• BIST 9374.2
  • Altın 2031.88
  • Dolar 31.0075
  • Euro 33.5663
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 14 °C
  • Antalya 18 °C

Hestourex 2022 sınırları aştı

Tümay Mercan

Dünya sağlık, spsr ve alternatif turizm fuarı Hestourex, Azerbaycan’daki başarısıyla sınırları aştı. Bu başarı fuarın Malezya’dan talep edilmesini beraberinde getirdi.

24-26 Haziran tarihlerinde Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de gerçekleştirilen fuar, sağlık ve turizm paydaşlarından tam not aldı ve sağlık turizmi alanında etkili oldu.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde, 2017 yılında başlayan ve devam eden Hestourex’in bu aşamaya gelmesinde çok emek ve zaman harcayan kıymetli bir ekip var. Organizasyonun sahibi Aktüel Expo Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okan Kaya pandemi gibi bir engele ve diğer zorluklara rağmen inandığı işi yapan bir iş adamı olarak Hestorex’i devam ettirerek bu güne getirdi.

Bu gün gelinen noktada başarılı bir Azerbaycan organizasyonu ve hemen ardından Malezya ile anlaşma var.

Malezya Başbakanı İsmail Sabri Yakup ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iki ülke arasında iş birliğini sürdürmek için imza töreni yapıldı. Malezya’nın sağlık imkanlarını ve sağlık turizminin geliştirilmesini amaçlayan anlaşmayı ise Malezya Sağlık Seyahat Konseyi Başkanı Mohd Arif ile Hestourex Fuarı Organizatörü Aktüel Expo Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okan Kaya imzaladı.

TURİZMDE BİR İSTİKRAR ÖRNEĞİ HESTOUREX

Evet, Hestourex bir istikrar örneği. Hem Cumhurbaşkanlığı hem de Aktüel Expo Yönetimi konuya inandı ve Hestourex pandemi dışında her yıl gerçekleşti. Bu yıl Azerbaycan’ da olması sürpriz olsa da iyi ki oldu. Katılan bütün firmaları kutluyorum. O firmaların ve organizasyonun başarılı olması sonucunda Malezya anlaşması yapıldı. Malezya sağlık turizmi alanında önemli bir ülke ve iş birliğimizin iki ülkeye de olumlu katkılar sağlayacağına inanıyorum.

Bir sonraki Hestourex’e konuyla ilgili ülkemizdeki bütün aktörler ve kurumlar katılmalı. Sağlık turizminden bireysel olarak kazanıp, yapılan uluslararası reklamlardan faydalanıp yurt dışı ve içi fuarlara katılmamak, ülkemize bu alanda bütünsel destek vermemek olmaz.

Fakültemde “Sağlık Turizmi” derslerimde ve Kocaeli Sağlık Turizmi Derneği Başkanı olmam sıfatıyla her ortamda bahsettiğim bu konuyu çok önemsiyorum. Ülkemiz sağlık turizminde dünyada ilk üçe girebilir. Sadece medikal alanda değil termal ve SPA alanında da henüz dünyaya hissettiremediğimiz bir potansiyel ve gücümüz var.

Ülke olarak sağlık turizminde güçlüyüz. Bu gücü her ortamda hissettirmek gerekiyor.

Hestorex’de başlangıçtan bu yana emeği geçen herkesin bu başarılarda katkısı var. Hestourex sadece sağlık turizmine katkı sunmakla kalmadı. Diğer alternatif turizm çeşitlerinin farkındalığına ve devletten destek almasına da katkıda bulundu.

Hestourex ile ülkemizde Kamp ve Karavan turizmi fark edildi ve sorunlarını aşmaya başlayarak konuya uygun illerde yatırım alanları oluşturulmaya başlandı.

Yine Hestourex ile Spor Turizminin detayları, büyüklüğü fark edildi ve Hestourex ekibinin verdiği destek ile Spor Turizmi ekonomi bakanlığından destek almaya hak kazandı.

“Ortak akıl, sabır ve çalışma ile aşamayacağımız hiçbir şey yok” gibi görünse de aşmakta zorlandığımız konular da var. Sağlık turizmi alanında bazı kurumların egoları gibi. Bunları da aşabilirsek gerçekten başarılı olacağız.

Sözün özü; birlikten kuvvet doğuyor. Konuyla ilgili aktörler ülkemiz için Hestourex’e daha çok destek vermeli. “Ben” değil “biz” zamanı.

Bu yazı toplam 1974 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.