bürolarında görev yaptı.

Dünya da turizm profesyonellerinin kulübü olarak bilinen SKAL Türkiye"nin kurucu üyesi oldu. Halen ATURJET (Turizm Yazarları Derneği) Onursal Başkanı olan Fethi Pirinçcioğlu, VIP Turizm"i, 1968 yılında İnci Pirinçcioğlu ile birlikte kurdular.

 

VIP Turizm kurucuları İnci ve Fethi Pirinçcioğlu"na 2001 yılında Kongre dergisinin verdiği The Masters of the Industry (Sektörün Ustaları) plaketi ise bu sektördeki öncülüklerini vurgulayan en anlamlı ödül olarak tanımlanıyor.

--------------------------------------------------------------------------------

Diyarbakırlı toprak ağası Ali Ağa'nın oğlu, 1. ve 2. Meclis üyesi, 1922—25 arasında Bayındırlık Bakanlığı yapmış Fevzi Pirinçcioğlu'nun (aile pirinç ektiği için bu soyadını almıştır) oğlu Ali Fethi Pirinçcioğlu"dur  Arif Fevzi Pirinçcioğlu'nun Çerkez eşi Nazime Hanım'dan olan yedi çocuğundan biri ve kardeşlerin en küçüğü Ali Fethi beydir.

 

İNCİ HANIMLA ÜNİVERSİTEDE EVLENİR

Ali Fethi Pirinçcioğlu, eşi olacak Hayrünnisa İnci (Arkan)'yle üniversite yıllarında tanışır:

 

Hayrünnisa İnci Hanım ise, Dr. Ekrem ve Saadet (Arkan) çiftinin iki kızından biridir

Ali Fethi ve Hayrünnisa İnci evlendiklerinde yıl 1949'dur.

Hayrünnisa İnci Hanım, 1946'da İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Filolojisi Bölümü'nü bitirmiş ve Halide Edip Adıvar'ın yanında asistandır.

 

BEYOĞLU MUHABİRLİĞİ YAPTI

Ali Fethi Bey de Abdi İpekçi, Necati Zincirkıran, Feyyaz Tokar'larla birlikte, devrin en popüler gazetecilik branşı olan Beyoğlu muhabirliği yapmaktadır

1950'de çiftin ilk çocukları gelir dünyaya: "İlk çocukları hastanede yapılan bir hatadan dolayı ölüyor. Doktorlar 'Kan uyuşmazlığınız var, sizin hiç bir zaman çocuğunuz olamaz' diye rapor veriyorlar. İnci hanım buna çok üzülüyor, fakat işin peşini bırakmıyor. Tıp fakültesine gidip hergün orada araştırma yapıp, bu araştırmanın sonunda Amerikalı bir doktorla yazışmaya başlıyor.

 

AMERİKA"DAN GELEN HABER

O devirde buradan Amerika'ya kan örneği nasıl gönderilirse, işte buzluğa koymuşlar, tüplerin içine ve Amerika'ya göndermişler. New York Hastanesi'nde Dr. Johnson diye bir doktor 'Buraya gelirseniz çocuğunuz olur' diyor. İnci hanım üniversitede, Fethi beyde doktora yapıyor ve  bir yandan gazetede çalışıyor." Çift Amerika'ya gitmenin yollarını aramaya başlar.

 

AMERİKA"YA GİDERLER

Hayrünnisa İnci Hanım Fulbright Bursu'nun uluslararası ilk talihlilerinden birisi olur ve bin kişi arasından birinci olarak Türkiye'den gidecek 10 kişinin içinde yer alır. Hayrünnisa İnci Hanım Amerika'da Haverford Koleji ve Columbia Üniversitesi'ne araştırmacı olarak giderken Ali Fethi Bey de Amerika'daki başkanlık seçim kampanyalarını Cumhuriyet gazetesi adına takip etmek için eşiyle beraberdir.

Fethi Bey, gazete adına işini tamamladıktan sonra Basın Yayın Türk Haberler Ajansı'nda işe başlar. İnci Hanım da bu arada, bazı kuruluş toplantılarında Türkiye'yi tanıtıcı konuşmalar yapmaktadır: "Bu vesile ile turizm dünyasının içine giriyorlar. 1955 senesinde geri döndüklerinde de babam Basın Yayın ve Turizm Genel Müdürlüğü'nün İstanbul Temsilcisi ve Turizm Şefi oluyor."

 

HİLTON AÇILINCA TURİZME GİRERLER

Çift Amerika'ya iki kişi olarak gitmiş, Yasemin adını verecekleri bir kız çocuğu sahibi olarak döner Bu yılda Hilton Oteli de İstanbullular'ın hizmetine açılmıştır: "Açılış dolayısıyla dünyanın ve Holywood'un ünlüleri geliyor. Fakat gelenleri gezdirecek birilerinin eksikliği hissediliyor.

Fethi bey bunun üzerine ilk tercüman rehber kursunu açıyor. Turizm müdürünün eşi, bir de iyi İngilizce bilen biri ve de tarih bilen olarak İnci hanım gelen yabancıları gezdirmek için Semahat Koç ve birkaç kişi ile birlikte bu kursa katılıyor. Kurstan sonra ilk Tercüman Rehber Derneği'ni kuruyor ve başkanlığını yapıyor."

 

FETHİ BEY'E NEW YORK BASIN ATEŞESİ OLUR

Bu sırada ailenin ikinci çocuğu Ceylan Rana Hanım'la evlidir. Çiftin  Emre Can ve Seniha adında iki çocuğu vardır.

Bir yıl sonra da aile için ikinci Amerika seferi başlar. Fethi Bey, Basın Yayın ve Turizm Genel Müdürlüğü'nün New York ofisine Turizm ataşesi olarak tayin edilir.

1962'ye kadar sürecek bu yıllarda küçük Yasemin de okullu olmuştur:

Fethi Pirinçcioğlu, Amerika'da bulunduğu yıllarda halkla ilişkiler üzerine master da yapar. Türkiye'ye döndüğünde ise önce Turizm Bankası Genel Müdür Yardımcısı olur. Ardından da BP'de halkla ilişkiler müdürü olur:

Türkiye'de Halkla İlişkiler Derneği'nin de kurucu üyesidir.

 

VİP TURİZMİ KURARLAR

Hayrünnisa İnci Pirinçcioğlu da, bu arada on kadar eski rehber arkadaşıyla bir araya gelerek, Türkiye'den ilk giden organize turları organize edecek ve Club33'ü kurarak eğlence hayatına farklı bir boyut kazandıracak ABC Turizm'i açar,

Hayrünnisa İnci Hanım, Türk turizmi dendiğinde akla gelen ilk gelen VİP Turizm'i kurar.

Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.