• BIST 10739.94
  • Altın 2490.697
  • Dolar 32.8007
  • Euro 35.1041
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 19 °C
  • Antalya 26 °C

Hijyen turizmin olmazsa olmazı

Tümay Mercan

Hijyenin önemli malum. Turizmin her alanında geçerli. Salgın sonrası Dünyadaki ilk örneklerden biri olan “Güvenli Turizm Sertifikası” bu konuya bir kez daha dikkat çekmişti. O dönem bu mecrada yazmıştım. “Güvenli Turizm Sertifikası ile salgın döneminde fark yaratabiliriz. Oteller bu durumu bir pazarlama aracı olarak kullanabilirler” demiştim. Bu önerim değerlendirildi.

Salgın bitti. Hijyen konusu mutlaka unutulmadı. Çalışmaları ve olumlu alışkanlıkları devam ediyor.

Tam da sezon başındayken turizm aktörleri mutlaka bu konuyu da dikkate alıyorlar. Elbette hala bir pazarlama aracı olarak kullanılabilir.

Kalite bilinci yüksek, sistemini kurmuş konunun önemini anlamış oteller bu konuda dikkatli peki ya diğerleri. Turizmin çok dallı bir ağaç olduğunu düşünürsek her dal ne kadar hijyenik ve bu konuda iyi örnekler neler, bunlar konuşulmalı.

AĞIRLAMA SEKTÖRÜNDE HİJYEN ARAŞTIRMALARI KONGRESİ

Nasıl ve nerede?

“Ağırlama Sektöründe Hijyen Araştırmaları Kongresi” Congress of Hygiene Research in Hospitality Industry (COHRIH)’ de. Medipol Üniversitesi, Beykoz Üniversitesi, Iğdır Üniversitesi ve Kocaeli Üniversitesi işbirliğinde 05-07 Mayıs 2023 tarihlerinde Kocaeli’nde gerçekleşecek bu kongre.

Kongrenin amacı, yurtiçi ve yurtdışındaki üniversitelerden; sağlık, gıda, turizm, sosyal hizmetler, işletme vb. alanlardan hijyen ile ilgili, akademisyenleri, ve sektörü bir araya getirerek, bilimsel paylaşım ve tartışmalara ortam oluşturmak, akademik çevre ile tanışma ve etkileşimde bulunma olanağı sunmak. Ayrıca deprem sonrası hijyenin önemine yönelik bilimsel katkı sağlamak.

Turizmin her alanını ilgilendiren bir konu. Konaklama, yeme-içme tesisleri, tur ve transfer araçları, kongre ve sanat tesisleri, temalı parklar, mekanik hatlar ve deniz, turizmi termal turizm her alan içinde var. Bu alanlarda çok başarılı örnekler var.

Uluslararası yapılacak bu kongrede iyi örnekler katılıp destek verip stant açıp başarılarını anlatabilmeli. Hijyen konusunda turizm sektörüne temizlik malzemesi veya cihazı üreten firmalar ürünlerini tanıtabilmeli. Bu kongre hijyen konusunda turizm sektörü için iyi bir tanıtım ve başarı aracıdır bunu değerlendirebilmeli. Otel birlikleri ve dernekleri mutlaka katılmalı, destek vermeli..

Kendine güvenen iyi uygulamalar bu uluslararası ortamda bunları anlatmalı.

Yani diyorum ki bu konu bu kadar önemliyse bu ortam Türkiye turizminin hijyen konusunda bir reklam aracı olarak kullanılması.

Diyeceksiniz ki olumsuz örnekler de var. Evet var. Ben de bir turizm tüketicisi olarak olumlu ve olumsuz birçok deneyim yaşıyorum. Bunları da tek tek saymak yerine “iyileştirme çabaları, daha iyi olma çalışmaları” olarak sunabiliriz. Makalemde bunlara yer vereceğim. Hijyen konusunu çok önemsiyorum.

Misafir sizden gittikten sonra sağlığı ile ilgili bilginiz olmuyor. Kimsenin aklında bu konuda soru kalmamalı.

Bu konuda epey diyeceğim ve önerilerim var ama bunları makaleme saklıyorum. Kabul edilirse sunarım.

Değerli ve deneyimi turizm sektör aktörleri, gelin hep birlikte bu kongrede olalım. Bilgi, deneyim paylaşımı yapalım. Kongreye verebildiğimiz desteği verelim. Ülkemizi bu alanda öne çıkaralım. Bu değerimizi değerlendirelim. Sizler de ister paylaşım yapın ister sponsor olarak katkı sunun ama iyi örnekleriniz varsa burada görünür, bilinir, konuşulur ve akılda, hatırda, kalınır olun. “Beni herkes bilir” havasına girmeyin. Turizmde daha iyi ve sürdürülebilir hijyen için iş birliği, akıl birliğine ihtiyaç her zaman var.

Sözün özü; Hijyen konusu mühim. Mevcut sorunları da birlikte çözeceğiz. Benden duyurması. Sonra “duymadık, bilseydik katılırdık” bahanesine sığınmayın.

Bu yazı toplam 1210 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.