• BIST 10739.94
  • Altın 2485.906
  • Dolar 32.8381
  • Euro 35.2772
  • İstanbul 29 °C
  • Ankara 33 °C
  • Antalya 30 °C

Hüseyin Sarıkoç- Gazeteci

Gazeteci Hüseyin Sarıkoç, 7 Nisan 1960 yılında, Trabzon'un şirin ilçelerinden biri olan Sürmene'nin Petekli köyünde dünyaya geldi. İlkokulu köyünde, ortaokul ve liseyi ise İstanbul'da okudu.

 

Çeşitli nedenlerle yüksek öğrenimini yarıda bırakan Hüseyin Sarıkoç, 1979'da Ortadoğu Gazetesi'nde (stajyer ve muhabir) olarak başladığı gazeteciliğe 1981 yılında Türkiye Gazetesi Yayın Topluluğu'nda sürdürmeye başladı.

 

Türkiye Gazetesi'ndeki muhabirlik görevinin yanı sıra, aynı grup tarafından yayınlanmakta olan Türkiye Çocuk Dergisi'nde çeşitli konularda yazılar yazdı.

 

1986'da Türkiye Gazetesi'nin Kültür-Sanat Yönetmeni oldu. Bu arada, aynı yayın topluluğunun yayınladığı Rehber Ansiklopedisi ile İslam Tarihi Ansiklopedisi'nde çeşitli maddelerin yazımında görev aldı.

 

1989'da askerlik nedeni ile bir süre görevinden ayrılan Hüseyin Sarıkoç, vatani hizmetini tamamladıktan sonra, Türkiye Gazetesi Yayın Topluluğu'nun aylık bilim ve teknoloji dergisi İnsan ve Kâinat'ta Yayın Koordinatörlüğünü üstlendi.

 

Bu görevi sırasında, kuruluş çalışmalarına katıldığı Bilim ve Teknoloji Vakfı'nda, çeşitli görevler yaptı. 1990 yılında, Kültür Bakanlığı ile Bilim ve Teknoloji Vakfı tarafından birlikte düzenlenen " Türkiye'nin Bilimsel Geleceği" adlı sempozyumun Organizasyon Komitesi'nde görev aldı.

 

Yine İhlas grubu yayınlarından Medikal Gazete Yazı İşleri Müdürlüğü ve Türkiye Çocuk Dergisi Yazı İşleri Koordinatörlüğü görevlerini üstlendi.

 

1993 yılı Ocak ayında kurularak faaliyete geçen İhlas Haber Ajansı(İHA)'nın kuruluş çalışmalarına, kurucu ekip arasında yer alarak katıldı. İHA'da kısa bir süre çalışan Hüseyin Sarıkoç, 01 Mart 1993 tarihinde Türkiye Gazetesi Avrupa Baskıları Yazı İşleri Müdürlüğü görevine getirildi.

 

TGRT'nin yayın hayatına girdiği dönemde, Türkiye Gazetesi'ndeki görevinin yanısıra, bir süre televizyon haberciliği de yapan Hüseyin Sarıkoç'un hazırladığı özel haber röportajlar, Ana Haber Bülteni öncesinde ve sonrasında yayınlandı; ayrıca, Türkiye Gazetesi Avrupa baskılarında yazılar yazdı.

 

7 yıl boyunca Türkiye Gazetesi Avrupa Baskıları Yazı İşleri Müdürlüğü görevini sürdüren Hüseyin Sarıkoç, 07.07.1999 tarihinde, kendi isteği ile bu görevinden ayrıldı.

 

Hüseyin Sarıkoç çeşitli dergi ve reklam kampanyalarına danışmanlık yaptı.

 

Yirmi yılı aşkın gazetecilik tecrübesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB) Basın Danışmanlığı'nda görev alan ve 25.03.2000 tarihinde İBB tarafından yayınlanmakta olan İstanbul Bülteni'nin Genel Yayın Yönetmenliğine getirilen Hüseyin Sarıkoç. 14-16 Mart 2002 tarihleri arasında Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda gerçekleştirilen İstanbul I. Kentiçi Ulaşım Şurası organizasyonunda görev aldı ve Şura'nın tanıtım sorumluluğunu üstlendi.

 

Başta ESKADER olmak üzere, Türk Ocakları İstanbul Şubesi, Ahıskalılar Vakfı, Türkiye Yeşilay Cemiyeti gibi birçok vakıf ve derneğin yönetimlerinde aktif görevler alan Hüseyin Sarıkoç, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesidir.

 

Evli ve bir çocuk babası olan Hüseyin Sarıkoç, halen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Basın Danışmanlığı'nda Metin Yazarları Koordinatörü olarak görev yapmaktadır.

Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.